X
Logo
Neviete si rady? Zavolajte.
Po - Pia 08:00 - 16:00
0 ks
za 0 €
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
Nakúpte ešte za 30 € a máte dopravu ZADARMO
Blog
Urogynekologická fyzioterapia, t. J. Vrátenie do formy po tehotenstve a pôrode
28.02.2023
Urogynekologická fyzioterapia, t. J. Vrátenie do formy po tehotenstve a pôrode
Tehotenstvo a pôrod ponechávajú na tele veľa viditeľných zmien, ktoré sa vracajú počas puerperia a dojčenia. Ženy sa snažia vrátiť k hmotnosti a post... čítať celé
Geometrické vzory pre malého rebela
28.02.2023
Geometrické vzory pre malého rebela
Geometrické vzory sú elegantné. Srší z nich jednoduchosť, no upútajú pozornosť a vyčnievajú z davu. Túto sezónu prišli do detského šatníka. čítať celé
Biele džínsy, perfektný doplnok k letným súpravám - osvedčené štýly pre dievčatá
28.02.2023
Biele džínsy, perfektný doplnok k letným súpravám - osvedčené štýly pre dievčatá
Biele džínsy sú klasikou, ktorá by nemala chýbať v šatníku každého batoľaťa. Pre chlapcov je nepochybne základom mnohých štylizácií, no v prípade súp... čítať celé
Zobraziť všetky články
Nepremeškajte novinky, akcie a zľavy!

Môžete sa kedykoľvek odhlásiť. Zasielame raz za 14 dní.

  1. Úvod
  2. Blog
  3. Poloha dieťaťa v brušku
27.02.2023

Poloha dieťaťa v brušku



Umiestnenie, usporiadanie či prostredie sú pre laika, človeka bez medicínskeho vzdelania, viac-menej rovnaké pojmy pre polohu bábätka v brušku. Zatiaľ každý z týchto pojmov znamená niečo iné a ovplyvňuje plánovanie spôsobu doručenia a jeho prípadný priebeh. Kým do určitého bodu má bábätko voľnosť pohybu a môže si v brušku voľne ľahnúť, príde moment, kedy sa musí vymedziť. K tomu dochádza okolo 34-36 týždňov tehotenstva. Matka môže ovplyvniť postavenie svojho dieťaťa, a tým aj spôsob jeho narodenia.

Čo je polohovanie, polohovanie a polohovanie dieťaťa v maternici?



Kedy pri čítaní zdravotných záznamov majú rodičia často neistotu, čo jednotlivé pojmy znamenajú. Aby sme rozptýlili pochybnosti, stojí za to vysvetliť:
  • Poloha je pomer dlhej osi dieťaťa k dlhej osi maternice; môže byť pozdĺžna (napr. hlavová-pozdĺžna, panvová-pozdĺžna), priečna alebo diagonálna.
  • Poloha je pomer chrbta plodu k vnútornej stene maternice a môže byť: vľavo, ak je chrbát dieťaťa na ľavej strane tela matky, vpravo, ak je chrbátik na chrbte pravá strana tela matky, predná, ak je hrebeň smerom k matkinmu bruchu, alebo zadná časť, ak je hrebeň blízko matkinho chrbta.


V praxi sa oba pojmy kombinujú: pozdĺžna ľavá poloha alebo I (štatisticky sa vyskytuje dvakrát častejšie), pozdĺžna pravá poloha alebo II.

Pozícia je pomer častí plodu k sebea určuje, ako je usporiadaná hlava, ruky alebo nohy. Správna poloha je taká, v ktorej je hlava ako predná časť silne ohnutá k hrudníku, brada sa prakticky dotýka hrudníka a vedúcim bodom v pôrodných cestách (najďalej vyčnievajúcim) je týl. Akékoľvek nakláňanie hlavy dozadu voči hrudníku je nesprávne a predstavuje určité riziká pre priebeh pôrodu. Podľa miery vychýlenia pôrodné asistentky a lekári priebežne rozhodujú o priebehu pôrodu, vrátane cisárskeho rezu.

Určovanie polohy tela dieťaťa v situácii, keď neprevláda hlavička, nemá praktický význam, keďže najčastejším rozhodnutím je cisársky rez. Vo vybraných situáciách, u žien, ktoré už predtým rodili a ich pôrodnícka a zdravotná anamnéza nevyvolávajú žiadne námietky, sa možno pokúsiť o pôrod koncom panvy. Takéto rozhodnutia sa robia spolu s rodičmi po dôkladnom vyšetrení a za účasti skúsenej pôrodnej asistentky a pôrodníka.

95 % detí je v polohe hlavy. Pravdepodobne je to spôsobené tým, že hlavička je najťažšou časťou tela bábätka a jej váha prirodzene pomáha bábätku otáčať sa smerom nadol. Nohy sú ohnuté k žalúdku a ruky sú prekrížené na hrudi - to je perfektná situácia. Ruky v inej polohe, napríklad pokrčené, sú nebezpečné, pretože zväčšujú obvod už aj tak veľkej hlavičky v pôrodných cestách a môžu spôsobiť chirurgické pôrody, čo sa našťastie stáva veľmi zriedkavo.

V cefalickej polohe mama cíti väčšinu pohybov vrátane kopancov do hornej časti brucha. Kopance do rebier môžu byť mimoriadne bolestivé, čo môže sťažiť dýchanie v 9. mesiaci tehotenstva. Zvuky srdiečka bábätka sú najlepšie počuť v blízkosti matkinej pubickej symfýzy.

Mimoriadne zvedaví rodičia môžu použiť domáce CTG na vyhľadávanie a počúvanie tlkotu srdca plodu, čo je dobrý spôsob, ako nadviazať vzťah s dieťaťom, ktorý sa stále môže zdať nereálny a ťažko predstaviteľný. Rodičia, ktorí chcú nadviazať vzťah so svojím dieťaťom ešte počas tehotenstva, by sa mali dozvedieť viac o haptonómii.

Pozícia záparu – je možný prirodzený pôrod?



Poloha záparu tvorí menej ako 5 % všetkých tehotenstiev. Dajú sa rozpoznať, keďsrdcové ozvy bábätka sú najlepšie počuť v blízkosti alebo nad pupkom mamya väčšinu pohybov, vrátane kopancov, cíti mama v podbrušku. Môže (ale nemusí!) vyplývať z:
  • defekty plodu,
  • oligohydramnión,
  • veľký plod,
  • Primárne ložisko,
  • krátka pupočná šnúra alebo pupočná šnúra omotaná okolo tela dieťaťa,
  • ochabnuté svaly maternice,
  • viacnásobné tehotenstvo.


Niekedy neexistuje žiadny konkrétny dôvod pre polohu dieťaťa v maternici. Pôrod koncom panvy predstavuje riziko hypoxie vzhľadom na skutočnosť, že najväčšia časť, hlavička, sa rodí posledná. Zdravotnícky personál musí potom rýchlo konať a spolupracovať s rodičkou, aby hlavičku donosili čo najskôr.

Pacientka, ktorá je na konci tehotenstva pod neustálym lekárskym dohľadom, má šancu na čo najbezpečnejší prirodzený pôrod. Riešením je vonkajšia rotácia, teda medicínsky zákrok, pri ktorom lekár alebo pôrodná asistentka pod ultrazvukovým vedením otočí bábätko v matkinom lone. Nie je to bolestivé pre matku ani dieťa, ale nie vždy je úspešné. Ale za pokus to stojí, ak tvojim rodičom záleží na tu. prirodzený pôrod, čo je pre matku a dieťa tým najlepším riešením, najmä keď ide o prvý pôrod v živote ženy. Prečítajte si viac o výhodách prirodzeného pôrodu

Od čoho závisí umiestnenie dieťaťa v brušku?



Veda nemá jasno odpoveď. Vplyv určite má aj fyzická aktivita matky a jej zdravotný stav. Zdá sa, že úlohu zohrávajú aj genetické faktory. To, ako je bábätko polohované, polohované a polohované v brušku v jednotlivých týždňoch tehotenstva, je do 32. – 34. týždňa málo dôležité. Ak je dieťa v tejto fáze stále v pozdĺžnej polohe panvy, matka môže použiť bezpečné spôsoby podpory:
  • cvičenia spinning baby – pomáhajú uvoľniť telo a vytvárajú priestor v panve na uľahčenie možných pohybov bábätka,
  • studené a teplé obklady, priložením na bruško v smere požadovanej polohy dieťaťa,teplé a studené obklady - dieťatko reaguje na teplotu pri ešte v brušku, nasleduje teplo a skôr sa vyhýba chladu. Takže môžete použiť
  • návšteva osteopata, ktorý pomôže uvoľniť sa a uvoľniť napätie z ženského tela,
  • kranio-kraniálna terapia, tiež najčastejšie vykonávaná osteopatmi, ktorá podobne ako iné terapie vykonávané osteopatom umožňuje jemným dotykom uvoľniť oblasť panvy; výhody tejto terapie majú aj psychologický a emocionálny rozmer, o ktorom sa predpokladá, že má vplyv na priebeh pôrodu,
  • vizualizácie a afirmácie, pri ktorých je matka pozitívna a predstavuje si priaznivý výsledok tehotenstva.


Posledná vec, ktorá nepochybne podporuje rodičov v akýchkoľvek pochybnostiach, je vecná príprava, teda účasť na pôrodných kurzoch a nájdenie svojej pôrodnej asistentky. Vedomosti sú mocným nástrojom, ktorý rodičom umožňuje reálny vplyv na priebeh tehotenstva a pôrodu a znižuje úzkosť. Bez ohľadu na polohu a postavenie dieťaťa si rodičia vďaka vedomostiam budú vedomí dostupných možností, ako aj rôznych scenárov.
Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi