X
Logo
Neviete si rady? Zavolajte.
Po - Pia 08:00 - 16:00
0 ks
za 0 €
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
Nakúpte ešte za 30 € a máte dopravu ZADARMO
Blog
Urogynekologická fyzioterapia, t. J. Vrátenie do formy po tehotenstve a pôrode
28.02.2023
Urogynekologická fyzioterapia, t. J. Vrátenie do formy po tehotenstve a pôrode
Tehotenstvo a pôrod ponechávajú na tele veľa viditeľných zmien, ktoré sa vracajú počas puerperia a dojčenia. Ženy sa snažia vrátiť k hmotnosti a post... čítať celé
Geometrické vzory pre malého rebela
28.02.2023
Geometrické vzory pre malého rebela
Geometrické vzory sú elegantné. Srší z nich jednoduchosť, no upútajú pozornosť a vyčnievajú z davu. Túto sezónu prišli do detského šatníka. čítať celé
Biele džínsy, perfektný doplnok k letným súpravám - osvedčené štýly pre dievčatá
28.02.2023
Biele džínsy, perfektný doplnok k letným súpravám - osvedčené štýly pre dievčatá
Biele džínsy sú klasikou, ktorá by nemala chýbať v šatníku každého batoľaťa. Pre chlapcov je nepochybne základom mnohých štylizácií, no v prípade súp... čítať celé
Zobraziť všetky články
Nepremeškajte novinky, akcie a zľavy!

Môžete sa kedykoľvek odhlásiť. Zasielame raz za 14 dní.

  1. Úvod
  2. Blog
  3. O autizme z pohľadu logopéda
27.02.2023

O autizme z pohľadu logopéda

Autizmus – čo to je?



Autizmus je pervazívna vývinová porucha, ktorá sa prejavuje deficitmi v sociálnom vývine a nedostatočnou komunikáciou s okolím . Stojí za zmienku, že keď hovoríme o komunikácii, mám na mysli nielen verbálny spôsob komunikácie, ale aj neverbálny, ktorý zahŕňa gestá, mimiku a pohyby. Autizmus je považovaný za jednu z najťažších porúch, ktoré majú neurobiologický základ.

Typy autizmu



Rozmanitosť prípadov a charakteristík autizmu viedla psychiatrov zaoberajúcich sa touto poruchou k rozlíšeniu niekoľkých typov autizmu na diagnostické účely.

V Poľsku je v klasifikácii ICD-10 zavedenej WHO autizmus v ranom detstve. Je to taká, ktorá sa vyznačuje vývojovými poruchami, ktoré začínajú pred tretím rokom života. Ďalším typom jeatypický autizmus. Spôsobuje menej charakteristické príznaky, ktoré sú badateľné až po treťom roku života. Tieto poruchy sú klasifikované vedľa Rettovho syndrómu alebo Aspergerovho syndrómu, ktoré sú najľahšou formou autizmu, a "ďalších dezintegračných a hyperkinetických porúch so sprievodnou mentálnou retardáciou a stereotypnými pohybmi"

Čo je príčinou?



Výskum príčin autizmu pokračuje. Zatiaľ neexistujú žiadne výsledky výskumu, ktoré by jednoznačne naznačovali pôvod tejto poruchy. Existujú však hypotézy, ktoré hovoria, že príčin autizmu je veľa. Niektoré z hypotéz vidia jeho príčiny v genetike, iné hovoria, že zaň môžu neurologické poruchy. Je tiež možné spojiť výskyt autizmu s abnormalitami počas tehotenstva a pôrodu. Čoraz častejšie sa tiež hovorí, že príčinou autizmu je vplyv znečisteného prostredia na plod.

Aké sú príznaky autizmu?



Skorý autizmus môže mať mnoho podôb a takmer každý prípad je iný. Príznaky, ktoré môžu naznačovať autizmus, možno pozorovať už pred dosiahnutím jedného roku života. Keď sa dojča nezaujíma o matkin hlas, nijako na ňu nereaguje a pôsobí ľahostajne, možno to interpretovať ako prvý príznak autizmu.

U o niečo starších autistických detí sa v predškolskom veku stretávame s problémami s porozumením a prejavom reči. Deti nemajú záujem o kontakt s rovesníkmi, spoločná hra s nimi je pre nich neprekonateľný problém a nenadväzujú s nimi kontakty. Ich správanie je často neprimerané situácii. Sú precitlivení na svetlo a zvuky. Majú veľmi úzky okruh záujmov. Ľudia s autizmom sa vyhýbajú očnému kontaktu. Zvyčajne sa hrajú samy charakteristickým spôsobom: hračky usporiadajú podľa známeho pravidla alebo nimi klopkajú po podlahe.

Špecifickosť reči u detí s autizmom



Skutočnosť, že dieťa dokáže používať reč, je mimoriadne dôležitá a určuje jeho vývoj. Vedci tvrdia, že skorý vývoj reči u detí je výsledkom imitačných schopností. Dieťa pozoruje svoje okolie a najbližších ľudí, zaujíma sa o nich a chce ich napodobňovať, aby s nimi malo nejaký kontakt. Deti s autizmus neprejavujú záujem o okolitú realitu a ľudí zo svojho okolia. Preto nechápu, na čo je komunikácia. Preto je u väčšiny detí s autizmom vývin reči oneskorený a v mnohých prípadoch (v 30 %) sa reč nevyvíja vôbec. Charakteristickým znakom reči detí s autizmom je tzv echolalia, slová alebo frázy, ktoré dieťa opakuje ako ozvenu, ihneď po vypočutí alebo neskôr. Tón hlasu autistov je mierne odlišný od ľudí, ktorým táto porucha nebola diagnostikovaná. Nevhodná pre komunikačnú situáciu, často vysoko položená a melodická alebo monotónna. V reči je množstvo gramatických chýb a neologizmov.

Rečová terapia ľudí s autizmom



Vzhľadom na to, že pojem autizmus je veľmi široký, existuje asi 100 metódy terapie tejto poruchy vo svete. Dobre vedená terapia by mala mať za cieľ umožniť dieťaťu používať pragmatickú sféru jazyka. Dieťa by sa malo naučiť, že jeho slovo (komunikáciaverbálne alebo prostredníctvom alternatívnej komunikácie, napríklad gestami Makaton alebo rečovou protézou MÓWik) má príčinnú silu.

V terapii by sa mali najskôr stimulovať zručnosti ako:


  • spoločné pole pozornosti,


  • napodobňovanie


  • udržiavanie očného kontaktu.


Keď ich vyviniete, prejdite na zlepšenie svojich schopností kategorizácie, rozlišovania a presného určenia. Tieto zručnosti sú primárne, bez ich zvládnutia naučenie sa vyjadrovať a rozumieť neprinesie očakávané výsledky. Pretože pri autizme dochádza k poruche viacerých sfér, ktoré sú vzájomne prepojené, nemôžeme redukovať terapiu len na jazykovú sféru. Každá z narušených oblastí by sa mala zlepšiť. Preto je kľúčom k úspechu mnohostranná terapia, ktorá pokračuje doma.

Vzhľadom na to, ako veľmi sa autizmus stáva rozšíreným, stojí za to vedieť o ňom niekoľko faktov. Bezprostredné okolie dieťaťa môže zohrávať kľúčovú úlohu pri včasnom rozpoznaní tohto javu. Nepodceňujte znepokojujúce príznaky. Čím skôr je naše dieťa diagnostikované, tým väčšia je šanca na jeho lepšie fungovanie v budúcnosti. Samozrejme, nie všetky rušivé signály musia okamžite naznačovať autizmus, ale vždy to budú informácie o tom, s čím naše dieťa zápasí.
Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi