Očkovanie detí proti COVID - 19. Všetko, čo potrebujete vedieť
Logo
Neviete si rady? Zavolajte.
Po - Pia 08:00 - 16:00
0 ks
za 0 €
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
Nakúpte ešte za 30 € a máte dopravu ZADARMO
Blog
Urogynekologická fyzioterapia, t. J. Vrátenie do formy po tehotenstve a pôrode
28.02.2023
Urogynekologická fyzioterapia, t. J. Vrátenie do formy po tehotenstve a pôrode
Tehotenstvo a pôrod ponechávajú na tele veľa viditeľných zmien, ktoré sa vracajú počas puerperia a dojčenia. Ženy sa snažia vrátiť k hmotnosti a post... čítať celé
Geometrické vzory pre malého rebela
28.02.2023
Geometrické vzory pre malého rebela
Geometrické vzory sú elegantné. Srší z nich jednoduchosť, no upútajú pozornosť a vyčnievajú z davu. Túto sezónu prišli do detského šatníka. čítať celé
Biele džínsy, perfektný doplnok k letným súpravám - osvedčené štýly pre dievčatá
28.02.2023
Biele džínsy, perfektný doplnok k letným súpravám - osvedčené štýly pre dievčatá
Biele džínsy sú klasikou, ktorá by nemala chýbať v šatníku každého batoľaťa. Pre chlapcov je nepochybne základom mnohých štylizácií, no v prípade súp... čítať celé
Zobraziť všetky články
Nepremeškajte novinky, akcie a zľavy!

Môžete sa kedykoľvek odhlásiť. Zasielame raz za 14 dní.

 1. Úvod
 2. Blog
 3. Očkovanie detí proti COVID - 19. Všetko, čo potrebujete vedieť
27.02.2023

Očkovanie detí proti COVID - 19. Všetko, čo potrebujete vedieťOčkovanie detí bolo kontroverzné dlho pred vypuknutím pandémie SARS-CoV. Prispelo k tomu veľa faktorov, hlavne šírenie nepravdivých informácií vyvolávajúcich strach a úzkosť. Počas pandémie mali všetci, vrátane rodičov, veľa stresu a my sme so zatajeným dychom nasledovali preteky vedcov vo vývoji vakcíny. S jej výzorom vyvstali ďalšie pochybnosti – nie je to priskoro? Narýchlo vyvinuté, je to bezpečné? Chráni dostatočne? Aké vedľajšie účinky môže mať a môžeme dôverovať lekárom?

Prečo sa oplatí zaočkovať dieťa?16.12.2021 Začalo sa očkovanie detí vo veku 5-11 rokov. Okrem zástancov a odporcov očkovania je medzi tými, ktorí pochybujú a nevedia, kde hľadať spoľahlivé poznatky, aj početná skupina rodičov. Komunikačný chaos vyplývajúci z obrovského množstva falošných správ a neustále sa meniacich aktualizácií ovplyvňuje pocit úzkosti. Oplatí sa preto utriediť si fakty a urobiť informované rozhodnutie na základe súčasných poznatkov vedcov.

Ako vyzerá detská chorobnosť – čo v súčasnosti vieme?

 1. Zatiaľ čo na začiatku sa hovorilo, že deti ochorejú pomerne zriedka, a ak áno, priebeh je mierny, variant Delta to zmenil - nový typ koronavírusu je oveľa nákazlivejší (cca o 50 %) a napáda najmä neočkovaných ľudí, z ktorých väčšinu tvoria deti.
 2. Deti skutočne dostanú infekciu SARS-CoV mierne alebo takmer nepostrehnuteľne.
 3. Napriek väčšinou benígneho priebehu bola u detí zaznamenaná typická komplikácia, nazývaná PIMS, t. j. multisystémový zápalový syndróm, ktorý postihuje 1 z približne 1 000 postihnutých detí. V praxi to vyzerá tak, že aj nepozorovaná vírusová infekcia môže spôsobiť hospitalizáciu dieťaťa so zlyhaním krvného obehu do 4 týždňov.
 4. U detí, rovnako ako u dospelých, boli pozorované dlhodobé účinky po ochorení (tzv. dlhý COVID): pretrvávajúca únava, bolesti hlavy, problémy so spánkom a koncentráciou, bolesti kĺbov, kašeľ a myokarditída.

Vedľajšie účinky – čo môžete očakávať?U detí, tak ako u každého iného pacienta, sa môžu vyskytnúť vedľajšie účinky. Aj keď samotný názov NOP, teda nežiaduca postvakcinačná reakcia znie nebezpečne, v dnešnej medicíne je zapísaný, keďže sa môže vyskytnúť po užití akéhokoľvek očkovania, lieku, dokonca aj doplnku stravy. V prípade očkovania proti SARS-COVID sú najčastejšie vedľajšie účinky:
 • bolesť, začervenanie, opuch v mieste vpichu;
 • únava, ospalosť;
 • bolesť hlavy;
 • všeobecná, depresívna nálada;
 • bolesti svalov a kĺbov;
 • trasie sa.


