Potravinové alergie, intolerancia laktózy a kolika u detí - čo robiť a
Logo
Neviete si rady? Zavolajte.
Po - Pia 08:00 - 16:00
0 ks
za 0 €
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
Nakúpte ešte za 30 € a máte dopravu ZADARMO
Blog
Urogynekologická fyzioterapia, t. J. Vrátenie do formy po tehotenstve a pôrode
28.02.2023
Urogynekologická fyzioterapia, t. J. Vrátenie do formy po tehotenstve a pôrode
Tehotenstvo a pôrod ponechávajú na tele veľa viditeľných zmien, ktoré sa vracajú počas puerperia a dojčenia. Ženy sa snažia vrátiť k hmotnosti a post... čítať celé
Geometrické vzory pre malého rebela
28.02.2023
Geometrické vzory pre malého rebela
Geometrické vzory sú elegantné. Srší z nich jednoduchosť, no upútajú pozornosť a vyčnievajú z davu. Túto sezónu prišli do detského šatníka. čítať celé
Biele džínsy, perfektný doplnok k letným súpravám - osvedčené štýly pre dievčatá
28.02.2023
Biele džínsy, perfektný doplnok k letným súpravám - osvedčené štýly pre dievčatá
Biele džínsy sú klasikou, ktorá by nemala chýbať v šatníku každého batoľaťa. Pre chlapcov je nepochybne základom mnohých štylizácií, no v prípade súp... čítať celé
Zobraziť všetky články
Nepremeškajte novinky, akcie a zľavy!

Môžete sa kedykoľvek odhlásiť. Zasielame raz za 14 dní.

  1. Úvod
  2. Blog
  3. Potravinové alergie, intolerancia laktózy a kolika u detí - čo robiť a ako ich napraviť?
28.02.2023

Potravinové alergie, intolerancia laktózy a kolika u detí - čo robiť a ako ich napraviť?Počet protichodných informácií o nich je obrovský. V tomto článku sa pokúsim predstaviť najdôležitejšie informácie o týchto ochorení. Predtým, ako začnem, musím zdôrazniť, že v prípade akýchkoľvek nezrovnalostí by ste mali navštíviť lekára pre profesionálnu diagnózu. Môže sa ukázať, že naše predpoklady nie sú skutočné a problém leží niekde inde.

Čo je alergia na potraviny? Aj keď jedlo pre nás nie je hrozbou, imunitný systém niekedy zaobchádza s niektorými jeho zložkami ako s nepriateľom a začína s nimi bojovať, akoby to boli škodlivé patogény. IgE imunoglobulíny sú zapojené do alergickej reakcie. Alergická reakcia môže trvať veľmi odlišnú intenzitu - od mierneho až do života. sa dá prejaviť s urtikáriou, výtokom nosom alebo vyrážkou , ale v niektorých prípadoch sú príznaky oveľa pretrvávajúce pre postihnutia alergie. Môže dôjsť aj k opuchu (opuch v oblasti hrdla, ktorá zabraňuje alebo bráni dýchaniu, je obzvlášť nebezpečné) a najsilnejšia alergická reakcia, ktorá je anafylaktický šok . Malo by sa pamätať na to, že nie každá alergia zostane s dieťaťom na celý život. Na druhej strane musíme mať na pamäti, že sa môže objaviť kedykoľvek. Skutočnosť, že dieťa pri prvých kontaktoch s daným produktom nevykazuje alergie, nezaručuje, že alergická reakcia sa neobjaví v budúcnosti.

Najbežnejšie potravinové alergie u dojčiat a malých detí sa obávajú:
  • kravské mliečne bielkoviny,
  • Proteín kuracieho vajec.


Tieto alergény sa môžu dostať do samice mlieka v malom množstve. U mierne starších detí, ktorých strava sa rozšírila, môžu existovať aj alergie na:
  • pšenica,
  • Ryby,
  • Nuts (vrátane arašidov),
  • SOY.

Odkiaľ pochádzajú alergie?Vieme, že etiológia alergií je duálna. Je ovplyvňovaný genetické faktory (dedičný) a Environmental (premenné). Riziko alergií u dieťaťa je vyššie v prípade rodičov alergie. Odhaduje sa, že riziko zdedenia alergií u dieťaťa je asi 40% v prípade jedného rodiča s alergiou a asi 60% v prípade, že majú oboch rodičov trpiacich alergiou. Nemáme žiadny vplyv na genetiku, ale strach z alergie u dieťaťa by nemal zatieniť zdravý rozum. Bez ohľadu na to, aké vysoké je potenciálne riziko alergií, súčasné odporúčania nenaznačujú preventívne elimináciu alergénov z stravy ošetrovateľskej matky a dieťaťa.

Ak matka netrpí potravinami alergie, nemala by eliminovať alergény zo svojej stravy počas tehotenstva a kŕmenia. Aj keď niektoré proteíny s alergénnym účinkom (napr. Kravské mlieko alebo kurací vaječné bielkoviny) sa môžu dostať do ženského jedla, nemali by sa eliminovať len pre prípad, pretože kŕmenie je akýmsi tréningom imunitného systému Osesska pred kontaktom s viacerými alergénmi v viacerých alergénov budúcnosť. Až po pozorovaní akýchkoľvek príznakov naznačujúcich alergickú reakciu u dieťaťa by sa strava ošetrovateľskej ženy mala riadne upraviť.

Keďže už vieme, že neexistuje vedecký dôkaz o tom, že hypoalergénna strava neznižuje riziko alergie u dieťaťa, zamyslime sa nad tým, čo môžeme:jasne dokazujú, že deti, ktoré neboli dojčené, majú vyššie riziko alergických reakcií alebo boli veľmi krátke dojčené. Deti kŕmené náhradnými zmesami Sedemkrát majú častejšie vyskytujúce sa alergické reakcie ako dojčené deti. Počas prírodného kŕmenia dieťa získa určitý druh rezistencie vyplývajúcej z prítomnosti protilátok triedy IgG v materskom mlieku.

Druhý: Nevysiahnite detskú stravu príliš rýchloMlieko, bohužiaľ to nie je dobrý nápad. Tráviaci systém a imunológiaDeti nie sú pripravené kontaktovať väčšinu potravín pred 17 vekom. Najlepšie je nakŕmiť iba svoje dieťa (!) Prsoláre alebo upravené mlieko až do konca 5. mesiaca veku a postupne v súlade so súčasnými odporúčaniami, Rozšírte stravu dieťaťa vo veku 6 mesiacov.

TRETIE: Postarajte sa o správnu úroveň vitamínu D a vhodný príjem NNKTVitamín D. Vitamín D. Hrá kľúčovú úlohu pri formovaní imunity. Aj keď sa nám môže zdať, že vitamín D je potrebný hlavne na zabránenie križovatkami, úloha tejto látky je oveľa širšia. Receptory vitamínu D sa nachádzajú v každej bunke tela! Tento vitamín je obsiahnutý v dámskom jedle, ale jeho množstvo sa nepokrýva potreby dieťaťa. V prvom roku života sa dopyt po vitamíne D určuje asi 10 ug cholekalciferolu za deň. Počas prvých 6 mesiacov života by malo novonarodené dieťa dostať suplementáciu vitamínom D v množstve 400 jednotiek denne. Od 6 do 12 rokov je dávka vybraná individuálne na základe toho, koľko prírodného
je v detskej strave. Počas tohto obdobia sa používajú dávky od 400 do 600 jednotiek.

Nie je o nič menej dôležité konzumovať dlhé polynenasýtené mastné kyseliny. V prvých mesiacoch života pochádzajú iba z materského mlieka. Telo dieťaťa ich nemôže syntetizovať nezávisle, a preto je také dôležité, aby strava ošetrovateľskej matky bola správne vyvážená. Najdôležitejšie sú omega-3 mastné kyseliny (najmä DHA), ktoré sa vyskytujú v morských rybách. Ošetrovateľská žena by mala jesť mastné ryby 1-2-krát týždenne alebo by mala používať doplnok. Po 6. mesiaci života sa môžu ryby objaviť aj v diéte dieťaťa.

