Nové pokyny pre pitie kávy počas tehotenstva
Logo
Neviete si rady? Zavolajte.
Po - Pia 08:00 - 16:00
0 ks
za 0 €
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
Nakúpte ešte za 30 € a máte dopravu ZADARMO
Blog
Urogynekologická fyzioterapia, t. J. Vrátenie do formy po tehotenstve a pôrode
28.02.2023
Urogynekologická fyzioterapia, t. J. Vrátenie do formy po tehotenstve a pôrode
Tehotenstvo a pôrod ponechávajú na tele veľa viditeľných zmien, ktoré sa vracajú počas puerperia a dojčenia. Ženy sa snažia vrátiť k hmotnosti a post... čítať celé
Geometrické vzory pre malého rebela
28.02.2023
Geometrické vzory pre malého rebela
Geometrické vzory sú elegantné. Srší z nich jednoduchosť, no upútajú pozornosť a vyčnievajú z davu. Túto sezónu prišli do detského šatníka. čítať celé
Biele džínsy, perfektný doplnok k letným súpravám - osvedčené štýly pre dievčatá
28.02.2023
Biele džínsy, perfektný doplnok k letným súpravám - osvedčené štýly pre dievčatá
Biele džínsy sú klasikou, ktorá by nemala chýbať v šatníku každého batoľaťa. Pre chlapcov je nepochybne základom mnohých štylizácií, no v prípade súp... čítať celé
Zobraziť všetky články
Nepremeškajte novinky, akcie a zľavy!

Môžete sa kedykoľvek odhlásiť. Zasielame raz za 14 dní.

  1. Úvod
  2. Blog
  3. Nové pokyny pre pitie kávy počas tehotenstva
27.02.2023

Nové pokyny pre pitie kávy počas tehotenstva



Tehotenstvo je pre telo v mnohých ohľadoch špeciálnym obdobím. Vedci stále presne nepoznajú mnohé mechanizmy vysvetľujúce vtedajšie blaho ženy. To je aj prípad tzv túžby alebo zmeny chuťových preferencií. Samozrejme, pravdepodobne sú za ne zodpovedné hormonálne zmeny, ale ako presne sa to deje - nevieme. A tak mnohé ženy pociťujú spočiatku nechuť piť kávu, ktorá často nechutí tak dobre ako predtým. Iní po nej majú naopak väčšiu chuť alebo pociťujú únavu, ospalosť a chcú si zlepšiť pohodu kávou. Ako to teda je: je pitie kávy počas tehotenstva bezpečné pre mamu a dieťa? Koľko šálok kávy môžeme vypiť denne?

Predchádzajúce odporúčania týkajúce sa konzumácie kávy



Bolo ťažké nájsť jasné odporúčania týkajúce sa konzumácie kávy počas tehotenstva. Výskum skôr určil prijateľné množstvo skonzumovaného kofeínu za deň a kofeín sa nachádza nielen v káve, ale aj v mnohých potravinách, čajoch a sýtených nápojoch. Niektoré zdroje uvádzali, že prípustné množstvo kofeínu je 300 mg/deň, čo sú približne 2-3 šálky čiernej kávy, iné uvádzali, že toto množstvo by nemalo presiahnuť 200 mg. Verilo sa, že káva nemá vplyv na vývoj plodu a jej nadmerná konzumácia môže len prispieť k nástupu predčasných kontrakcií, ktoré následne môžu viesť k predčasnému pôrodu.

Problémom boli aj rozporuplné informácie publikované v rôznych zdrojoch, ako aj otázna kvalita výskumu, ako aj chaos vyplývajúci z rozdielnej úrovne vedomostí zdravotníckeho personálu: gynekológov a pôrodných asistentiek, ktorí nie vždy aktualizovali svoje znalosti a poskytovali svojim pacientom zastarané odporúčania. Svetová zdravotnícka organizácia oficiálne uvádza, že 300 mg kofeínu denne je spojené s minimálnym rizikom pre matku a dieťa. Americká akadémia pôrodníkov a gynekológov ACOG navrhuje, aby denná dávka skonzumovaného kofeínu neprekročila 200 mg. Ťažko povedať, kde sa berú rozdiely medzi európskymi a americkými odporúčaniami.

Nevoľnosti počas tehotenstva – ako sa s nimi vysporiadať?Pozrite si tiež:

Nové usmernenia



V roku 2021 zverejnil Národný inštitút zdravia (NIH) štúdiu, ktorá naznačuje, že konzumácia kofeínu počas tehotenstva môže prispieť k nízkej pôrodnej hmotnosti detí. Štúdia bola vykonaná na 2000 ženách, ktoré nefajčili, nekonzumovali alkohol a nemali problémy s otehotnením. V štúdii deklarovali množstvo kofeínu, ktoré skonzumovali, a tiež dali vzorky krvi, aby otestovali ich hladinu. Ženy s najvyššími hladinami kofeínu v krvi mali deti v priemere o 84 g ľahšie a o 0,44 cm kratšie.

Samotný kofeín je podozrivý nielen z močopudného účinku, ale aj z vyplavovania cenných minerálov z tela matky a z prenikania placentou a sťahovania ciev, čo má obmedzovať prietok krvi z matky na plod, a tým obmedzovať dodávať živiny plodu. Očakáva sa, že dlhodobým dôsledkom bude rýchle priberanie na váhe po narodení, čo následne zvyšuje riziko obezity, cukrovky a srdcových chorôb v tínedžerskom a dospelom veku. Vedci sa vo veľkej väčšine tiež domnievajú, že mierna konzumácia kofeínu počas tehotenstva nie je hlavnou príčinou predčasného pôrodu. Preto musia existovať ďalšie, dodatočné rizikové faktory.

Najčastejšie povery o tehotných ženách.Prečítajte si tiež:

Existujú aj štúdie spájajúce nadmernú konzumáciu kofeínu v treťom trimestri tehotenstva so SIDS. U žien môže konzumácia veľkého množstva kofeínusúvisieť s anémiou v dôsledku viazania nehemového železaa jeho sťaženým vstrebávaním v tráviacom trakte. Napríklad bolo určené, že bude jesť150-250 ml kávy s jedlom znižuje vstrebávanie železa o 24-73%! Mnoho žien dopĺňa železo v tehotenstve profylakticky, no jeho príjem by mal byť v súlade s odporúčaniami lekára či lekárnika.

V jednotlivých lekárskych publikáciách môžete nájsť aj kritický názor na kofeín ako stimulant, ktorý negatívne ovplyvňuje vývoj mozgu dieťaťa. Môže ovplyvniť centrá, ktoré určujú chuť do jedla a spôsobiť zmeny v sekrécii neurotransmiterov, ktoré regulujú metabolizmus. Štúdie však nepotvrdili, že konzumácia kávy môže spôsobiť vrodené chyby u detí. Mamičky, ktoré pili kávu na začiatku tehotenstva predtým, ako sa o nej dozvedeli, nemajú dôvod si to vyčítať alebo sa kvôli nej cítiť zle.

Zdravé a bezpečné alternatívy



Na základe najnovších poznatkov sa môžu mamičky samy rozhodnúť, či chcú počas tehotenstva piť kávu a či môžu starostlivo kontrolovať množstvo kofeínu príjem za deň. Upozorňujeme, že iný obsah kofeínu má instantná káva s mliekom (cca 50-60 mg kofeínu v 250 ml šálke), iná šálka espressa z prekvapkávacieho kávovaru (cca 65 mg kofeínu na 25-30 ml nápoja) a ešte jednu uvarenú kávu, t. j. mleté zrná zaliate horúcou vodou (70-140 mg kofeínu v 250 ml šálke). Na trhu sú dostupné aj zdravé a bezpečné alternatívy, ako napríklad:

Upozorňujeme, že INKA obilná káva má tiež minimálny obsah kofeínu: 1 až 7 mg na porciu.

Neexistuje žiadny presvedčivý, vedecky dokázaný dôkaz, že mierna konzumácia kofeínu počas tehotenstva môže významne prispieť k predčasnému pôrodu alebo iným zdravotným problémom matky alebo dieťaťa. 1-2 šálky denne sa zdajú byť bezpečné množstvo a umožňujú žene vykonávať rituály, ktoré sú pre ňu dôležité. Ak sa nastávajúca matka z nejakého dôvodu rozhodne vzdať kávy kvôli účinkom kofeínu, nezabudnite že jej vysoká koncentrácia sa nachádza aj v čaji, kakau a čokoládových výrobkoch, ako aj v sýtených nápojoch, ako je coca-cola. Na trhu je tiež veľa produktov a druhov kávových nápojov, ktoré môžu mamičke nahradiť tento nápoj a zachovať pekné, denné rituály, ako je napríklad ranná šálka teplej kávy. Tehotenstvo neznamená, že sa matka musí vzdať všetkých svojich návykov, ale stojí za to robiť vedomé rozhodnutia a napríklad namiesto rannej kávy sa vzdať sýtených nápojov a nezdravých čokoládových sladkostí a vybrať si kvalitnú kávu zo spoľahlivého zdroja.
Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi