- Kategórie blogu
- Hračky
- Školské potreby
- Detská izba
Potreby do školy a škôlky
Hračky
Vozidlá
Oblečenie
ZÁHRADNÉ HRAČKY
Kočíky a autosedačky
Príslušenstvo a doplnky
Nábytok a dekorácie
Oslavy a večierky
Novinky
Zobraziť všetky novinkyBlog

28.02.2023
Urogynekologická fyzioterapia, t. J. Vrátenie do formy po tehotenstve a pôrode
Tehotenstvo a pôrod ponechávajú na tele veľa viditeľných zmien, ktoré sa vracajú počas puerperia a dojčenia.
Ženy sa snažia vrátiť k hmotnosti a post...
čítať celé

28.02.2023
Geometrické vzory pre malého rebela
Geometrické vzory sú elegantné.
Srší z nich jednoduchosť, no upútajú pozornosť a vyčnievajú z davu.
Túto sezónu prišli do detského šatníka.
čítať celé

28.02.2023
Biele džínsy, perfektný doplnok k letným súpravám - osvedčené štýly pre dievčatá
Biele džínsy sú klasikou, ktorá by nemala chýbať v šatníku každého batoľaťa.
Pre chlapcov je nepochybne základom mnohých štylizácií, no v prípade súp...
čítať celé
Nepremeškajte novinky, akcie a zľavy!
Môžete sa kedykoľvek odhlásiť. Zasielame raz za 14 dní.
27.02.2023
Očkovanie detí proti COVID - 19. Všetko, čo potrebujete vedieť
Očkovanie detí bolo kontroverzné dlho pred vypuknutím pandémie SARS-CoV. Prispelo k tomu veľa faktorov, hlavne šírenie nepravdivých informácií vyvolávajúcich strach a úzkosť. Počas pandémie mali všetci, vrátane rodičov, veľa stresu a my sme so zatajeným dychom nasledovali preteky vedcov vo vývoji vakcíny. S jej výzorom vyvstali ďalšie pochybnosti – nie je to priskoro? Narýchlo vyvinuté, je to bezpečné? Chráni dostatočne? Aké vedľajšie účinky môže mať a môžeme dôverovať lekárom?
Prečo sa oplatí zaočkovať dieťa?
16.12.2021 Začalo sa očkovanie detí vo veku 5-11 rokov. Okrem zástancov a odporcov očkovania je medzi tými, ktorí pochybujú a nevedia, kde hľadať spoľahlivé poznatky, aj početná skupina rodičov. Komunikačný chaos vyplývajúci z obrovského množstva falošných správ a neustále sa meniacich aktualizácií ovplyvňuje pocit úzkosti. Oplatí sa preto utriediť si fakty a urobiť informované rozhodnutie na základe súčasných poznatkov vedcov.
Ako vyzerá detská chorobnosť – čo v súčasnosti vieme?
- Zatiaľ čo na začiatku sa hovorilo, že deti ochorejú pomerne zriedka, a ak áno, priebeh je mierny, variant Delta to zmenil - nový typ koronavírusu je oveľa nákazlivejší (cca o 50 %) a napáda najmä neočkovaných ľudí, z ktorých väčšinu tvoria deti.
- Deti skutočne dostanú infekciu SARS-CoV mierne alebo takmer nepostrehnuteľne.
- Napriek väčšinou benígneho priebehu bola u detí zaznamenaná typická komplikácia, nazývaná PIMS, t. j. multisystémový zápalový syndróm, ktorý postihuje 1 z približne 1 000 postihnutých detí. V praxi to vyzerá tak, že aj nepozorovaná vírusová infekcia môže spôsobiť hospitalizáciu dieťaťa so zlyhaním krvného obehu do 4 týždňov.
- U detí, rovnako ako u dospelých, boli pozorované dlhodobé účinky po ochorení (tzv. dlhý COVID): pretrvávajúca únava, bolesti hlavy, problémy so spánkom a koncentráciou, bolesti kĺbov, kašeľ a myokarditída.
Vedľajšie účinky – čo môžete očakávať?
U detí, tak ako u každého iného pacienta, sa môžu vyskytnúť vedľajšie účinky. Aj keď samotný názov NOP, teda nežiaduca postvakcinačná reakcia znie nebezpečne, v dnešnej medicíne je zapísaný, keďže sa môže vyskytnúť po užití akéhokoľvek očkovania, lieku, dokonca aj doplnku stravy. V prípade očkovania proti SARS-COVID sú najčastejšie vedľajšie účinky:
- bolesť, začervenanie, opuch v mieste vpichu;
- únava, ospalosť;
- bolesť hlavy;
- všeobecná, depresívna nálada;
- bolesti svalov a kĺbov;
- trasie sa.
Pamätajte si! Zvyčajne vymiznú do niekoľkých dní po očkovaní a nevyžadujú si špeciálny lekársky zásah. A čo to znamená? Nazhromaždené poznatky umožnili odborníkom dospieť k záveru, ževýhody očkovania vysoko prevyšujú riziká(najmä u detí s ochoreniami, ktoré zvyšujú riziko závažného priebehu, ako sú autoimunitné ochorenia, chronické ochorenia dýchacích ciest) a bolo rozhodnuté zaviesť vakcínu vo vhodnej dávke pre mladšie deti.
Očkovanie a verejné zdravie
Nedá sa nespomenúť, žeočkovanie detí má tiež veľký vplyv na verejné zdravie . Ide o skutočný krok k ukončeniu pandémie a výrazne obmedzuje šírenie vírusu, najmä variantu Delta. Navyše, vďaka očkovanium nám na tom záležístarší ľudia, ľudia s chronickými ochoreniam, teda vystavení ťažším priebehom – a predsa by sa mohli nakaziť vírusom od asymptomatického chorého dieťaťa.
Za zmienku stojí aj stacionárne učenie, ktoré má šancu byť implementované, keď sa v skupine zistí prípad SARS-COVID. Zaočkované deti nie sú v karanténe a tým nie je ovplyvnené ich duševné zdravie. Deti a dospievajúci sú totiž okrem priamych dôsledkov samotnej choroby mimoriadne postihnutí aj dlhodobou izoláciou v domácom prostredí a vzdelávaním na diaľku – nie vždy efektívne.
Ako organizovať očkovanie a vysvetliť pochybnosti?
Pediater má vždy nárok na očkovanie. Väčšina rodičov má "svojho" obľúbeného lekára, ktorému dôveruje. Na všetky otázky rodičov, ktorí sa zaujímajú o očkovanie, by mal odpovedať detský lekár nášho dieťaťa, ktorý pozná jeho aj zvyšok rodiny. Pediater robí aj kvalifikáciu na očkovanie, ktorá vychádza z anamnézy a fyzikálneho vyšetrenia. Ak pacient úspešne prejde kvalifikáciou, na konci návštevy mu bude vystavené odporúčanie, s ktorým sa môžu rodičia prihlásiť na konkrétny termín očkovania.
Očkovanie proti COVID je možné podať kedykoľvek, bez ohľadu na iné očkovania. Dávka samotnej vakcíny pre deti vo veku 5-11 rokov bola stanovená na základe klinických skúšok. Na vyvolanie imunitnej odpovede sa vybrala vhodná dávka, meraná v množstve protilátok v krvnom sére. Vo vakcíne nie sú žiadne vírusy, iba fragment genetického kódu, kde je napísaná metóda syntézy bielkovín. Nemôže teda spôsobiť ochorenie. Deti dostávajú dve dávky vakcíny s odstupom 8 týždňov, v špeciálnych situáciách môže lekár odporučiť dieťaťu užiť druhú dávku skôr, nie však skôr ako 3 týždne po prvej.
Samotná vakcína je bezpečná a účinná a jej rýchly vývoj bol možný len vďaka vyše 20-ročnému výskumu stabilnej formy mRNA. Nie je pravda, že súčasná vakcína bola vyvinutá približne za rok. Mnohé zo štúdií, ktoré prispeli k jej vzniku a pokračovali dlho pred pandémiou.Technológia, ktorá sa tu používa, sa používa aj pri výrobe vakcín na iné choroby.
Podpora imunity doma
Vakcíny, aj keď sú testované a osvedčené ako účinné, nechránia pred ochorením na 100 %. Výrazne zvyšujú šancu vyhnúť sa chorobe a prípadnému ťažkému priebehu. Rodičov to však nezbavuje každodennej starostlivosti o imunitu svojho dieťaťa. Koronavírus sa ako každý respiračný vírus prenáša kvapôčkovou cestou, čo znamená, že riziko nákazy možno výrazne znížiť zavedením vhodných hygienických návykov. Tu sú:
- umývanie rúk po návšteve toalety,
- umývanie rúk pred jedlom,
- umývanie rúk po návrate z ihriska.
Ak ste vonku, ruky si môžete udržiavať čisté pomocou antibakteriálne obrúskygély a . Veľmi dôležitá je aj správna strava, pravidelná fyzická aktivita a pobyt vonku. Posledným faktorom, ktorý výrazne ovplyvňuje imunitu, jesprávna dĺžka spánku. Štúdie ukazujú, že nevyspaté a vystresované deti majú väčšiu pravdepodobnosť infekcií.
Veľkú úlohu zohráva aj vírusy, mikróby a ako sa starať o svoje zdravie. výchova detí už od útleho vekuako po stránke samotnej hygieny, tak aj krotenia témy očkovania a chorôb. Tieto poznatky sa dajú prepašovať pri spoločnom čítaní. Na trhu sa už objavilo množstvo publikácií venovaných tým najmenším, ktoré jednoduchým a prístupným spôsobom opisujú život
Internetové fóra alebo diskusné skupiny nie sú najlepším zdrojom vedomostí o vakcínach. Aj médiá, obľúbené lifestylové weby, obsahujú mnohé deformácie. Ak nám záleží na dôveryhodnom zdroji informácií, mali by sme radšej hľadať vedecké články alebo informácie na oficiálnych stránkach ministerstva zdravotníctva.