X
Logo
Neviete si rady? Zavolajte.
Po - Pia 08:00 - 16:00
0 ks
za 0 €
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
Nakúpte ešte za 30 € a máte dopravu ZADARMO
Blog
Urogynekologická fyzioterapia, t. J. Vrátenie do formy po tehotenstve a pôrode
28.02.2023
Urogynekologická fyzioterapia, t. J. Vrátenie do formy po tehotenstve a pôrode
Tehotenstvo a pôrod ponechávajú na tele veľa viditeľných zmien, ktoré sa vracajú počas puerperia a dojčenia. Ženy sa snažia vrátiť k hmotnosti a post... čítať celé
Geometrické vzory pre malého rebela
28.02.2023
Geometrické vzory pre malého rebela
Geometrické vzory sú elegantné. Srší z nich jednoduchosť, no upútajú pozornosť a vyčnievajú z davu. Túto sezónu prišli do detského šatníka. čítať celé
Biele džínsy, perfektný doplnok k letným súpravám - osvedčené štýly pre dievčatá
28.02.2023
Biele džínsy, perfektný doplnok k letným súpravám - osvedčené štýly pre dievčatá
Biele džínsy sú klasikou, ktorá by nemala chýbať v šatníku každého batoľaťa. Pre chlapcov je nepochybne základom mnohých štylizácií, no v prípade súp... čítať celé
Zobraziť všetky články
Nepremeškajte novinky, akcie a zľavy!

Môžete sa kedykoľvek odhlásiť. Zasielame raz za 14 dní.

  1. Úvod
  2. Blog
  3. Nezávislý predškolák - Ako mu uľahčiť nezávislý?
27.02.2023

Nezávislý predškolák - Ako mu uľahčiť nezávislý?Správne usporiadaný priestor, v ktorom sa dieťa zdržiava, tiež prispieva k samostatnosti, aby mohlo vykonávať niektoré činnosti samo. Je tiež potrebné pripomenúť, že nezávislosť je vrodenou potrebou dieťaťa, a preto sa o ňu bude snažiť.

Ako si deti rozvíjajú sebestačnosť?Ľudské deti sú zo všetkých druhov na svete najdlhšie závislé od svojich rodičov. Čas rozvoja úplnej samostatnosti im tiež trvá dlho, pretože trvá niekoľko rokov. Deti v predškolskom veku však môžu vykonávať rôzne činnosti samostatne, no nie vždy v rovnakom veku. Určite je to jednoduchšie, keď nezávislosť dieťaťa vychádza z jeho ochoty robiť veci, než z rozhodnutia rodiča (ktorý si myslí, že dieťa je už dosť staré na to, aby niečo dokázalo) alebo z požiadaviek predškolského veku.

Aby deti chceli naplniť svoju potrebu autonómie, musia byť naplnené ich ostatné potreby. Ak má dieťa nenaplnenú potrebu blízkosti s rodičom, možno sa mu nebude chcieť obliekať ani jesť, pretože to bude jeden zo spôsobov, ako mu byť nablízku. Keď sa teda dieťa nechce učiť robiť veci samo, stojí za to sa zamyslieť nad tým, či nepotrebuje tráviť viac času s rodičom.

Netreba zabúdať ani na to, že na to, aby bolo dieťa motivované k vykonávaniu zložitejších činností, je potrebné sa oňho správne starať. Ak je nevyspatá, vystresovaná, hladná, unavená alebo pociťuje tlak, je nepravdepodobné, že sa bude chcieť osamostatniť. V takejto situácii radšej vyhľadá pomoc rodiča. Preto nie je vždy dobré, aby sa vaše dieťa pred odchodom do škôlky samo obliekalo alebo najedlo, keď sa všetci ponáhľajú a v dome je napätie. Je lepšie počkať na podmienky, ktoré sú na učenie priaznivejšie.

Keď sa hovorí o učení sa samostatnosti, rodičia si často myslia, že dieťa sa samo umyje, oblečie, naje alebo obuje. Medzitým sa začína v najzákladnejšom štádiu, ktoré je pre dospelých niekedy menej príjemné a ktoré si nie vždy spájajú s neskorším osamostatnením. Prvé obdobie silného uplatňovania autonómie alebo nezávislosti u dieťaťa nastáva okolo druhého roku veku, kedy dieťa začína intenzívne prejavovať svoj vlastný názor. Dať mu na to čo najväčší priestor a súhlasiť so samostatnými pokusmi o vykonávanie rôznych činností (aj keď to dieťa robí neefektívne alebo sa pri tom zašpiní), vytvára základy pre budúcu nezávislosť.

Ako usporiadať priestor, aby bolo dieťa samostatnejšie?Stáva sa, že deti, ktoré mohli a chceli robiť niektoré veci samé, nemajú na to podmienky vzhľadom na to, ako je doma zorganizovaný priestor.

Ak chcete svojmu dieťaťu uľahčiť obliekanie, oplatí sa venovať pozornosť:
  • Topánky na suchý zips ako šnurovacie nohavičky, kde je predná časť označená. gumené nohavice ako úzky alebo na gombíky, Výber oblečenia - dieťaťu sa bude ľahšie obliekať voľnejšie


  • detská komoda so zásuvkami, ktoré umožnia dieťaťu samostatne vytiahnuť oblečenie.Správna šatníková skriňa pre dieťa - stojí za to nákup


  • Dobrá organizácia priestoru – ak sú topánky, bundy a čiapky uložené na mieste, kam má dieťa ľahký prístup, bude sa mu tiež ľahšie obliekať.


Podobne sa oplatí umiestniť rôzne iné predmety, aby ich dieťa mohlo používať. Napríklad:


  • bambus. V kuchyni- pohár pre dieťa sa oplatí mať na dostupnom mieste, aby si mohlo samo naliať vodu alebo nechať k dispozícii zdravé maškrty. Majte na pamäti, že deťom v predškolskom veku môže dôjsť k pádu misky a majte pre nich pripravené nerozbitné nádoby.kĺby, napríklad


  • V kúpeľni – kúpte platformu, ktorá umožní dieťaťu dosiahnuť na umývadlo, aby si mohlo umyť ruky alebo zuby, držať zubnú pastu, zubnú kefku, uteráky a mydlo v prístupné miesto.


  • kontajnery na hračky do ktorého môžete jednoducho hádzať hračky. V detskej izbe- samostatnú hru a udržiavanie poriadku uľahčuje aj dobre zorganizovaný priestor. Pre deti predškolského veku sa oplatí vybrať nábytok so zásuvkami a veľký

Hra, ktorá podporuje nezávislosťVäčšinu činností, ktoré by rodičia chceli, aby ich dieťa robilo samostatne, chcú deti zvyčajne cvičiť skôr v hre. Dvojročné, trojročné deti sa ochotne venujú činnostiam, ktoré robí rodič – upratovanie, umývanie dlážky, umývanie okien, pranie bielizne, pranie či obliekanie. Veľmi často však malé dieťa začne to robiť, ešte nevie ako a zaberie to veľa času alebo generuje zbytočný neporiadok. Ak ho však v tejto fáze bude neustále odrádzať od takýchto výziev, je možné, že na nejaký čas stratí zmysel pre nezávislosť. V dennom rozvrhu sa preto oplatí dať priestor malým deťom, aby si to vyskúšali a naučili sa.

Niekedy, keď deti neprejavujú túžbu vykonávať samostatné úlohy, stojí za to vymyslieť hru, ktorá im to uľahčí. Pri upratovaní sa môžete hrať na prieskumníka v džungli alebo hádzať na cieľ, utierať podlahu – archeológa, ktorý objaví, čo je na povrchu. Keď má dieťa problém začať sa umývať, môžete skúsiť vymeniť úlohy a nechať dieťa namydliť rodiča alebo mu umyť zuby.

V prvom rade treba pamätať aj na to, že ak samotné vykonávanie činností prezentujeme ako tvrdú prácu a ťažkú povinnosť, určite bude mať oveľa menej nadšenia, ako keď to začne robiť ako zábavu.
Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi