X
Logo
Neviete si rady? Zavolajte.
Po - Pia 08:00 - 16:00
0 ks
za 0 €
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
Nakúpte ešte za 30 € a máte dopravu ZADARMO
Blog
Urogynekologická fyzioterapia, t. J. Vrátenie do formy po tehotenstve a pôrode
28.02.2023
Urogynekologická fyzioterapia, t. J. Vrátenie do formy po tehotenstve a pôrode
Tehotenstvo a pôrod ponechávajú na tele veľa viditeľných zmien, ktoré sa vracajú počas puerperia a dojčenia. Ženy sa snažia vrátiť k hmotnosti a post... čítať celé
Geometrické vzory pre malého rebela
28.02.2023
Geometrické vzory pre malého rebela
Geometrické vzory sú elegantné. Srší z nich jednoduchosť, no upútajú pozornosť a vyčnievajú z davu. Túto sezónu prišli do detského šatníka. čítať celé
Biele džínsy, perfektný doplnok k letným súpravám - osvedčené štýly pre dievčatá
28.02.2023
Biele džínsy, perfektný doplnok k letným súpravám - osvedčené štýly pre dievčatá
Biele džínsy sú klasikou, ktorá by nemala chýbať v šatníku každého batoľaťa. Pre chlapcov je nepochybne základom mnohých štylizácií, no v prípade súp... čítať celé
Zobraziť všetky články
Nepremeškajte novinky, akcie a zľavy!

Môžete sa kedykoľvek odhlásiť. Zasielame raz za 14 dní.

  1. Úvod
  2. Blog
  3. Prečo by ste mali rodiť prirodzene, ak je to možné?
27.02.2023

Prečo by ste mali rodiť prirodzene, ak je to možné?



Ženy považujú túto formu pôrodu za bezpečnejšiu a menej bolestivú. Niektorí pôrodníci s nimi súhlasia a napríklad Etická komisia Americkej pôrodníckej spoločnosti uznala, že cisársky rez na požiadanie je etický. Pre porovnanie, v Holandsku (kde sú spoločnosť a deti považované za jedny z najšťastnejších na svete) nepresahuje počet cisárskych rezov 15 % a počet epiziotomických výkonov (t. j. epiziotómie) je až 10 %. . Po fyziologickom pôrode sú matka a dieťa prepustené domov po ... 3 hodinách.

Ako a ovplyvňuje typ pôrodu život nášho dieťaťa? Áno, prispieva oveľa viac, ako si možno myslíme, a to potvrdzujú aj výskumy.

Ženy si pôrod spájajú najmä s bolesťou. Často vyvoláva paralyzujúci strach – tokofóbiu, ktorá je niekedy indikáciou pre cisársky rez. Ženy sa boja bolesti, komplikácií, boja o zdravie dieťaťa a šťastného konca. Niektorí sa obávajú aj o svoj vzhľad. Prirodzený pôrod predstavuje 4-krát nižšie riziko komplikácií a komplikácií.

(Konkrétne) výhody prirodzeného pôrodu



Prirodzený pôrod nie je len mechanické vyberanie bábätka z bruška matky. Je to celý proces: fyzický, psychologický, emocionálny, ktorý určuje neurologické aspekty ľudského vývoja. Bábätko prežíva svoje emócie ešte v matkinom brušku, počas pôrodu a po ňom. Vidno to na výrazoch jeho tváre a tela. Tieto zážitky zostanú v pamäti na celý život. Z krátkodobého hľadiska je prirodzený pôrod:
  • odsávačka, čo môže byť vyčerpávajúce a frustrujúce.Menej riziko problémov s dojčením. Cisársky rez zvyčajne oneskorí začiatok laktácie až o 3 dni po pri pôrode, v tomto čase musia matka a dieťa intenzívne pracovať na stimulácii tvorby mlieka: prisatie a práca s
  • Väčšia nezávislosť a možnosť aktívnej účasti pri pôrode, voľba (vertikálnych) polôh, ktoré uprednostňujú prirodzený priebeh pôrodu a menšia traumatizácia pôrodných ciest. Vďaka gravitačnej sile napr. v polohe kľačmo alebo v podrepe je hlavička dieťaťa podopretá silami, ktoré gravitácia tlačí na mäkké tkanivá hrádze, čím dochádza k ich postupnému naťahovaniu.
  • Možnosť zaujať vertikálne polohy, čo podporuje rýchlejší a menej bolestivý priebeh pôrodu. Mama dokáže intuitívne zaujať polohy, v ktorých sú kontrakcie menej bolestivé – táto poloha môže byť pre každú ženu iná. li>
  • Štatisticky rýchlejšia rekonvalescencia – mamička sa rýchlejšie zotavuje a dokáže sa sama postarať o seba aj o bábätko.
  • keloidy, zrasty v dutine brušnej, ťažkosti s otehotnením a udržaním ďalších tehotenstiev, zvýšené riziko prasknutia maternice v ďalšom tehotenstve), nehovoriac o estetických faktoroch - odhaduje sa, že až po cca. 6 mesiacov sa rana po cisárskom reze môže považovať za úplne zahojenú.Predchádzanie následkom chirurgického zákroku, ako je operačná rana, prípadne jej infekcia, komplikácie (napr.


Bezpochyby je to najlepšie pre zdravie matky a dieťaťa prirodzene začatý pôrod, pomocou prirodzených prostriedkov a metód. Z pohľadu dieťaťa sú to tiež samé výhody:
  • Hrudník je stlačený v pôrodných cestách,Plodová voda sa pri pôrode spontánne vytlačí z pľúc.
  • Prechod úzkymi pôrodnými cestami je dôležitý pre správne spracovanie zmyslových podnetov a hlboké precítenie - cca 20-30% detí narodených cisárskym rezom má v budúcnosti problémy so zmyslovým spracovaním ( hoci to nie je jediný z možných faktorov, ktoré vedci spomínajú).
  • Bábätko môže byť okamžite položené na brucho matky a byť s ňou v neustálom kontakte koža na kožu, čo uľahčuje adaptáciu a znižuje riziko podchladenia.
  • Dojčenie je možné od prvých chvíľ po narodení, čo podporuje osídlenie tráviaceho systému dobrými mikróbmi.
  • Štatisticky nižšie riziko respiračných komplikácií a budúcej astmy, cukrovky alebo alergií.

Emócie a skúsenosti v živote plodu



Tehotenstvo je obdobím veľmi intenzívneho vývoja a pôrod nie jejeho samostatná časť. V knihe "Pôrod bez násilia" autor vysvetľuje, prečo prenatálne obdobie a samotný pôrod ovplyvňujú ďalší vývoj človeka. Prenatálne a pôrodné zážitky sa zaznamenávajú a ukladajú do emocionálneho pamäťového systému v amygdale. Prípadné poruchy v tejto oblasti mozgu sa môžu premietnuť do porúch vzťahov s okolím a dokonca aj do dysfunkčných porúch. To, ako a za akých okolností sa dieťa narodí, určite môže rozhodnúť o jeho ďalšom živote a kvalite fungovania. Lekárske zákroky v prenatálnom a perinatálnom období však nie sú indikátorom traumy ani zárukou výskytu poruchy/ochorenia v budúcnosti. Spájajú sa skôr s rizikom niektorých porúch alebo precitlivenosti, najmä vo vzťahoch s blízkymi ľuďmi. Môžu sa skrývať vo forme strachu, neochoty dotýkať sa, maznania, ťažkostí s prejavovaním vrúcnych citov.

Operačný pôrod alebo cisársky rez neznamená, že naše dieťa bude mať horšie šance na spokojné fungovanie v spoločnosti. Mali by ste sa však vedome rozhodovať a pristupovať k starostlivosti o seba a svoje dieťa vedome a predovšetkým mu dávať absolútne bezpodmienečnú lásku. Môže byť pre vás veľmi užitočné prečítať si Príloha Rodičovské knihy.
Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi