- Kategórie blogu
- Hračky
- Školské potreby
- Detská izba
Potreby do školy a škôlky
Hračky
Vozidlá
Oblečenie
ZÁHRADNÉ HRAČKY
Kočíky a autosedačky
Príslušenstvo a doplnky
Nábytok a dekorácie
Oslavy a večierky
Novinky
Zobraziť všetky novinkyBlog

28.02.2023
Urogynekologická fyzioterapia, t. J. Vrátenie do formy po tehotenstve a pôrode
Tehotenstvo a pôrod ponechávajú na tele veľa viditeľných zmien, ktoré sa vracajú počas puerperia a dojčenia.
Ženy sa snažia vrátiť k hmotnosti a post...
čítať celé

28.02.2023
Geometrické vzory pre malého rebela
Geometrické vzory sú elegantné.
Srší z nich jednoduchosť, no upútajú pozornosť a vyčnievajú z davu.
Túto sezónu prišli do detského šatníka.
čítať celé

28.02.2023
Biele džínsy, perfektný doplnok k letným súpravám - osvedčené štýly pre dievčatá
Biele džínsy sú klasikou, ktorá by nemala chýbať v šatníku každého batoľaťa.
Pre chlapcov je nepochybne základom mnohých štylizácií, no v prípade súp...
čítať celé
Nepremeškajte novinky, akcie a zľavy!
Môžete sa kedykoľvek odhlásiť. Zasielame raz za 14 dní.
27.02.2023
Nutričná podpora pre anemické dieťa
Príznaky anémie u detí sú celkom bežné a znepokojujú mnohých rodičov. Dnešný článok je venovaný ako rodičom, ktorých deti bojujú s anémiou, tak aj tým, ktorí jej chcú predísť. Správne zvolená strava bohatá na železo, vitamín B12 a foláty pomáha našim deťom zdravo sa rozvíjať a mať dostatok energie na prekonávanie každodenných problémov. Pamätajte však, že diagnózu stanovuje vždy lekár na základe pohovoru a výsledkov vyšetrení a práve on určí, čo je príčinou porúch tvorby červených krviniek a zvolí spôsob liečby .
Závažná anémia môže vyžadovať farmakologickú podporu, ale nikdy nezačínajte suplementáciu železom svojvoľne len na základe pozorovania, pretože nadbytok železa môže byť pre vaše zdravie rovnako zlý ako nedostatok železa. Sú prípady, že malé zmeny v jedálničku stačia na to, aby sa dieťa dostalo z ľahkej anémie. Vyžaduje si to však ochotu dieťaťa zaviesť zmeny na tanieri. V dnešnom článku predstavím najdôležitejšie problémy súvisiace s diétou, ktorá pomáha skrotiť anémiu.
1. Dostatočný denný prísun železa
Požadovaný prísun železa je nevyhnutný pre to, aby telo dieťaťa mohlo produkovať nové červené krvinky. Železo je ich dôležitým prvkom, preto v strave nesmie chýbať. Dopyt po železe u detí je naozaj vysoký. Dojčatá po 6. mesiaci života podľa Nutričných štandardov z roku 2017 by mali každý deň skonzumovať až 11 mg železa. Samotné materské mlieko určite nebude stačiť na pokrytie rastúcej potreby železa bábätka. Z tohto dôvodu je potrebné po 6. mesiaci života dieťaťa rozširovať jedálniček o nové produkty ako zelená zelenina, mäso, ryby, vajcia či celozrnné krúpy. Trošku staršie deti (1-3 roky) potrebujú o niečo menej železa, pretože 7 mg. Potreba železa sa zvyšuje po dosiahnutí veku 4 rokov a zostáva na 10 mg až do veku 12 rokov.U dievčat, ktoré začnú menštruovať, sa táto dávka automaticky zvýši na 15 mg.
Vzhľadom na to, že energetická potreba detí nie je príliš vysoká, musíte veľa cvičiť, aby ste získali dostatok železa zo stravy. Ak má dieťa rado mäso a vajíčka, problém v podstate odpadá. V prípade získavania železa z rastlinných produktov musíme mať na pamäti, že tento typ železa sa vyznačuje nižšou absorpciou. Deti na bezmäsitej a rastlinnej strave môžu mať dostatok železa diéta, ale to si vyžaduje používanie doplnkov, ktoré zlepšujú jej biologickú dostupnosť. O tom, ako zabezpečiť, aby rastlinné železo ľahko prešlo cez črevnú bariéru, napíšem o niečo neskôr.
Sústreďme sa na obsah železa v jednotlivých produktoch. Napríklad kuracia pečeň obsahuje asi 11 mg železa v 100 g porcii. Rovnaké množstvo hovädzieho mäsa má už 3 – 4 mg železa. Jedenžĺtok slepačieho vajca(20 g) poskytuje menej ako 1,5 mg železa. Hydina, ľahké mäso – asi 1,3 mg železa na 100 g výrobku.
Železo nájdeme aj v rastlinách, ale vyskytuje sa v inej mocnosti a vyžaduje prítomnosť vitamínu C alebo organických kyselín, aby bolo dostupnejšie. Železo sa nachádza v pomerne veľkom množstve, napr. v < div id="100">
2. Dostatočný denný príjem vitamínu B12
Vitamín B12 je pri prevencii anémie rovnako dôležitý ako železo. Podieľa sa na tvorbe červenej krvia ich správne fungovanie. Vitamín B12 sa nachádza iba v produktoch živočíšneho pôvodu, preto by ho deti na rastlinnej strave mali prijímať vo forme doplnku stravy. V prípade plnohodnotnej stravy bez akýchkoľvek eliminácií určite dokáže uspokojiť dopyt po tejto zložke jedlom . B12 možno nájsť v mäse, vnútornostiach, rybách, vajciach a mastných mliečnych výrobkoch. Dá sa teda usúdiť, že v prípade vyváženej stravy s produktmi bohatými na železo bude prísun vitamínu B12 nevyhnutne na optimálnej, zdraviu prospešnej úrovni.
3. Dostatočný denný prísun folátov
Foláty sú mimoriadne dôležité v kontexte hematopoetických procesov. Bez tejto zložky potravy nemôže telo produkovať správne fungujúce červené krvinky v kostnej dreni. Často je ich málo a majú príliš veľký objem. Prírodné foláty možno nájsť vo väčšine produktov rastlinného pôvodu, najmä v listovej a hlúbovej zelenine, avokáde, strukovinách a niektorých druhoch ovocia (napr. citrusy). Treba však mať na pamäti, že foláty sú veľmi citlivé na vysokú teplotu a dlhodobé skladovanie, preto by sa jedlá, ktoré majú poskytovať folát, mali pripravovať z čerstvých produktov. Stojí za to dať svojmu dieťaťu nielen varenú zeleninu, ale podľa možnosti aj surovú, ktorá nie je vystavená vysokej teplote.
4. Zlepšenie vstrebávania a vyhýbanie sa antinutrientom
Už viete, kde získať železo, ale viete, čo robiť, aby optimálne prešlo cez črevné transportéry do krvného obehu? bobule goji, arónia, brusnice, ríbezle alebo kiwi. Do šošovicového prívarku pridajte hrsť petržlenovej vňate alebo pohár limonády. Do fazuľovej kotlety sa oplatí pridať časť brokolice, šalát s korením alebo paradajkou. Platia dve pravidlá: pomáhame a nebránime.Čo to však vlastne znamená z hľadiska biologickej dostupnosti železa? Pomáha predovšetkým kombinácia jedál bohatých na nehemové železo (rastlinné)s doplnkami stravy s vitamínom C a/alebo organickými kyselinami (napr. kyselina jablčná, kyselina citrónová). Zjednodušene povedané: jahody pridávame do ovsených vločiek s orechmi,všade tam, kde je rastlinné železo, stojí za to pridať niečo prirodzene kyslé alebo bohaté na vitamín C.
V prípade železa získaného zo živočíšnych produktov, ktoré je vysoko biologicky dostupné, jednoducho nerušte. Vstrebávanie minerálov môže brániť napríklad nerozpustná vláknina, preto u detí s anémiou stojí za zváženie vyhýbať sa hnedej ryži, celozrnnému pečivu či iným výrobkom bohatým na vlákninu v jedlách bohatých na železo. Vstrebávanie železa negatívne ovplyvňuje aj vstrebávanie železa.prítomnosť trieslovín, napr.čaj. Deti, ktoré majú problémy s nízkou hladinou železa, by mali k jedlu piť radšej vodu alebo nie príliš sladkú limonádu. Ďalším vlajkovým príkladom antinutrientu je kyselina šťaveľová, ktorá sa nachádza napríklad v špenáte. Hoci má špenát veľa železa, jeho absorpcia je veľmi, veľmi nízka, práve kvôli oxalátom, ktoré sú v ňom prítomné. . A to najdôležitejšie: vápnik. Vápnik a železo v jednom jedle nie sú najlepším riešením.Tieto dva prvky si navzájom sťažujú život, preto by sa mali podávať oddelene. Kefírové smoothie bude dobrý nápad na popoludňajší čaj, ale nie nevyhnutne ako prídavok k večeri s červeným mäsom. Podobne neodporúčam pridávať syr do omelety, pretože železo v žĺtku bude blokované vápnikom v mlieku.
5. Starostlivosť o črevá a efektívne trávenie
Dobrá črevná kondícia je rozhodujúca pre to, aby vstrebávanie živín prebiehalo na uspokojivej úrovni. Uvediem niekoľko príkladov. Dieťa s celiakiou, ktoré nedodržiava bezlepkovú diétu, bude mať natoľko poškodené črevné klky, že bude výrazne obmedzené vstrebávanie živín. Druhý príklad: intolerancia laktózy. Ak dieťa trpí hnačkou v dôsledku prítomnosti laktózy v strave, črevný obsah prejde tráviacim systémom tak rýchlo, že neexistuje spôsob, ako by vstrebávanie minerálov prebehlo na uspokojivej úrovni.Ďalší príklad sa môže týkať poruchy črevnej mikroflóry a užívania liekov. Každá z týchto situácií môže ovplyvniť účinnosť vstrebávania železa zo stravy. Preto stojí za to dbať na to, aby ste vylúčili iné faktory, než je strava, súvisiace s hladinou železa v krvi dieťaťa.
Dúfam, že vám tento článok pomôže zlepšiť výsledky vášho výskumu ktvoje deti. Konzistentné držanie sa vyššie uvedených odporúčaní by malo pomôcť vybudovať optimálne zásoby železa v tele intenzívnych vývojov predškolákov. Je potrebné použiť šikovné metódy pašovania odporúčaných výrobkov pre stravu. Potom budeme schopní dosiahnuť zamýšľané efekty bezbolestne a úplne neutrálnym spôsobom. Bolonské špagety s hovädzím mäsom, žĺtkom a petržlenom v omáčke určite pôjdu na pády. Vyhľadajte teda spoločné riešenia, ktoré vám umožnia kombinovať diétne odporúčania s tým, čo dieťa naozaj rád jesť.