Štvrtá: Postarajte sa o správnu črevnú bariéru dieťaťaPôrodné sily sa tiež označuje ako ochranný bariér faktor voči alergiám. Typ dodávky má obrovský vplyv na bakteriálnu flóru, a to je kľúčovým ochranným faktorom vo vzťahu k alergiám na potraviny. Dieťa, ktoré sa narodilo s pomocou cisárskeho rezu a tých, ktoré z nejakého dôvodu museli podstúpiť antibiotickú terapiu, má oslabenú črevnú bariéru, ktorá môže zase podporovať patologické reakcie na jedlo. V mnohých prípadoch nie je možné vyhnúť cisárskym rezom a antibiotickej terapii. V tomto prípade by ste sa mali postarať najmä o rekonštrukciu črevnej bakteriálnej flóry pomocou detského lekára probiotickej terapie s lekárom.

piaty: Nenávajte ju s nadmernou hygienouHygienická hypotéza predpokladá, že deti, ktoré nekontaktujú žiadne patogény so žiadnym patogénom, s nikým patogénom Patogény komentujú takmer sterilné prostredie, v ktorom vychovávajú, majú väčšie riziko výroby alergií. Podľa tejto teórie znudený imunitný systém hľadá prácu a začína bojovať proti potravinovým alergénom. Výskum ukazuje, že alergia sa častejšie objavuje v rodinách bohatých ako chudobných, častejšie v meste ako na vidieku. Dokonca aj prítomnosť umývačky riadu doma môže ovplyvniť, či sa alergia objaví. Nadmerná hygiena a použitie prehnaných množstiev detergentných sietí majú tiež negatívny vplyv na črevnú bakteriálnu flóru. Samozrejme, nemali by sme to preháňať žiadnym smerom, ale nespadajme do dezinfekčnej paranoja. Udržiavanie základných hygienických pravidiel stačí. Podlahy, na ktorých sa dieťa plazí, sa nemusia naliať baktericídom.

Pamätajte, že diagnózu alergií vždy vkladá lekárAk máte podozrenie týkajúce sa alergií, choďte, choďte, choďte Doktorovi. Vylúčenie veľkej skupiny výrobkov od dieťaťa (alebo ošetrovateľskej matky) z stravy bez náležitej kompenzácie vo forme hodných náhradníkov môže viesť k nedostatkom potravín. Vzhľadom na to, že alergická reakcia dochádza v malom intervale pri konzumácii potravín, je dôležité starostlivo udržiavať výživový denník dieťaťa, na základe ktorého bude alergický lekár schopný odporučiť vhodné správanie.

intolerancia laktózyKeď už hovoríme o intolerancii laktózy, musíme si uvedomiť, že ide o jav s úplne iným povrchom ako alergia. Zatiaľ čo v prípade alergií boli proteíny prítomné v potravinách problematické, intolerancia zachytávača spočíva v cukre. Laktóza je dvojprúdová, ktorá pozostáva z jednej molekuly glukózy a jednej molekuly galaktózy, ktorá je navzájom spojená s p-1,4-glykozidovou väzbou. V pôvodnej podobe je laktóza vzťahom pre nás, ktorý nie je schopnýZastavte sa cez črevný epitel. Máme však enzým nazývaný laktáza, ktorý nám umožňuje stráviť laktózu do jednoduchých cukrov. Glukóza a galaktóza sa ľahko dostanú do krvného obehu. Toto je správny scenár.

intolerancia laktózy je spojená s nedostatkom alebo úplným nedostatkom laktázového enzýmu , čo vedie k symptómom, ako je hnačka, nadmerná produkcia črevného plynu, plynatosť a bolesť žalúdka spazmu (Colic). U novorodencov a malých detí sa môžeme stretnúť s vrodenou alaktáziou, t. J. Úplný nedostatok zručností na výrobu laktázy v čreve. Takéto deti prejavujú príznaky netolerancie z prvého kontaktu s materským mliekom. Laktóza sa nachádza nielen v kravskom mlieku, ale aj v samíc mliekom. Samice mlieka má určite viac ako kravské mlieko, ale u väčšiny malých detí je množstvo laktázy vyrobenej počas exkluzívneho obdobia dojčenia dostatočne veľké na to, aby sa ľahko rozšírilo tento dva -clip. Množstvo laktózy v matkinom mlieku samozrejme nezávisí od stravy ošetrovateľskej ženy. Množstvo laktózy v dámskom mlieku je konštantné a nezávislé od jej spotreby ošetrovateľkou.


intolerancia laktózy je bežná u predčasne narodených detí. Objavuje sa tiež relatívne po niekoľkých mesiacoch dojčenia, keď telo dieťaťa postupne stráca možnosť účinného trávenia laktózy a jej množstvo v strave dieťaťa je stále vysoké. Lieky, najmä antibiotiká, sú bežnou príčinou sekundárnej intolerancie laktózy.

Zatiaľ čo u dospelých je intolerancia laktózy diagnostikovaná pomocou respiračného testu vodíka, v prípade detí sa závery najčastejšie zakladajú na teste a pozorovaní eliminácie a civie. Veľmi pretrvávajúce príznaky intolerancie laktózy vyžadujú zavedenie modifikovaného mlieka bez laktózy alebo podávanie kvapiek s laktázovým enzýmom pred každým dojčením. Metóda, ktorá bude vhodná pre vaše dieťa, by sa mala po individuálnej konzultácii zvoliť po konzultácii s lekárom alebo dietológom.

ColicColic je jedným z najtrvalejších a najbežnejších chorôb v prvých mesiacoch života dieťaťa. Sú stresujúce pre rodičov aj pre dieťa. Ak sa kolika často objaví, mali by ste sa poradiť s lekárom, ktorý vám pomôže určiť ich príčinu. Mnoho zbierok sa javí bez jasného dôvodu, ale ako som už spomenul vyššie, kolika môže byť spojená s intoleranciou laktózy.

V profesionálnej praxi sa stretávam s otázkami žien o tom, čo majú jesť, aby ich mlieko nespôsobilo zbierku. Neexistuje jasný dôkaz o tom, že výrobky, ktoré sa objavujú v strave ošetrovateľskej ženy, môžu spôsobiť koliku. Predtým sa predpokladalo, že ošetrovateľská žena by nemala jesť zeleninu a struky Brassica, pretože majú nadúvajúci účinok. Nie je však možné, aby sa látky premieňali na ženské mlieko z týchto potravín. Ošetrovateľská matka preto môže jesť všetko, čo chce a čo je súčasťou princípov racionálnej výživy.

Pamätajte, že Colic nemá nič spoločné s alergiou na jedlo, takže všetky druhy nápadov zahŕňajúcich zavedenie eliminačnej stravy u ošetrovateľskej ženy nie sú šťastní. Koliky môžu byť reakciou na laktózu alebo oligosacchardy prítomné v mlieku. To však nie je dôvod na prestať dojčiť. Tráviaci systém dieťaťa sa pravdepodobne v priebehu času naučí tráviť správnym spôsobom. Kolika najčastejšie vyplýva z úplne tvarovanej črevnej bakteriálnej flóry u dieťaťa. Eliminácia laktózy a oligosacharidov z diéty dieťaťa dokonca bráni kolonizácii užitočných baktérií v tráviacom systéme dieťaťa. Metodika správania závisí od prípadu, ale najčastejšie sa hovorí, že kolikám cieľovej terapie kmeňa Lactobacillus Reuteri. Rozhodnutie o zavedení probiotikum prijme detský lekár. V súčasnosti neexistuje žiadny náznak na podávanie tohto kmeňa profylakticky.

Ak vás niečo znepokojuje, poraďte sa s detským lekárom. Tento článok bol založený na spoľahlivých zdrojoch, ale nič nemôže nahradiť profesionálnu lekársku pomoc. Hľadanie online diagnózy nie je najlepším nápadom, ale stojí za to si uvedomiť príznaky, ktoré by vás mali viesť k konzultácii s pediatrom a prijať racionálne kroky.
Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi