Nočné pomočovanie - čo to je a ako sa s tým vysporiadať?
Logo
Neviete si rady? Zavolajte.
Po - Pia 08:00 - 16:00
0 ks
za 0 €
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
Nakúpte ešte za 30 € a máte dopravu ZADARMO
Blog
Urogynekologická fyzioterapia, t. J. Vrátenie do formy po tehotenstve a pôrode
28.02.2023
Urogynekologická fyzioterapia, t. J. Vrátenie do formy po tehotenstve a pôrode
Tehotenstvo a pôrod ponechávajú na tele veľa viditeľných zmien, ktoré sa vracajú počas puerperia a dojčenia. Ženy sa snažia vrátiť k hmotnosti a post... čítať celé
Geometrické vzory pre malého rebela
28.02.2023
Geometrické vzory pre malého rebela
Geometrické vzory sú elegantné. Srší z nich jednoduchosť, no upútajú pozornosť a vyčnievajú z davu. Túto sezónu prišli do detského šatníka. čítať celé
Biele džínsy, perfektný doplnok k letným súpravám - osvedčené štýly pre dievčatá
28.02.2023
Biele džínsy, perfektný doplnok k letným súpravám - osvedčené štýly pre dievčatá
Biele džínsy sú klasikou, ktorá by nemala chýbať v šatníku každého batoľaťa. Pre chlapcov je nepochybne základom mnohých štylizácií, no v prípade súp... čítať celé
Zobraziť všetky články
Nepremeškajte novinky, akcie a zľavy!

Môžete sa kedykoľvek odhlásiť. Zasielame raz za 14 dní.

  1. Úvod
  2. Blog
  3. Nočné pomočovanie - čo to je a ako sa s tým vysporiadať?
28.02.2023

Nočné pomočovanie - čo to je a ako sa s tým vysporiadať?



Táto porucha sa vyskytuje rovnako vo všetkých sociálnych skupinách. Je o niečo častejšia u chlapcov ako u dievčat. Hoci to prechádza samo, tento proces môže trvať mnoho rokov. Z tohto dôvodu musí byť dieťa od 5 rokov, ktoré trpí týmto problémom, okamžite ošetrené.

Príčiny nočného pomočovania



Stará predstava, že nočné pomočovanie bolo klasifikované ako duševná porucha, nie je pravdivá. Súčasný výskum identifikuje tri hlavné príčiny nočného pomočovania:
  1. ťažkosti s nočným prebúdzaním detí;
  2. tvorba príliš veľkého množstva moču v noci;
  3. "precitlivenosť" a zvýšené kontrakcie močového mechúra.


Okrem toho sa táto porucha často vyskytuje v rodinách (genetické pozadie). Nočné pomočovanie môže byť (asi v 15 % prípadov) príznakom iných, niekedy veľmi závažných ochorení, ako je malformácia urogenitálneho systému, ktorá si vyžaduje chirurgický zákrok. Preto to nemôžete podceňovať a čakať, kým z toho dieťa vyrastie.

Komplikácie nočného pomočovania



Samotné nočné pomočovanie nespôsobuje škodlivé komplikácie – napr. častejšie infekcie močových ciest. Skutočným problémom je duševné zdravie detí s touto poruchou. Existujú štúdie, ktoré dokazujú, žestres z pomočovania, keď ho svedčia rovesníci, je porovnateľný so stresom po smrti jedného z vašich rodičov. Aj keď nie sú rovesníci svedkovia nočného pomočovania, dieťa je jeho chorobou veľmi zasiahnuté a tento stres má obrovský vplyv na jeho život. Nesmiete mu to vyčítať, pretože to, že mokne, nie je spôsobené zlou vôľou dieťaťa.

Ako liečiť nočné pomočovanie?



Vo väčšine prípadov sú príčiny nočnej inkontinencie medicínske a na ich odhalenie je potrebné navštíviť lekára, ktorý by si mal objednať základné vyšetrenia: rozbor moču, bakteriológiu moču, hodnotenie funkcie obličiek a ultrazvuk brucha s hodnotením močového mechúra.

Pred návštevou lekára by ste si mali urobiť tabuľku sledovania pitia a močenia, tzv. mikčný denník a pozorovacia karta nočného pomočovania bábätka.
  1. Mikčný denník: počas dvoch po sebe nasledujúcich dní (najlepšie sobota a nedeľa) rodičia zaznamenávajú čas vymočenia každej porcie počas dňa a merajú a zaznamenávajú objem každej porcie moču. To isté by ste mali urobiť s tekutinami, ktoré prijmete. Meranie by malo zahŕňať všetky tekuté potraviny, napríklad polievky a jogurty.
  2. Tabulka nočného pomočovania je dvojtýždňové pozorovanie. Nasledujúce dni v týždni si rodičia zapisujú do nasledujúcich políčok: močenie postele (áno/nie/koľkokrát), vstávanie samostatne v noci na močenie na záchod< /strong> (áno/nie/ koľkokrát), množstvo moču vylúčeného počas noci (pre meranie množstva moču dajte dieťaťu plienku a v prípade mokrej noci odvážte mokrú plienku a od tejto hmotnosti odpočítajte hmotnosť suchej plienky - takto dostaneme približné množstvo močenia),čas začiatok a koniec spánku, namáčanie spodnej bielizne počas dňa(áno/nie/koľkokrát/koľko, napr.: mokré spodné prádlo, mokré oblečenie), naliehavosť(áno/nie/koľko nutkanie na močenie je silné nutkanie na močenie, často sprevádzané manévrami na zastavenie močenia, napr. hrbenie, prekríženie nôh, sedenie na päte), trusy (áno/nie/konzistencia stolice je dôležitá - správna stolica má plastickú konzistenciu nie), fekálne škvrny na spodnej bielizni (áno/nie)


Rodičia sa zvyčajne snažia problém vyriešiť tak, že svojmu dieťaťu večer nedovolia piť alebo ho v noci zobudia. Takéto stratégie sú zvyčajne neúčinné. Štúdie ukazujú, že ak vezmete svoje dieťa na toaletu alebo na nočník 1,5–2 hodiny po zaspaní, zvyšuje sa pravdepodobnosť, že pomočovanie po 6 mesiacoch od intervencie zmizne. Lepšou metódou je vypestovať u dieťaťa dobré návyky pitia a močenia. To znamená ísť na toaletu asi šesťkrát denne (keď sa zobudíte, okolo 10:00, okolo obeda, popoludní, pred večerom a pred spaním) spánok) a pite extra vodu ráno a počas dňa. Rodičia musia svojmu dieťaťu vysvetliť, že nočné pomočovanie nie je ich chyba.

Ako možno nočné pomočovanie aktívne zvládnuť?



Existujú dve osvedčené možnosti liečby prvej línie: budík a užívanie drogy nazývaný desmopresín (Minirin®).

Budiaci budíkje zariadenie, vďaka ktorému sa (vydaním zvukového signálu pri navlhnutí obliečky) dieťa postupne učí rozpoznávať signály vysielané svoje vlastné telo.

desmopresín účinkuje tak, že znižuje množstvo moču, ktoré vaše obličky produkujú v noci. Pomocou týchto metód dokáže problém odstrániť približne 75 % všetkých detí, ktoré trpia nočným pomočovaním. Ostatné deti by mali byť odoslané na kliniku, kde špecialista na detskú nefrológiu nasadí vhodnú liečbu.

Aby som to zhrnul, nočné pomočovanie nie je len problémom dieťaťa, ale týka sa celej rodiny. Môže byť príznakom ochorenia, preto ho netreba podceňovať, treba ho diagnostikovať a liečiť s pomocou domáceho lekára alebo pediatra. V zložitých prípadoch by mal praktický lekár poslať dieťa k odbornému nefrológovi alebo detskému urológovi.

"Dieťa, ktoré sa pociká, je v obrovskom strese a treba ho podporovať liečením a nie si to vyčítať" - to sú slová, s ktorými príde na kurze každý rodič a lekár. z jeho praxe by si mal pamätať na problém nočného pomočovania.
Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi