- Kategórie blogu
- Hračky
- Školské potreby
- Detská izba
Potreby do školy a škôlky
Hračky
Vozidlá
Oblečenie
ZÁHRADNÉ HRAČKY
Kočíky a autosedačky
Príslušenstvo a doplnky
Nábytok a dekorácie
Oslavy a večierky
Novinky
Zobraziť všetky novinkyBlog

28.02.2023
Urogynekologická fyzioterapia, t. J. Vrátenie do formy po tehotenstve a pôrode
Tehotenstvo a pôrod ponechávajú na tele veľa viditeľných zmien, ktoré sa vracajú počas puerperia a dojčenia.
Ženy sa snažia vrátiť k hmotnosti a post...
čítať celé

28.02.2023
Geometrické vzory pre malého rebela
Geometrické vzory sú elegantné.
Srší z nich jednoduchosť, no upútajú pozornosť a vyčnievajú z davu.
Túto sezónu prišli do detského šatníka.
čítať celé

28.02.2023
Biele džínsy, perfektný doplnok k letným súpravám - osvedčené štýly pre dievčatá
Biele džínsy sú klasikou, ktorá by nemala chýbať v šatníku každého batoľaťa.
Pre chlapcov je nepochybne základom mnohých štylizácií, no v prípade súp...
čítať celé
Nepremeškajte novinky, akcie a zľavy!
Môžete sa kedykoľvek odhlásiť. Zasielame raz za 14 dní.
27.02.2023
Prečo by mali deti chodiť bosé?
Detská noha je umelecké dielo
Dieťa sa narodí s miniatúrnou verziou dospelého chodidla, okrem toho, že obsahuje prakticky žiadne kosti, iba chrupavka. Existuje až 26 chrupaviek, ktoré budú v budúcnosti kosťami, 36 kĺbov a početné väzy a svaly podporujúce celú štruktúru. To všetko umožňuje mimoriadnu presnosť pohybov a je pre dieťa cenným nástrojom pri objavovaní sveta. Nohy možno bez preháňania nazvať jedným zo zmyslov dieťaťa a tak by sa o nich malo aj uvažovať. To úplne mení pohľad mnohých rodičov a je to veľkým prínosom pre dieťa.
Nohy sú od začiatku zdrojom množstva informácií o svete okolo dieťaťa. Najprv klope pätami o zem, po jednom sa dotkne chodidiel, vloží si ich do úst. Dotýka sa rôznych druhov povrchov, materiálov, hračiek, reaguje na dotyk, šteklenie, zmeny teploty. Pokiaľ je to možné, stojí za to dopriať dieťaťu tieto podnety voľne využívať a nôžky nechať holé: bez ponožiek a ešte viac detských topánok, ktoré výrazne obmedzujú pohyblivosť nôžky. Niekoľko týždňov -staré bábätko intenzívne hýbe prstami na nohách, zaťahuje chodidlá, čím trénuje svaly a posilňuje vnútorné štruktúry, pripravuje ich na to, aby v budúcnosti uniesli váhu celého tela.
Výhody chodenia naboso-najpravdepodobnejšie si vezmete po prečítaní sa vyzujte
– Zmyslový tréning
Zostať a potom skúsiť chodiť a chodiť naboso je perfektný zmyslový tréning. Dieťa má možnosť zažiť svojimi nohami rôzne textúry: kamene, piesok, trávu, rovnú podlahu, vodu. Na rozdiel od pocitov dospelých je to absolútny raj pre nervový systém dieťaťa. Ak to poveternostné podmienky dovolia, stojí za to nechať dieťa voľne chodiť bez topánok alebo dokonca ponožiek. Na jeseň či v zime je na to menej príležitostí, hoci aj doma sa nájdu zaujímavé zážitky: drevená, studená podlaha s dlažbou, koberec, koberec v kúpeľni. Môžete tiež použiť senzorický koberec.vodná rohož alebo zmyslové rohože,
– Temperovanie
Zažívanie rôznych textúr a teplôt na nohách je pre imunitný systém dobrou príležitosťou reagovať a prispôsobiť reakciu tela meniacim sa podmienkam. Jedným slovom: práve odporový tréning pripraví dieťa na oveľa väčšie teplotné výkyvy počas jesenných a zimných prechádzok. Pravidelné prežívanie rôznych teplôt znamená, že z dlhodobého hľadiska, aj keď vaše dieťa prechladne, je menej pravdepodobné, že skončí s infekciou.
– Prevencia plochých nôh a porúch držania tela v budúcnosti
Dieťa, ktoré sa učí chodiť bez topánok, zapája celú štruktúru chodidla – svaly a väzy – posilňuje ich a týmm podporujúcich formovanie správnej klenby chodidla. Väčšina defektov označovaných ako ploché nohy vyplýva predovšetkým z nedostatočne vyvinutého svalstva a nesprávnej práce väzov chodidla. Nohy dieťaťa v topánkach či ponožkách nemajú taký kontakt so zemou, aby dokázali dostatočne zapojiť všetky štruktúry vo vnútri chodidla.
– Tréning stability
Bosé deti venujú oveľa viac pozornosti ďalším krokom. Zmeny polohy a napätia v chodidle nie sú ničím iným ako tréningom všímavosti, sústredenia a následne aj rovnováhy. Majú možnosť naučiť sa absorbovať otrasy a napätia vyplývajúce z pádov a straty rovnováhy. Chránia tak kostrový systém vrátane chrbtice a hlavy pred úrazmi. Štatistiky potvrdzujú, že deti, ktoré chodia bosé, menej často padajú a majú lepší zmysel pre rovnováhu.
– Relaxačná masáž
Dokonca aj dospelí milujú chôdzu naboso po tráve, piesku alebo iných textúrach. Ide o masáž, ktorá poskytuje príjemné podnety a podporuje prácu s prípadným zvýšeným svalovým tonusom. Taktiež deti s príznakmi porúch senzorickej integrácie, najmä deti narodené cisárskym rezom alebo predčasne narodené, môžu (ale nie všetky!) potrebovať tento typ podnetov.
S vedomím všetkých výhod možno konštatovať, že bosé nohy poskytujú deťom jedinečný, ničím nerušený kontakt so zemou a stávajú sa akýmsi zmyslom. To sa nedá dosiahnuť tým, že dieťaťu navlečiete topánky alebo dokonca ponožky.
Kedy prvé topánky?
Prvú skutočnú vychádzkovú obuv by malo dieťa nosiť vo fáze stabilnej a sebavedomej chôdze a má sa hrať ochrannú úlohu (pred chladom alebo zraneniami) ako pomôcky pri chôdzi. Topánky pre bábätká, ktoré majú byť ozdobou alebo doplnkom outfitu, majú negatívny vplyv na vývoj nôžky – nemá zmysel ich kupovať. Oveľa zdravšie je nechať nožičky detí bosé, voľné od prvých dní, kým sa naučia chodiť. Ak sú topánky kvôli počasiu nevyhnutné, ideálne by mala byť podrážka čo najmäkšia, ako pri tzv. Útvar a v tuhších topánkach by sa mal ľahko ohnúť o 1/3 vzdialenosti medzi prstami a pätou. paputki alebo papuče
Aby som to zhrnul: nôžky, aby sa správne vyvíjali a nosili dieťa postupne na svet, nepotrebujú špeciálne podmienky, topánky ani iné pomôcky. Len ich netrápte a nechajte ich ísť. Toto pravidlo platí vo veľkej miere pre celý vývoj dieťaťa. Prečítajte si tu pre viac informácií o tom, ako nenarušiť vývoj svojho dieťaťa.