- Kategórie blogu
- Hračky
- Školské potreby
- Detská izba
Potreby do školy a škôlky
Hračky
Vozidlá
Oblečenie
ZÁHRADNÉ HRAČKY
Kočíky a autosedačky
Príslušenstvo a doplnky
Nábytok a dekorácie
Oslavy a večierky
Novinky
Zobraziť všetky novinkyBlog

28.02.2023
Urogynekologická fyzioterapia, t. J. Vrátenie do formy po tehotenstve a pôrode
Tehotenstvo a pôrod ponechávajú na tele veľa viditeľných zmien, ktoré sa vracajú počas puerperia a dojčenia.
Ženy sa snažia vrátiť k hmotnosti a post...
čítať celé

28.02.2023
Geometrické vzory pre malého rebela
Geometrické vzory sú elegantné.
Srší z nich jednoduchosť, no upútajú pozornosť a vyčnievajú z davu.
Túto sezónu prišli do detského šatníka.
čítať celé

28.02.2023
Biele džínsy, perfektný doplnok k letným súpravám - osvedčené štýly pre dievčatá
Biele džínsy sú klasikou, ktorá by nemala chýbať v šatníku každého batoľaťa.
Pre chlapcov je nepochybne základom mnohých štylizácií, no v prípade súp...
čítať celé
Nepremeškajte novinky, akcie a zľavy!
Môžete sa kedykoľvek odhlásiť. Zasielame raz za 14 dní.
27.02.2023
Môžete piť kávu počas tehotenstva?
Tehotenstvo je v mnohých ohľadoch špeciálny čas pre telo. Vedci stále nevedeli presne veľa mechanizmov, ktoré v tom čase vysvetľujú náladu ženy. To je tiež prípad So -Called rozmar alebo zmeny v preferenciách vkusu. Hormonálne zmeny sú samozrejme pravdepodobne zodpovedné za ne, ale ako presne sa to stáva - nevieme. A toľko žien spočiatku cíti neochotu piť kávu, ktorú im často nemajú radi ako predtým. Iní však majú viac túžby alebo sa cítia unavení, ospalosť a chcú zlepšiť svoju studňu. Ako to je to: je konzumácia tehotnej kávy bezpečná pre mamu a dieťa? Koľko šálok kávy môžeme piť denne?
Predchádzajúce odporúčania týkajúce sa spotreby kávy
Bolo ťažké nájsť jednoznačné odporúčania na pitie kávy počas tehotenstva. Výskum určil pomerne povolené množstvo kofeínu konzumovaného denne, a to sa nenachádza iba v káve, ale aj v mnohých potravinárskych výrobkoch, čaji alebo sýtených nápojoch. Niektoré zdroje uviedli, že prípustné množstvo kofeínu bolo 300 mg/deň, t. Uvedomilo sa, že káva nemá žiadny vplyv na vývoj plodu a jej nadmerná spotreba môže prispieť iba k výskytu predčasnej systolickej aktivity, čo môže viesť k predčasnému dodávaniu.
Problémom boli aj protichodné informácie uverejnené v rôznych zdrojoch, ako aj pochybná kvalita štúdie, ako aj chaos, ktorý je výsledkom rôznych úrovní znalostí zdravotníckych pracovníkov: gynekológov a pôrodných asistentiek, ktorí nie vždy aktualizovali svoje vedomosti a preniesli sa zastarané odporúčania pre svojich pacientov. Svetová zdravotnícka organizácia oficiálne tvrdí, že kofeín 300 mg denne je spojený s minimálnym rizikom pre matku a dieťa. Mg . Je ťažké povedať, aké rozdiely medzi európskymi a americkými odporúčaniami sú čo.
tiež skontrolujte: Nevoľnosti počas tehotenstva – ako sa s nimi vysporiadať?
Nové pokyny
V roku 2021 Národné ústavy zdravia (NIH) uverejnili štúdiu, ktorá naznačuje, že konzumácia kofeínu počas tehotenstva môže prispieť k nízkej pôrodnej hmotnosti dieťaťa . Štúdia sa uskutočnila pre 2 000 žien, ktoré nefajčili a nejedli alkohol a nemali problémy s otehotnením. V štúdii vyhlásili spotrebované množstvo kofeínu a darovali aj vzorky krvi na preskúmanie jeho úrovne. U žien s najvyššou koncentráciou kofeínu v krvi sa zistilo, že deti sa narodili v priemere o 84 g ľahších, ako aj 0,44 cm kratšie.
samotný kofeín je podozrivý nielen z diuretikov, ale aj preplachovania cenných minerálov z tela matky a preniknúť do placenty a zúženia krvných ciev, ktoré majú obmedziť prietok krvi z matky na plod, a tým obmedziť prítokové živiny na plod. Dlhodobým dôsledkom je rýchle priberanie na váhe po narodení, čo zase zvyšuje riziko obezity, cukrovky a srdcových chorôb v dospievaní dieťaťa a dospelých. Prevažná väčšina vedcov je tiež názorom, že mierna konzumácia kofeínu počas tehotenstva nie je hlavnou príčinou predčasného dodania . Preto musia mať ďalšie, ďalšie rizikové faktory.
Prečítajte si tiež: Najčastejšie povery o tehotných ženách.
Existujú aj štúdie, ktoré vám umožňujú zapojiť nadmernú spotrebu kofeínu v 3. trimestri tehotenstva so syndrómom náhleho smrti. U ženy môže byť konzumácia veľkého množstva kofeínu spojená s anémiou v dôsledku väzby non -hham železa a jeho zložitej absorpcie v tráviacom trakte. Napríklad sa zistilo, že konzumácia 150-250 ml kávy s jedlom znižuje absorpciu železa o 24-73%! Mnoho žien dopĺňa železo v tehotenstve profylakticky, ale jeho príjem by sa mal uskutočniť v súlade s odporúčaniami lekára alebo farmaceuta.
V jednotlivých lekárskych publikáciách nájdete tiež kritický názor na kofeín ako stimulant, ktorý negatívne ovplyvňuje vyvíjajúci sa mozog dieťaťa. Môže ovplyvniť centrá, ktoré rozhodujú o chuti do jedla a spôsobujú zmeny v sekrécii neurotransmiterov regulujúcich metabolizmus. Štúdie však nepotvrdili, že jesť kawy môže mať vplyv na tvorbu defektov u detí. Mamičky, ktoré pili kávu na začiatku tehotenstva predtým, ako sa o nej dozvedeli, nemajú dôvod si to vyčítať alebo sa kvôli nej cítiť zle.
Zdravé a bezpečné alternatívy
Na základe najnovších poznatkov sa môžu mamičky samy rozhodnúť, či chcú počas tehotenstva piť kávu a či môžu starostlivo kontrolovať množstvo kofeínu príjem za deň. Upozorňujeme, že iný obsah kofeínu má instantná káva s mliekom (cca 50-60 mg kofeínu v 250 ml šálke), iná šálka espressa z prekvapkávacieho kávovaru (cca 65 mg kofeínu na 25-30 ml nápoja) a ešte jednu uvarenú kávu, t. j. mleté zrná zaliate horúcou vodou (70-140 mg kofeínu v 250 ml šálke). Na trhu sú dostupné aj zdravé a bezpečné alternatívy, ako napríklad:
- Naozaj sa máme čoho obávať?,
- čakanková káva s rôznymi príchuťami (čokoláda alebo lieskový orech),
- púpavová káva,
- Jeruzalemská artičoková káva,
- konopná káva,
- žaluďová káva,
- Bocianek obilná káva, ktorý má aj bezlepkovú verziu a mnoho príchutí,
- nápoje pre tehotné a dojčiace matky ako Mama Coffee.
Upozorňujeme, že INKA obilná káva má tiež minimálny obsah kofeínu: 1 až 7 mg na porciu.
Neexistuje žiadny presvedčivý, vedecky dokázaný dôkaz, že mierna konzumácia kofeínu počas tehotenstva môže významne prispieť k predčasnému pôrodu alebo iným zdravotným problémom matky alebo dieťaťa. 1-2 šálky denne sa zdajú byť bezpečné množstvo a umožňujú žene vykonávať rituály, ktoré sú pre ňu dôležité. Ak sa nastávajúca matka z nejakého dôvodu rozhodne vzdať kávy kvôli účinkom kofeínu, nezabudnite že jej vysoká koncentrácia sa nachádza aj v čaji, kakau a čokoládových výrobkoch, ako aj v sýtených nápojoch, ako je coca-cola. Na trhu je tiež veľa produktov a druhov kávových nápojov, ktoré môžu mamičke nahradiť tento nápoj a zachovať pekné, denné rituály, ako je napríklad ranná šálka teplej kávy. Tehotenstvo neznamená, že sa matka musí vzdať všetkých svojich návykov, ale stojí za to robiť vedomé rozhodnutia a napríklad namiesto rannej kávy sa vzdať sýtených nápojov a nezdravých čokoládových sladkostí a vybrať si kvalitnú kávu zo spoľahlivého zdroja.