- Kategórie blogu
- Hračky
- Školské potreby
- Detská izba
Potreby do školy a škôlky
Hračky
Vozidlá
Oblečenie
ZÁHRADNÉ HRAČKY
Kočíky a autosedačky
Príslušenstvo a doplnky
Nábytok a dekorácie
Oslavy a večierky
Novinky
Zobraziť všetky novinkyBlog

28.02.2023
Urogynekologická fyzioterapia, t. J. Vrátenie do formy po tehotenstve a pôrode
Tehotenstvo a pôrod ponechávajú na tele veľa viditeľných zmien, ktoré sa vracajú počas puerperia a dojčenia.
Ženy sa snažia vrátiť k hmotnosti a post...
čítať celé

28.02.2023
Geometrické vzory pre malého rebela
Geometrické vzory sú elegantné.
Srší z nich jednoduchosť, no upútajú pozornosť a vyčnievajú z davu.
Túto sezónu prišli do detského šatníka.
čítať celé

28.02.2023
Biele džínsy, perfektný doplnok k letným súpravám - osvedčené štýly pre dievčatá
Biele džínsy sú klasikou, ktorá by nemala chýbať v šatníku každého batoľaťa.
Pre chlapcov je nepochybne základom mnohých štylizácií, no v prípade súp...
čítať celé
Nepremeškajte novinky, akcie a zľavy!
Môžete sa kedykoľvek odhlásiť. Zasielame raz za 14 dní.
27.02.2023
Plazenie a sedenie – ako podporiť motorický vývoj dojčaťa?
Prvý rok života dieťaťa je veľmi intenzívny, takmer každý týždeň naše deti získavajú nové zručnosti. Najviac nás tešia tie veľkolepé, ako je plazenie a sedenie a nakoniec státie a chôdza . Je potrebné zvážiť, ako múdro podporovať motorický vývoj dojčaťa, aby sme mu pomohli, no zároveň nenarušili jeho prirodzený rytmus nadobúdania zručností.
Kedy by sa malo dieťa posadiť?
Mnohí rodičia podstupujú trakčný test pri lekárskych prehliadkach a očkovaniach v prvých šiestich mesiacoch život dieťaťa. Je zameraná na včasné odhalenie porúch centrálnej nervovej koordinácie, pozorovanie správania tela a kontrolu a stabilizáciu hlavy. Lekár si vloží prsty do dlaní a potom ich vytiahne nahor, aby sa dieťa posadilo. Rodičia často opakujú tento test doma a povzbudzujú dieťa, aby sedelo podľa tohto nesprávneho vzoru.
Pasívne odkladanie dieťaťa skôr, než dosiahne schopnosť samostatne sa posadiť, prikrytie ho vankúšmi, aby nestratilo rovnováhu, môže v budúcnosti predisponovať k poruchám držania tela a znížiť túžbu dieťaťa plaziť sa. Nemali by ste uponáhľať získavanie nových zručností týmto spôsobom.
Vo veku 4 mesiacov môže vaše dieťa vytiahnuť hlavu nahor, keď leží na chrbte. Nie je to však signál, že si chce sadnúť. V tejto polohe precvičuje iba svaly. Približne 5.-6. Od jedného mesiaca sa dieťa môže pokúšať posadiť sa vo vaničke alebo v kočíku.Samozrejme, nemôžeme mu v tom brániť, ale mali by sme čo najviac obmedziť jeho schopnosť vytiahnuť sa. .
Schopnosť sedieť bez pomoci sa zvyčajne objavuje okolo 10. mesiaca veku. Túto polohu dosahuje batoľa z polohy na štyroch. Vďaka plazeniu sú jeho brušné a chrbtové svaly natoľko spevnené, že sedenie je stabilné a pri strate rovnováhy sa dokáže ochrániť pred pádom.
Plazenie – je to dôležité vývojové štádium?
Niektoré deti preskakujú plazenie alebo sa plazia len veľmi krátko, ale stojí za to ich povzbudiť aby tak robili formy činnosti. Podľa štúdií mali deti, ktoré sa neplazili, problémy s udržaním správneho držania tela pri státí a chôdzi. Mali tiež väčšiu pravdepodobnosť vzniku posturálnych defektov. Deti, ktoré sa plazili, mali menšie problémy s jemnou motorikou a tiež bola menšia pravdepodobnosť, že im bude diagnostikovaná dysgrafia a dyslexia.
Plazenie má pozitívny vplyv na vývoj dieťaťa vrátane:
- posilňuje svaly,
- tvaruje zakrivenie chrbtice,
- učí rovnováhe,
- stará sa o rozvoj dvoch mozgových hemisfér,
- učí koordináciu,
- má pozitívny vplyv na zrak a sluch,
- podporuje rozvoj reči,
- zlepšuje koncentráciu.
Ako podporiť dieťa v učení sa plaziť?
Základom podpory rozvoja dieťaťa je predovšetkým umožniť jej prirodzený vývoj v súlade s jej pripravenosťou . Nesnažme sa veci urýchliť – zdravé dieťa sa dostane do ďalších fáz pohybovej aktivity. Dajme mu slobodu. Snažme sa ho nenosiť stále na rukách, nedávajte ho na dlhší čas do hojdačiek, ohrádok či chodítok, ktoré sa vôbec neodporúča
penová podložka ktorý tlmí pády a nebude príliš šmykľavý, aby pomáhal pri plazení. Zabezpečme mu aj pohodlné oblečenie na hranie na zemi. Mäkká tepláková súprava bez švov na kolenách. Dojča by malo tráviť čo najviac času na podlahe. Od 4 mesiacov života najlepšie v polohe na brušku. Oplatí sa investovať do dobréhoBežne sa bábätká začínajú plaziť okolo 8.-10. mesiacov veku.
Keď sa batoľa zdráha ľahnúť na bruško alebo má problémy s podopretím na rukách, môžeme mu dať pod pazuchuvložte podložku alebo zrolovaný uterák, ktorý mu pomôže udržať rovnováhu vo vyššej polohe a posilní ramenný pletenec a chrbtové svaly.
lezúce hračky - svietiace, pohybujúce sa pri stlačení, valčíky alebo loptičky.Aby sme dieťa povzbudili, aby sa začalo plaziť, môžeme mu jeho obľúbené hračky dať do určitej vzdialenosti od neho. Budú fungovať skvele
Ak už dieťatko dostatočne lezie, môžeme mu spraviť prekážkové dráhy na rôznych vankúšoch, valčekoch, aby si ešte lepšie posilnilo svalstvo. Deti takéto hry milujú.
Plazenie a bezpečnosť
bezpečnosť, ktorých obsah môže byť pre bábätko nebezpečný - skrinky s čistiacimi prostriedkami, krmivo pre domáce zvieratá, drobnosti a pod., tiež zabezpečiť Ak máme doma bábätko, ktoré sa začne samo hýbať, mali by sme pamätať na jeho bezpečnosť.
so špeciálnymi prekrytiami.skrine a na dvere umiestnite zátky, aby si deti neprichytili prsty. V dome so schodmi je potrebné inštalovať obrus zo stola – dieťa z polohy na štyroch zvyčajne rýchlo dosiahne ďalší schod a postaví sa na nohy. > Obrus vie na seba stiahnuť so všetkým, čo je na stole. Rohy nábytku by mali byť tiež chránené