Prečo deti chodia po špičkách - dôvody a odporúčania pre rodičov
Logo
Neviete si rady? Zavolajte.
Po - Pia 08:00 - 16:00
0 ks
za 0 €
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
Nakúpte ešte za 30 € a máte dopravu ZADARMO
Blog
Urogynekologická fyzioterapia, t. J. Vrátenie do formy po tehotenstve a pôrode
28.02.2023
Urogynekologická fyzioterapia, t. J. Vrátenie do formy po tehotenstve a pôrode
Tehotenstvo a pôrod ponechávajú na tele veľa viditeľných zmien, ktoré sa vracajú počas puerperia a dojčenia. Ženy sa snažia vrátiť k hmotnosti a post... čítať celé
Geometrické vzory pre malého rebela
28.02.2023
Geometrické vzory pre malého rebela
Geometrické vzory sú elegantné. Srší z nich jednoduchosť, no upútajú pozornosť a vyčnievajú z davu. Túto sezónu prišli do detského šatníka. čítať celé
Biele džínsy, perfektný doplnok k letným súpravám - osvedčené štýly pre dievčatá
28.02.2023
Biele džínsy, perfektný doplnok k letným súpravám - osvedčené štýly pre dievčatá
Biele džínsy sú klasikou, ktorá by nemala chýbať v šatníku každého batoľaťa. Pre chlapcov je nepochybne základom mnohých štylizácií, no v prípade súp... čítať celé
Zobraziť všetky články
Nepremeškajte novinky, akcie a zľavy!

Môžete sa kedykoľvek odhlásiť. Zasielame raz za 14 dní.

  1. Úvod
  2. Blog
  3. Prečo deti chodia po špičkách - dôvody a odporúčania pre rodičov
27.02.2023

Prečo deti chodia po špičkách - dôvody a odporúčania pre rodičovSprávna chôdza spočíva v striedaní straty a znovuzískania rovnováhy v striedavých fázach postoja a výpadu. Aby bola chôdza plne ergonomická, je najdôležitejšie, aby ako prvá nadviazala kontakt so zemou päta. Bábätká trávia prvý rok svojho života učením sa o svojom tele a postupne sa stávajú mobilnejšími. Najprv sa plazia, potom idú na všetky štyri a nakoniec vstanú a pohybujú sa na dvoch nohách. Chôdza je spočiatku veľmi neistá, pretože zmena ťažiska je pre mnohých skutočnou výzvou. batoľatá. V tomto čase sa stáva, že deti sa snažia chodiť po špičkách, aby im pomohli udržať rovnováhu. Ak ide o prechodné štádium, vo všeobecnosti nie je dôvod na obavy. Problém nastáva, keď batoľa vyrastie, pohybuje sa celkom isto, no častejšie ako po celých chodidlách chodí po špičkách. Čo je základom tohto hnutia?

Bežné príčinyPríčiny šľapania na špičkách zahŕňajú detskú mozgovú obrnu, svalovú dystrofiu, autizmus, ADHD, precitlivenosť chodidiel a kontraktúru Achillovej šľachy. Všetky tieto dysfunkcie znejú veľmi vážne a vo všeobecnosti máme v klinickom obraze dočinenia s chôdzou na nohách. Zaujímavé je, že abnormality v spôsobe pohybu sú prítomné aj u detí, ktoré nemajú vyššie uvedené poruchy, ale majú problém so správnym rozložením svalového tonusu. To znamená, že znížený tonus v centrálnom časť tela je kompenzovaná zvýšeným napätím na obvode, v tomto prípade vo veľkých svalových skupinách, ako je lýtko alebo zadná strana stehna, čo spôsobuje chôdzu po špičkách. Tento spôsob chôdze je pre deti nepriaznivý a môže spôsobiť množstvo vážnych následkov.

Špecializovaný manažmentKeď u svojho dieťaťa spozorujete opakovanú tendenciu k chôdzi po špičkách, mali by ste sa okamžite poradiť s odborníkom. Pediater, ortopéd alebo fyzioterapeut po tom, čo naše dieťa uvidí a vyšetrí, bude schopný posúdiť, čo je v skutočnosti koreňom problému. Je dôležité zaviesť správny postup čo najskôr. Bohužiaľ, čím dlhšie dieťa dodržiava nesprávny vzorec, tým ťažšie bude tento zvyk prestať. Správne vedená rehabilitácia najčastejšie prináša uspokojivé výsledky. Pod rehabilitáciou rozumieme priamu prácu na štruktúre, teda naťahovanie stiahnutých svalov, znecitlivenie chodidiel citlivých na podnety či normalizáciu svalového tonusu posilňovaním svalov zodpovedných za centrálnu stabilizáciu tela.

Domáca podporaAby ste nezostali ľahostajní k problému dieťaťa, môžete doma použiť nejaké hry a cvičenia, ktoré vám pomôžu naučiť sa správnu chôdzu na päte. V prvom rade turistika, vrátane stúpania do kopca, núti chodidlo do správnej polohy a pomáha napínať Achillovu šľachu, takže deti by ste mali nabádať na tento typ aktivity. Môžete tiež úspešne navrhnúť kopce doma a hrajte sa spolu s dieťaťom na lezenie. Spájame tak podnikanie s potešením, ba čo viac, rozvíjame v dieťati kreatívne myslenie.

Zaujímavou výzvou, do ktorej sa určite pustí nejeden párročný chlapec, je chodenie po dome v plutvách. Prečo v topánky so vstavanými kolieskami, ktorý vám umožní jazdiť tak dlho, kým sa budete odtláčať pätou.plutvy? Pretože plutvy účinne bránia chôdzi po špičkách a nútia vás najprv položiť päty na zem. Hoci to zo začiatku nie je ľahká úloha a pre niektorých to môže byť problém, ukazuje sa že má veľký vplyv na učenie sa správnej chôdze a veľa zábavy. Podobný efekt možno dosiahnuť kúpou topánok pre dieťa, ktoré majú pod pätou zariadenia vyžarujúce svetelné alebo zvukové signály, ako aj

V prípade detí, ktoré majú problém so zmyslovou moduláciou charakteru hmatovej precitlivenosti, treba prijať opatrenia na normalizáciu príjmu zmyslových podnetov. Zjednodušene povedané – deti, ktoré chodia po špičkách, pretože majú precitlivenosť chodidiel, by si mali čo najčastejšie masírovať chodidlá materiálmi rôznych textúr. zmyslové cesty alebo si vytvorte vlastný z materiálov dostupných doma. Na začiatku stohovaťzjedia sa textúry, ktoré dieťa najlepšie znáša, aby sa postupne prešlo k tým dráždivejším. Môžete použiť už hotovétzv. senzorické kyvety, teda nádoby naplnené rôznym obsahom ako hrášok, krúpy, piesok, gombíky, kamienky atď., do ktorých môžete ponoriť nohy a pohybovať nimi všetkými smermi.

Bez ohľadu na príčinu je chôdza po špičkách vo všeobecnosti zvládnuteľná. Je dôležité u svojho dieťaťa pozorovať, či chodenie po špičkách sprevádzajú aj iné poruchy ako oneskorený psychomotorický vývin, problémy s koncentráciou či precitlivenosť na podnety. Čím skôr sa obrátite na odborníka, tým lepšie budú výsledky rehabilitácie.
Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi