X
Logo
Neviete si rady? Zavolajte.
Po - Pia 08:00 - 16:00
0 ks
za 0 €
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
Nakúpte ešte za 30 € a máte dopravu ZADARMO
Blog
Urogynekologická fyzioterapia, t. J. Vrátenie do formy po tehotenstve a pôrode
28.02.2023
Urogynekologická fyzioterapia, t. J. Vrátenie do formy po tehotenstve a pôrode
Tehotenstvo a pôrod ponechávajú na tele veľa viditeľných zmien, ktoré sa vracajú počas puerperia a dojčenia. Ženy sa snažia vrátiť k hmotnosti a post... čítať celé
Geometrické vzory pre malého rebela
28.02.2023
Geometrické vzory pre malého rebela
Geometrické vzory sú elegantné. Srší z nich jednoduchosť, no upútajú pozornosť a vyčnievajú z davu. Túto sezónu prišli do detského šatníka. čítať celé
Biele džínsy, perfektný doplnok k letným súpravám - osvedčené štýly pre dievčatá
28.02.2023
Biele džínsy, perfektný doplnok k letným súpravám - osvedčené štýly pre dievčatá
Biele džínsy sú klasikou, ktorá by nemala chýbať v šatníku každého batoľaťa. Pre chlapcov je nepochybne základom mnohých štylizácií, no v prípade súp... čítať celé
Zobraziť všetky články
Nepremeškajte novinky, akcie a zľavy!

Môžete sa kedykoľvek odhlásiť. Zasielame raz za 14 dní.

  1. Úvod
  2. Blog
  3. Očkovanie proti COVID 19 počas tehotenstva – je bezpečné?
27.02.2023

Očkovanie proti COVID 19 počas tehotenstva – je bezpečné?



Tehotné ženy sú skupinou ľudí, ktorí sú obzvlášť ohrození, pokiaľ ide o priebeh infekcie koronavírusom. Predisponujú k tomu zmeny imunitného systému, ktoré sa vyskytujú v tehotenstve – ženy majú jednoducho nižšiu imunitu, ale aj problémy s ventiláciou pľúc vyplývajúce z neustále sa zväčšujúcej maternice naliehajúcej na bránicu.

Očkovanie je najväčším úspechom medicíny. Umožnili odstrániť mnohé choroby, ktoré pred 100 rokmi spôsobili zmätok po celom svete. Nie je tomu inak ani pri očkovaní proti COVID 19. Všetky vedecké správy dokazujú, že vakcína je bezpečná a výhody jej užívania počas tehotenstva výrazne zvyšujú riziko vedľajších účinkov.

Prečo sa oplatí zaočkovať počas tehotenstva – FAKTY



Dobre. ¾ tehotných žien sa obávajú infekcie koronavírusom a možných vedľajších účinkov. Aj keď prevažná väčšina infekcií bude asymptomatická alebo s miernymi príznakmi infekcie horných dýchacích ciest, vedci zdôrazňujú, žetehotenstvo samo o sebe predisponuje k ťažšiemu priebehu ochorenia, a to v dôsledku zníženej obranyschopnosti organizmu matky a obmedzení v oblasti pľúc. vetraniespôsobené zväčšovaním maternice. Ďalším rizikovým faktorom pre tehotné ženy je ichsklon k tvorbe krvných zrazenín.

Štatistiky ukazujú, že u tehotných žien je riziko hospitalizácie v dôsledku ťažkého priebehu COVID 19 vyššie až o 1,6, navyše u takýchto pacientov sa zvyšuje riziko indikácie na mechanickú ventiláciu (t.j. napojenie na ventilátor). dvakrát. Netreba zabúdať, že ďalšie ochorenia, ktoré nie sú v tehotenstve nezvyčajné, ako napríklad: arteriálna hypertenzia, preeklampsia, cukrovka alebo obezita, sú pre organizmus ďalšou záťažou a môžu byť príčinou ďalších komplikácií.

Aj keď je priebeh ochorenia relatívne mierny a možno sa vyhnúť hospitalizácii, žena a vyvíjajúce sa dieťa sú stále vystavení ďalším komplikáciám, ako sú:
  • súbežná vírusová a bakteriálna infekcia – zažilo ju až 8,3 % žien,
  • pôrod v predstihu – postihuje až 21 % chorých matiek, preto sa zvyšuje riziko nedonosenia a všetkých jeho následkov,
  • 2 až 3-krát vyššie riziko úmrtia dieťaťav prvých dňoch po pôrode, ak mala matka infekciu v perinatálnom období – je to najmä kvôli dysfunkcii placenty a početnej krvi zrazeniny v krvných cievach,
  • zvýšené riziko cisárskeho rezu – až 43 % postihnutých žien ukončilo tehotenstvo chirurgickým zákrokom,
  • infekcia novorodenca – približne 1,4 % narodených detí malo tiež pozitívny test,
  • približne u 1 % žien bol COVID 19 príčinou úmrtia plodu alebo novorodenca.


Teraz je bežné očkovať tehotné ženy proti mnohým chorobám: čierny kašeľ, záškrt, tetanus, hepatitída B a chrípka. Žiadna z týchto vakcín nevyvoláva toľko kontroverzií a obáv ako vakcína COVID . Za zmienku tiež stojí, že hoci vakcína bola schválená na podávanie pacientom necelý rok po oznámení jej vývoja, značná časť práce, ktorá prispela k jej vynálezu, prebiehala už 20 rokov. Už 20 rokov vedci pracujú na technológii vytvárania stabilnej verzie mRNA, ktorá sa ukázala ako kľúčová pri vývoji vakcíny proti COVID (týka sa vakcín Pfizer-BioNTech a Moderna). Vektorová vakcína (AstraZeneca a Johnson & Johnson/Janssen) využíva rovnakú techniku ako vakcína Ebola, ktorá sa odporúča aj tehotným ženám a nemá žiadne vedľajšie účinky ani na matku, ani na plod.

Vedľajšie účinky vakcíny u tehotných žien – FAKTY



AktualizáciaNajnovšie štúdie ukazujú, že výskyt nežiaducich účinkov po podaní aspoň 1 dávky vakcíny utehotných žien sa nelíši od výskytu u ostatnej populácie. Tieto závery boli vyvodené na základe správy popisujúcej populáciu 55 miliónov vrátane 30 000 tehotných žien. Takáto veľká štúdia umožnila aj zhodnotiť, či u očkovanýchi nie sú častejšie komplikácie v podobe: potratu, predčasného pôrodu alebo úmrtia plodu či novorodenca.

V súčasnosti sa tehotným ženám odporúča dostávať mRNA vakcíny, t. j. Pfizer-BioNTech a Moderna. V prípade vakcín na báze vektorov bol zaznamenaný zvýšený výskyt trombotických komplikácií (hlavne u žien nad 60 rokov), čo je vzhľadom na podobné tendencie u tehotných žien dodatočný rizikový faktor.

Najčastejšími vedľajšími účinkami sú zápalová reakcia prejavujúca sa bolesťou a začervenaním v mieste vpichu, ako aj celková nevoľnosť, horúčka a bolesť svalov. Častejšie sa vyskytujú po druhej dávke. Vzhľadom na to, že každá zvýšená teplota nie je vyvíjajúcemu sa plodu ľahostajná, je dobrékontrolovať teplotu organizmu matky a v prípade potreby podávať po porade s lekárom vhodné lieky. Ostatné príznaky je možné liečiť domácimi prostriedkami a zabezpečiť, aby ste si dopriali dostatok odpočinku a spánku.

Kedy je najlepší čas na zaočkovanie?



Najlepšie je dať sa zaočkovať pred plánovaným tehotenstvom. Ak však vezmeme do úvahy, že veľká väčšina tehotenstiev v Poľsku je neplánovaná, je dôležité jasne definovať, kedy je najlepšie očkovať.

Najlepší čas na očkovanie počas tehotenstva je v 2. trimestri. Je to preto, že imunitná odpoveď ženy je v 1. a 3. trimestri väčšia ako v 2. trimestri. Okrem toho je známe, že prenos protilátok cez placentu k plodu je najúčinnejší v treťom trimestri. Ak vezmeme do úvahy, že telo matky potrebuje na ich produkciu približne 3-4 týždne, druhý trimester sa stále javí ako najvhodnejší čas na podanie vakcíny. Očkovanie v tomto období najúčinnejšie ochráni matku aj vyvíjajúce sa dieťa. Protilátky prechádzajú aj do materského mlieka a tak chránia dojčiace dieťa. Ak teda dôjde k predčasnému pôrodu z iných dôvodov ako COVID, očkovaná matka bude môcť predčasne narodené dieťa dodatočne chrániť podávaním mlieka.

Skutočnosť, že máte infekciu, nie je dôvodom na vzdanie sa očkovania. Toto rozhodnutie je potrebné konzultovať s lekárom alebo pôrodnou asistentkou zodpovednými za tehotenstvo a overiť hladinu protilátok v krvi matky. Netreba zabúdať ani na to, že partner aj najbližšie okolie tehotnej ženy by mali byť na háku.

Skutočnosť, že oficiálne obmedzenia súvisiace s pandémiou sa prakticky skončili, nás neprinútila zbaviť sa vírusu. Stále pribúdajú prípady ochorení a nutnosť hospitalizácie pre ťažký priebeh ochorenia. Vírus u nás zrejme zostane dlho a to len vďaka očkovaniu aochranná maskaa venovaniu špeciálnej pozornosti hygiene rúk. dobré hygienické návyky môžeme minimalizovať riziko ochorenia. Pri návšteve zdravotníckych zariadení je dobré mať pri sebe
Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi