- Kategórie blogu
- Hračky
- Školské potreby
- Detská izba
Potreby do školy a škôlky
Hračky
Vozidlá
Oblečenie
ZÁHRADNÉ HRAČKY
Kočíky a autosedačky
Príslušenstvo a doplnky
Nábytok a dekorácie
Oslavy a večierky
Novinky
Zobraziť všetky novinkyBlog

28.02.2023
Urogynekologická fyzioterapia, t. J. Vrátenie do formy po tehotenstve a pôrode
Tehotenstvo a pôrod ponechávajú na tele veľa viditeľných zmien, ktoré sa vracajú počas puerperia a dojčenia.
Ženy sa snažia vrátiť k hmotnosti a post...
čítať celé

28.02.2023
Geometrické vzory pre malého rebela
Geometrické vzory sú elegantné.
Srší z nich jednoduchosť, no upútajú pozornosť a vyčnievajú z davu.
Túto sezónu prišli do detského šatníka.
čítať celé

28.02.2023
Biele džínsy, perfektný doplnok k letným súpravám - osvedčené štýly pre dievčatá
Biele džínsy sú klasikou, ktorá by nemala chýbať v šatníku každého batoľaťa.
Pre chlapcov je nepochybne základom mnohých štylizácií, no v prípade súp...
čítať celé
Nepremeškajte novinky, akcie a zľavy!
Môžete sa kedykoľvek odhlásiť. Zasielame raz za 14 dní.
27.02.2023
Oplatí sa zavinúť dieťa a nenaruší to jeho vývoj?
Pôrod nie je náročným zážitkom len pre matku, ale aj pre dieťa. V každej nemocnici hneď po pôrode a prvých vyšetreniach novorodenca pevne zabalia doroha, deky alebo zavinovačky. Vďaka tomu sa bábätko, ktoré bolo ešte pred chvíľou v maminom brušku, cíti bezpečne aj napriek novým vnemom a zrakovým, hmatovým a sluchovým podnetom.
Výhody zavinovania
Prvé chvíle doma s novorodencom po návrate z nemocnice sú skutočnou výzvou nielen pre rodičov, ale aj pre samotné bábätko. Aby bol prechod z fetálneho života do sveta plného nových vnemov čo najmenej stresujúci, rodičia balia svoje deti do šišiek už od prvých dní. Plačúce dieťa je ľahšie upokojiť, keď je zavinuté. Prvé 3-4 mesiace života dieťaťa zavinovanie zlepšuje spánok. Počas spánku môžu bábätká nekontrolovateľne mávať rukami a triasť sa v reakcii na vonkajšie podnety. Ide o Moro reflex a je to úplne prirodzená reakcia, ktorá však môže narušiť pokoj bábätka. Keď ich zabalíme, dieťa sa cíti bezpečne. Je utiahnutá a pokojná, ako keď bola ešte v maminom brušku.
Zavinovanie je tiež dobrý spôsob, ako uľaviť od koliky, nafukovania a plynatosti u bábätka. Jemné zavinovanie a teplo utíšia choroby a prinášajú dieťaťu úľavu. Držaním bábätka v klaksóne alebozavinovaťi sa aj my ako rodičia môžeme cítiť pohodlnejšie a bezpečnejšie pri zdvíhaní bábätka, najmä ak ide o naše prvé dieťa. Zo strachu nezakloní hlavu dozadu a neprehne chrbát. Zavinovanie by malo byť dokončené, keď sa dieťa naučí pretáčať sa z chrbta na bruško.
Môže zavinovanie narušiť motorický vývoj dieťaťa?
Je prirodzené, že rodičia majú obavy o zdraví svojho dieťaťa už od prvých dní raného veku. Zaujíma ich, či je lepšie nechať dieťa voľne sa pohybovať alebo ho zabaliť do kužeľa či zavinovačky. Neovplyvní takéto pevné zavinovanie negatívne jeho vývoj a motoriku?
Technika zavinovania je veľmi dôležitá. Látka by sa pri pohybe dieťaťa nemala od seba oddeľovať. Skvelým pomocníkom bude suchý zips alebo zips (najlepšie obojstranný). Ruky by mali byť zakryté. Ak neviete, ako správne zavinúť svoje dieťa, požiadajte o pomoc komunitnú pôrodnú asistentku. Deťom by sme mali nechať veľa priestoru na pohyb nôh. Ak necháme dostatok priestoru na pohyb nôh, nenarušíme vývoj bedrových kĺbov. V súčasnosti sú už na trhu také modely zavinovačiek, ktoré umožňujú zavinovanie detí dlahami ako prevenciu dysplázie bedrového kĺbu. Ak sa vaše dieťa narodilo s poruchami svalového tonusu alebo máte podozrenie na dyspláziu bedrového kĺbu, kontaktujte pred použitím zavinovačky ortopéda alebo fyzioterapeuta.
Ak dieťa spí samo v postieľke, pamätajte, že v jeho tesnej blízkosti nie sú žiadne iné predmety, t.j. vankúše, prikrývky, plienky. Ak spíme spolu s dieťaťom v jednej posteli, nemusíme dieťa zavinúť. Ak ich zavinieme, musíme pamätať na to, aby sme dieťa položili na chrbát. Prestaňte zavinovať hneď, ako sa bábätko začne pretáčať na bruško.
Materiál, z ktorého je poťah vyrobený, treba vyberať podľa počasia. V lete stačí plienka alebo jemný mušelín (zvyčajne sa používa bavlna alebo hodváb) alebo bambus. Bambus je výborný materiál pre novorodencov s citlivou pokožkou. Je hypoalergénny, antibakteriálny, má antimykotické vlastnosti a rýchlo schne.
Pamätajte na to, aby ste deti neprehrievali. Prehriatie bábätka môže spôsobiť okrem iného: poruchy termoregulácie a imunity, podráždenosť, letargiu, nechuť sať prsník. Zahrňme ich s rozumom a s mierou. Ak má naše bábätko reflux, často prší, zvracia alebo má horúčku, nezabaľme ho.
Návod na zavinutie bábätka
Zavinovačka alebo plienka by mali mať podľa možnosti veľkosť 80 x 80 cm, aby tvorili kosoštvorec. Uchopte horný roh a presuňte ho do stredu. Bábätko musí byť umiestnené tak, aby horný okraj bol vo výške jeho krku. Látku chytíme z ľavej strany vo výške ramena dieťaťa. Vedieme uhlopriečne a ovinieme pod zadkom na pravej strane. Stlačte látku tak, aby sa celkom tesne ovinula okolo ramenadieťa. Zhromaždite spodnú časť Swaddle a zakryte ho dieťaťom. Zabalte sa pod pravé rameno. Pamätajte, že dieťa musí voľne pohybovať nohami v tejto polohe. Chyťte materiál z pravej strany vo výške ramena dieťaťa a natiahnite sa k druhému ramenu. Zabaliť dieťa okolo druhého materiálu.
Swaddles sa čoraz viac odporúčajú detskí lekári, pôrodné asistentky a Doule. Sú ideálne pre kolické príznaky, udržiavajú telesné teplo. Dávajú zmysel pre bezpečnosť, ktorú dieťa potrebuje hneď po jeho narodení. Pre najmä emocionálne deti sa prvé mesiace zabalenia označujú ako čas dlhého spánku. Možno prinesiete úľavu a lepší spánok. Pamätajte však, že zabalené dieťa pre neho udržiava najprirodzenejšiu polohu tela. Iba toto usporiadanie bude v bezpečí a umožní správny vývoj psychomotora dieťaťa.