- Kategórie blogu
- Hračky
- Školské potreby
- Detská izba
Potreby do školy a škôlky
Hračky
Vozidlá
Oblečenie
ZÁHRADNÉ HRAČKY
Kočíky a autosedačky
Príslušenstvo a doplnky
Nábytok a dekorácie
Oslavy a večierky
Novinky
Zobraziť všetky novinkyBlog

28.02.2023
Urogynekologická fyzioterapia, t. J. Vrátenie do formy po tehotenstve a pôrode
Tehotenstvo a pôrod ponechávajú na tele veľa viditeľných zmien, ktoré sa vracajú počas puerperia a dojčenia.
Ženy sa snažia vrátiť k hmotnosti a post...
čítať celé

28.02.2023
Geometrické vzory pre malého rebela
Geometrické vzory sú elegantné.
Srší z nich jednoduchosť, no upútajú pozornosť a vyčnievajú z davu.
Túto sezónu prišli do detského šatníka.
čítať celé

28.02.2023
Biele džínsy, perfektný doplnok k letným súpravám - osvedčené štýly pre dievčatá
Biele džínsy sú klasikou, ktorá by nemala chýbať v šatníku každého batoľaťa.
Pre chlapcov je nepochybne základom mnohých štylizácií, no v prípade súp...
čítať celé
Nepremeškajte novinky, akcie a zľavy!
Môžete sa kedykoľvek odhlásiť. Zasielame raz za 14 dní.
27.02.2023
Novorodenecká žltačka - je to dôvod na obavy?
Čo je žltačka?
Žltačka alebo hyperbilirubinémia je žlté sfarbenie kože, slizníc a očných bielkov. Objavuje sa v dôsledku dlhodobého vylučovania bilirubínu, žltého pigmentu z tela, ktorý je výsledkom rozpadu hemoglobínu - červeného pigmentu erytrocytov. V živote plodu potrebuje dieťa viac erytrocytov, preto sa po narodení rozpadajú. V krvi sa preto objavuje viac žltého pigmentu, ktorý pečeň a žlčovody nedokážu rýchlo vylučovať do čriev a mimo tela. To je dôvod, prečo bilirubín cirkulujúci v krvi dáva pokožke novorodenca žltú farbu. Príliš vysoká hladina bilirubínu (>20 mg/dl) má negatívny vplyv na nervové bunky a môže spôsobiť žltačku v bazálnych gangliách, preto by ste mali žltačku svojho dieťaťa sledovať.
Fyziologická žltačka
Obyčajne sa vyskytuje v 2.-3. veku a vymizne okolo 10. dňa. Je to spôsobené pomalým vylučovaním bilirubínu nezrelou pečeňou. Neexistuje žiadna liečba, nemala by byť dôvodom na obavy. U predčasne narodených detí sa fyziologická žltačka objavuje o niečo neskôr a môže trvať dlhšie ako u donosených detí. Hladina bilirubínu pri fyziologickej žltačke nepresahuje normu 12 mg/dl. Bilirubín sa z tela vylučuje stolicou a močom, preto je veľmi dôležité dbať na správne a časté kŕmenie detí so žltačkou.
Skorá žltačka postihuje dojčených novorodencov. Objavuje sa v prvých dňoch života, s najvyššou hladinou bilirubínu v 3. – 5. dni života. Vek. Je to spôsobené nedostatočným jedením, keď dôjde k zníženiu hmotnosti a objavia sa príznaky dehydratácie. Nedostatočným jedením sa oneskorí tranzit mekónia, takže bilirubín naďalej cirkuluje v tele.
Neskorá žltačka postihuje aj dojčené deti. Vyskytuje sa týždeň po pôrode a môže trvať až 12 týždňov. Spôsobujú ho enzýmy v materskom mlieku, ktoré inhibujú vylučovanie bilirubínu z tela dieťaťa. Ak je hladina bilirubínu veľmi vysoká (>20 mg/dl), má sa podať liečba. Donedávna sa používal abstinenčný test, teda prerušenie dojčenia na 48 hodín, kontrola hladiny bilirubínu, no od tohto spôsobu liečby sa v súčasnosti upúšťa, pretože benefity pre dieťa sú väčšie z materského mlieka ako z ukončenia dojčenia.
Liečba žltačky
Zvyčajne nie je potrebné liečiť dieťa s fyziologickou žltačkou. O tom rozhoduje lekár na základe hladiny bilirubínu. Ak je zožltnutie kože výrazné, vykoná sa perkutánny test – nebolestivý a neinvazívny. Ak je výsledok vysoký, potvrdí sa testovaním hladiny bilirubínu v krvi. šálka.laktácie. Treba ho priložiť k prsníku a dokrmovať odsatým materským mliekom. Odsávané mlieko je najvhodnejšie podávať malým deťom Deti so zvýšenou hladinou bilirubínu sa liečia najmä fototerapiou – ide o najobľúbenejšiu formu liečby žltačkyUkladajú sa na špeciálne matrace s lampami. a osvetlené zhora. Dôležité je, aby bol svetlu vystavený čo najväčší povrch pokožky, preto sú novorodenci len v plienkach a ochranných páskach. V ideálnom prípade je vystavenie svetlu nepretržité, takže dieťa by malo mať len prestávky na kŕmenie, čo je tiež veľmi dôležitý prvok liečby žltačky. Bohužiaľ, deti sú počas žltačky menej aktívne, a preto sa menej často budia, aby sa nakŕmili. Ak sa dieťa nehlási k prsníku, musíte stimulovať
Stáva sa však, že niektoré deti sú pri ožarovaní lampami rozrušené, sťažujú sa, sťahujú si pásku z očí. V tejto situácii môže byť potrebné cumlík na cumlík dieťa trochu upokojiť a umožniť mu pokojnú fototerapiu.
Počas kúry treba dávať pozor na správnu hydratáciu drobčekov a ich telesnú teplotu. Deti, ktoré podstupujú fototerapiu, nemôžu mať transkutánne meranie bilirubínu. Ich pokožka totiž vplyvom svetla z lámp mierne mení farbu, takže výsledok testu je nespoľahlivý, preto po čase ožarovania určenom lekárom sa opäť odoberá krv na vyšetrenie.
V rámci Národného zdravotného fondu je fototerapia preplácaná len v nemocnici, ale sú zariadenia, ktoré si účtujú op.požičiavajú vybavenie na fototerapiu domova po dohode s lekárom o expozičnom čase môžete požiadať o prepustenie z nemocnice a pokračovať v liečbe doma.
V extrémnych prípadoch, keď je hladina bilirubínu veľmi vysoká, môže byť pre novorodenca potrebná transfúzia krvi.
Pozorovanie dieťaťa doma
Mama a novorodenec sú zvyčajne prepustení z nemocnice na 3. deň po pôrode. Preto je dôležité sledovať, či sa u dieťaťa nevyskytuje žltačka. Každá matka a novorodenec by mali byť v starostlivosti komunitnej pôrodnej asistentky, ktorá príde domov v prvom týždni po pôrode a vyšetrí matku a dieťa. Pre zníženie rizika žltačky a jej ukončenie čo najskôr je dôležité prikladať dieťa k prsníku často. Ak má matka problémy s laktáciou, mala by navštíviť laktačnú poradkyňu, aby sa zlepšila jej techniku kŕmenia. Všetky rušivé príznaky, zvyšujúce sa zožltnutie pokožky dieťaťa, by mali byť skontrolované pediatrom.