- Kategórie blogu
- Hračky
- Školské potreby
- Detská izba
Potreby do školy a škôlky
Hračky
Vozidlá
Oblečenie
ZÁHRADNÉ HRAČKY
Kočíky a autosedačky
Príslušenstvo a doplnky
Nábytok a dekorácie
Oslavy a večierky
Novinky
Zobraziť všetky novinkyBlog

28.02.2023
Urogynekologická fyzioterapia, t. J. Vrátenie do formy po tehotenstve a pôrode
Tehotenstvo a pôrod ponechávajú na tele veľa viditeľných zmien, ktoré sa vracajú počas puerperia a dojčenia.
Ženy sa snažia vrátiť k hmotnosti a post...
čítať celé

28.02.2023
Geometrické vzory pre malého rebela
Geometrické vzory sú elegantné.
Srší z nich jednoduchosť, no upútajú pozornosť a vyčnievajú z davu.
Túto sezónu prišli do detského šatníka.
čítať celé

28.02.2023
Biele džínsy, perfektný doplnok k letným súpravám - osvedčené štýly pre dievčatá
Biele džínsy sú klasikou, ktorá by nemala chýbať v šatníku každého batoľaťa.
Pre chlapcov je nepochybne základom mnohých štylizácií, no v prípade súp...
čítať celé
Nepremeškajte novinky, akcie a zľavy!
Môžete sa kedykoľvek odhlásiť. Zasielame raz za 14 dní.
28.02.2023
Natiahnite značky po tehotenstve - ako sa s nimi vysporiadať?
Strie – čo sú to a odkiaľ pochádzajú?
Prečo sa strie tak často objavujú počas tehotenstvo? Dôvodom je predovšetkým rýchle "natiahnutie" pokožky. Rastúca maternica s vyvíjajúcim sa plodom naťahuje kožu do takej miery, že sa stáva tenšou, svrbiacou a miestami až bolestivou. Vtedy je najjednoduchšie poškodiť jej štruktúru – a v dôsledku toho ružový alebo červený šrám.
Strie sú jednoducho zmeny na koži. Môžu sa objaviť v období intenzívneho rastu, keď naše telo "nestíha" s budovaním tkaniva a pokožka je príliš natiahnutá. Strie sa najčastejšie objavujú v puberte, keď často prudko rastieme, pri veľkom priberaní, v dôsledku užívania niektorých liekov (perorálne glukokortikoidy pri niektorých chronických ochoreniach), ale aj v tehotenstve, kedy sa naše telo výrazne mení. Na smolu niektorých a na radosť iných majú strie často individuálny základ – niektorí ľudia majú jednoducho tendenciu vytvárať takzvané tigrované pruhy. Strie sa objavujú nielen vtedy, keď je koža príliš natiahnutá. Môžu nastať aj pri zhoršení jeho elasticity.
Strie sú síce estetickým problémom mnohých žien (ale nielen muži môžu mať strie), našťastie nepredstavujú zdravotné riziko.
Porodila si - čo sa deje s tvojím telom?
Vaše meniace sa telo vám už možno počas tehotenstva. Možno bolo pre vás ťažké prijať zmeny, ktoré sa odohrávali, ale videli ste v tom účel – prispôsobenie tela rastu malého človiečika. Obdobie po pôrode býva ešte problematickejšie, pretože prvé dni pociťujete veľké bolesti, bojujete s únavou a navyše sa chcete o bábätko čo najlepšie postarať. Nemáš silu myslieť na telo a nejaké strie. To sa však po určitom čase zmení. Začnete sa pýtať, ako týchto nepozvaných hostí dostať z kože.
Kilá navyše po tehotenstve alebo čo táto váha?
Jeden z faktorov zvyšujúcich riziko vzniku strií je nadváha. Postupne, ako plynie čas po pôrode, sa vrátite k predchádzajúcej fyzickej aktivite. Ak dojčíte, pravdepodobne sa ľahšie vrátite na váhu pred tehotenstvom (nie je to však pravidlo). Ako mladá mamička nezabúdajte na seba a dbajte na zdravú a vyváženú stravu (nie je čas na drastické obmedzenia či vylúčenia). Vyhnite sa aj náhlym zmenám hmotnosti – nechajte váhu postupne, prirodzene, klesať. Nemučte sa diétami, myslite len na svoje telo a starostlivosť oň.
Strie po tehotenstve – ako sa s nimi vysporiadať?
Bohužiaľ, podľa výskumu a metaanalýzy to je jedno, či ste si v tehotenstve aplikovali proti striám – ak sa mali objaviť, tak sa objavia. Nie je to však vopred prehratý boj – vaše telo po tehotenstve potrebuje, ako vojak vracajúci sa z boja, správny čas a starostlivosť, aby sa vrátilo k sebe. Nezabúdajte preto na správnu hydratáciu. Môžete s istotou používať krémy, mlieka a oleje, ktoré pomôžu napnúť a vyhladiť pokožku. Obzvlášť dobrý v týchto záležitostiach je mandľový olej, ktorý pomáha regenerovať pokožku. Nezabúdajte ani na zvlhčovanie zvnútra, teda príjem správneho množstva tekutín. Hydratácia nielenže zlepší kondíciu vašej pokožky – pitím veľkého množstva vody pomôžete telu očistiť sa, napnúť pokožku zvnútra a dodať si energiu.
Dobrým nápadom je aj jemná masáž, ktorú si môžete urobiť sami alebo zaangažovať partnera na príjemnú pomoc. V kombinácii s blahodarnými olejmi, masťami a masážne vody by sa mala pokožka rýchlejšie regenerovať.
Dobrou správou je, že modro-červené pruhované strie sú časom bledšie a menej nápadné. Niekedy sa môže ukázať, že sú pod prstami skutočne slabé alebo takmer nepostrehnuteľné.
Ak nie zvlhčovanie a masáže - čo potom?
Napriek vyblednutiu mnohých žien obťažujú aj takéto sotva viditeľné zmeny . V takýchto situáciách stojí za to vedieť, že existujú lekárske riešeniaestetická žila na boj proti striám. Príklady liečby zahŕňajú chemický peeling s kyselinou glykolovou, ktorá stimuluje bunky k regenerácii. Tieto ošetrenia však nie sú také účinné ako laseroterapia.mikrodermabrázia (spočíva v mechanickom obrusovaní epidermis vrstvu po vrstve), mezoterapia alebo kryoterapia (s použitím nízkych teplôt).
Účinky laserovej terapie sú viditeľné už po prvom ošetrení a väčšinou sú pre väčšinu žien uspokojivé. Laserové odstránenie strií je jednou z najúčinnejších a najmodernejších metód odstraňovania strií. Takáto terapia je bezbolestná, jednoduchá a trvanie jedného ošetrenia nie je dlhé. Okrem toho je postup bezpečný a nespôsobuje komplikácie.
Pamätajte, že najlepšie výsledky v boji proti striám dosiahnete kombináciou vyváženej stravy s pravidelnou fyzickou aktivitou a používaním produktov starostlivosti o pleť. Ak však bojujete so zosilnenými zmenami, ktoré ovplyvňujú vnímanie vášho tela, oplatí sa tieto "domáce" metódy skombinovať s riešeniami estetickej medicíny. Ak máte pochybnosti o výbere metódy liečby - poraďte sa s dermatológom.