Pamätajte si! Zvyčajne vymiznú do niekoľkých dní po očkovaní a nevyžadujú si špeciálny lekársky zásah. A čo to znamená? Nazhromaždené poznatky umožnili odborníkom dospieť k záveru, ževýhody očkovania vysoko prevyšujú riziká(najmä u detí s ochoreniami, ktoré zvyšujú riziko závažného priebehu, ako sú autoimunitné ochorenia, chronické ochorenia dýchacích ciest) a bolo rozhodnuté zaviesť vakcínu vo vhodnej dávke pre mladšie deti.

Očkovanie a verejné zdravieNedá sa nespomenúť, žeočkovanie detí má tiež veľký vplyv na verejné zdravie . Ide o skutočný krok k ukončeniu pandémie a výrazne obmedzuje šírenie vírusu, najmä variantu Delta. Navyše, vďaka očkovanium nám na tom záležístarší ľudia, ľudia s chronickými ochoreniam, teda vystavení ťažším priebehom – a predsa by sa mohli nakaziť vírusom od asymptomatického chorého dieťaťa.

Za zmienku stojí aj stacionárne učenie, ktoré má šancu byť implementované, keď sa v skupine zistí prípad SARS-COVID. Zaočkované deti nie sú v karanténe a tým nie je ovplyvnené ich duševné zdravie. Deti a dospievajúci sú totiž okrem priamych dôsledkov samotnej choroby mimoriadne postihnutí aj dlhodobou izoláciou v domácom prostredí a vzdelávaním na diaľku – nie vždy efektívne.

Ako organizovať očkovanie a vysvetliť pochybnosti?Pediater má vždy nárok na očkovanie. Väčšina rodičov má "svojho" obľúbeného lekára, ktorému dôveruje. Na všetky otázky rodičov, ktorí sa zaujímajú o očkovanie, by mal odpovedať detský lekár nášho dieťaťa, ktorý pozná jeho aj zvyšok rodiny. Pediater robí aj kvalifikáciu na očkovanie, ktorá vychádza z anamnézy a fyzikálneho vyšetrenia. Ak pacient úspešne prejde kvalifikáciou, na konci návštevy mu bude vystavené odporúčanie, s ktorým sa môžu rodičia prihlásiť na konkrétny termín očkovania.

Očkovanie proti COVID je možné podať kedykoľvek, bez ohľadu na iné očkovania. Dávka samotnej vakcíny pre deti vo veku 5-11 rokov bola stanovená na základe klinických skúšok. Na vyvolanie imunitnej odpovede sa vybrala vhodná dávka, meraná v množstve protilátok v krvnom sére. Vo vakcíne nie sú žiadne vírusy, iba fragment genetického kódu, kde je napísaná metóda syntézy bielkovín. Nemôže teda spôsobiť ochorenie. Deti dostávajú dve dávky vakcíny s odstupom 8 týždňov, v špeciálnych situáciách môže lekár odporučiť dieťaťu užiť druhú dávku skôr, nie však skôr ako 3 týždne po prvej.

Samotná vakcína je bezpečná a účinná a jej rýchly vývoj bol možný len vďaka vyše 20-ročnému výskumu stabilnej formy mRNA. Nie je pravda, že súčasná vakcína bola vyvinutá približne za rok. Mnohé zo štúdií, ktoré prispeli k jej vzniku a pokračovali dlho pred pandémiou.Technológia, ktorá sa tu používa, sa používa aj pri výrobe vakcín na iné choroby.

Podpora imunity domaVakcíny, aj keď sú testované a osvedčené ako účinné, nechránia pred ochorením na 100 %. Výrazne zvyšujú šancu vyhnúť sa chorobe a prípadnému ťažkému priebehu. Rodičov to však nezbavuje každodennej starostlivosti o imunitu svojho dieťaťa. Koronavírus sa ako každý respiračný vírus prenáša kvapôčkovou cestou, čo znamená, že riziko nákazy možno výrazne znížiť zavedením vhodných hygienických návykov. Tu sú:
 • umývanie rúk po návšteve toalety,
 • umývanie rúk pred jedlom,
 • umývanie rúk po návrate z ihriska.


Ak ste vonku, ruky si môžete udržiavať čisté pomocou antibakteriálne obrúskygély a . Veľmi dôležitá je aj správna strava, pravidelná fyzická aktivita a pobyt vonku. Posledným faktorom, ktorý výrazne ovplyvňuje imunitu, jesprávna dĺžka spánku. Štúdie ukazujú, že nevyspaté a vystresované deti majú väčšiu pravdepodobnosť infekcií.

Veľkú úlohu zohráva aj vírusy, mikróby a ako sa starať o svoje zdravie. výchova detí už od útleho vekuako po stránke samotnej hygieny, tak aj krotenia témy očkovania a chorôb. Tieto poznatky sa dajú prepašovať pri spoločnom čítaní. Na trhu sa už objavilo množstvo publikácií venovaných tým najmenším, ktoré jednoduchým a prístupným spôsobom opisujú život


Internetové fóra alebo diskusné skupiny nie sú najlepším zdrojom vedomostí o vakcínach. Aj médiá, obľúbené lifestylové weby, obsahujú mnohé deformácie. Ak nám záleží na dôveryhodnom zdroji informácií, mali by sme radšej hľadať vedecké články alebo informácie na oficiálnych stránkach ministerstva zdravotníctva.
Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi