X
Logo
Neviete si rady? Zavolajte.
Po - Pia 08:00 - 16:00
0 ks
za 0 €
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
Nakúpte ešte za 30 € a máte dopravu ZADARMO
Blog
Urogynekologická fyzioterapia, t. J. Vrátenie do formy po tehotenstve a pôrode
28.02.2023
Urogynekologická fyzioterapia, t. J. Vrátenie do formy po tehotenstve a pôrode
Tehotenstvo a pôrod ponechávajú na tele veľa viditeľných zmien, ktoré sa vracajú počas puerperia a dojčenia. Ženy sa snažia vrátiť k hmotnosti a post... čítať celé
Geometrické vzory pre malého rebela
28.02.2023
Geometrické vzory pre malého rebela
Geometrické vzory sú elegantné. Srší z nich jednoduchosť, no upútajú pozornosť a vyčnievajú z davu. Túto sezónu prišli do detského šatníka. čítať celé
Biele džínsy, perfektný doplnok k letným súpravám - osvedčené štýly pre dievčatá
28.02.2023
Biele džínsy, perfektný doplnok k letným súpravám - osvedčené štýly pre dievčatá
Biele džínsy sú klasikou, ktorá by nemala chýbať v šatníku každého batoľaťa. Pre chlapcov je nepochybne základom mnohých štylizácií, no v prípade súp... čítať celé
Zobraziť všetky články
Nepremeškajte novinky, akcie a zľavy!

Môžete sa kedykoľvek odhlásiť. Zasielame raz za 14 dní.

  1. Úvod
  2. Blog
  3. Očami fyzioterapeuta: Neurovývinové poruchy – na čo si dať pozor pri pozorovaní vývoja dieťaťa.
27.02.2023

Očami fyzioterapeuta: Neurovývinové poruchy – na čo si dať pozor pri pozorovaní vývoja dieťaťa.



Deti sa vyvíjajú rôznym tempom, každé vlastným spôsobom. Proces ich vývoja je veľmi zložitý a dlhodobý. Aby bolo možné posúdiť, či sa vyvíjajú správne alebo či ide o nejaké poruchy, je dôležité rozlíšiť vývojové zóny: motorické, rečové a sociálne kontakty. Vývoj v týchto troch oblastiach by mal prebiehať súčasne. Na čo si dať pozor pri pozorovaní vývoja dieťaťa?

Prečo je dôležité sledovať vývoj dieťaťa?



Každý rodič by si mal uvedomiť dôležitosť sledovania vývoja dieťaťa. Vhodne včasná diagnostika porúch a správna diagnostika umožňujú začať liečbu čo najskôr. Terapeutické aktivity sa zvyčajne vykonávajú v prípade detí klasifikovaných ako perinatálne rizikové, zaťažené genetickými a metabolickými poruchami, detskou mozgovou obrnou. Včasná intervencia a rehabilitácia umožňujú výrazné zníženie následkov porúch. Zavedenie včasnej rehabilitácie a terapie je mimoriadne prospešné, pretože nervový systém bábätiek je ešte veľmi plastický. Mnohé poruchy alebo choroby sa vekom zhoršujú. Aby sa predišlo komplikáciám v budúcnosti, malo by sa dieťa liečiť čo najskôr. Včasná intervencia môže znížiť vývojovú priepasť medzi zdravými a chorými deťmi, čo im umožní v budúcnosti lepšie sa socializovať.

Aké príznaky poukazujú na vývojové poruchy u dojčiat a na čo si treba dávať pozor?



Prvý rok života dieťaťa je mimoriadne dôležitý. Je to čas výrazných a rýchlych zmien. Každý deň sa dieťa naučí niečo nové. Jeden sa učí rýchlejšie, druhý pomalšie. Príznaky, ktoré by nás mali znepokojovať, sú akékoľvek odchýlky od vývinových noriem pre daný vek. Pozor na zaťaté päste, ťažkosti s jedením, saním, nakláňaním sa, ukladaním telíčka bábätka nabok. Príliš veľké svalové napätie alebo príliš ochabnuté dieťa by nás malo znepokojovať. Všetky extrémy: príliš málo aktívne dieťa alebo neustále vzrušené. Našu pozornosť by mali upútať aj problémy so spánkom alebo bezdôvodný plač.

V motorickej sfére by sme mali sledovať tieto zručnosti: ľah na bruchu, dvíhanie hlavičky, otáčanie sa z bruška na chrbát a naopak, plazenie, sedenie, plazenie a nakoniec stoj a chôdza. vzdelávacie podložky je krokom k správnemu vývoju.gymnastické stojany alebo na lezúce hračky, hrá sa s

Ďalšou oblasťou je rozvoj reči. Tu si treba všímať, či dieťa prechádza všetkými fázami brblania, brblania, slabikovania, hovorenia jednotlivých slov a vytvárania slovných spojení a celých viet. Poruchy reči môžu byť spôsobené abnormalitami rečového aparátu, stratou sluchu alebo poškodením centrálneho nervového systému.

V zóne sociálneho vývoja môžu byť rušivými príznakmi nezáujem o okolie, rodinu a hračky, nedostatok očného kontaktu a precitlivenosť na dotyk.

Aké môžu byť následky nesprávneho vývoja?



V období najväčšej plasticity mozgu, t.j. od narodenia do veku 6 rokov je možné zlepšiť neurologickú organizáciu a rýchlosť vývoja dieťaťa. Ak si všimneme nejaké nezrovnalosti a nepodnikneme vhodné kroky, môže to v budúcnosti ovplyvniť naše dieťa Niektoré z nich môžu poukazovať na autizmus, ADHD, rôzne syndrómy a iné vývinové poruchy. Problémy vo vývoji, ktoré pozorujeme u dojčaťa alebo malého dieťaťa, môžu byť signálom, že dieťa v budúcnosti môže mať slabú pamäť, problémy s učením (dyslexia, dyspraxia, dysgrafia, dyskalkúlia, dysfázia), úzkostné poruchy, poruchy sebaúcty, problémy s pohybom alebo udržiavaním správneho držania tela.

Čo robiť, keď spozorujeme abnormality u nášho dieťaťa?



Keď niečo v správaní alebo vývoj nášho dieťaťa nás znepokojuje, mali by smeNajprv sme zašli za naším primárom alebo pediatrom. Lekár vykoná pohovor, dieťa vyšetrí, vylúči alebo potvrdí akékoľvek abnormality. Potom odošle dieťa na ďalšie odborné vyšetrenia. Môžeme dostať odporúčanie k detskému neurológovi, psychológovi alebo psychiatrovi, aby analyzoval podozrenie na neurovývinové poruchy. Ak zistia, že sú dôvody na liečbu, odporučia dieťa na rehabilitáciu, logopédiu alebo pedagogické cvičenia. O dieťa a rodinu sa môže starať aj psychológ.

Ak u dieťaťa pozorujeme malú abnormalitu, môže to znamenať abnormálny vývoj mozgu, ale nemusí. Keďže ide o jeden organizmus, problém v jednej oblasti môže spôsobiť problémy v iných. Je to preto, že jeden orgán je zodpovedný za všetky naše schopnosti – mozog.

Nervové vývojové poruchy sú teda veľmi široký pojem. Môžeme ich pozorovať už v dojčenskom veku, v ranom detstve a v období dospievania. Sú to poruchy fyzického, intelektuálneho a sociálneho vývinu. Včasné odhalenie takýchto porúch môže uľahčiť plánovanie rehabilitácie a terapie, a tým zlepšiť komfort života a dospievania dieťaťa.
Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi