X
Logo
Neviete si rady? Zavolajte.
Po - Pia 08:00 - 16:00
0 ks
za 0 €
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
Nakúpte ešte za 30 € a máte dopravu ZADARMO
Blog
Urogynekologická fyzioterapia, t. J. Vrátenie do formy po tehotenstve a pôrode
28.02.2023
Urogynekologická fyzioterapia, t. J. Vrátenie do formy po tehotenstve a pôrode
Tehotenstvo a pôrod ponechávajú na tele veľa viditeľných zmien, ktoré sa vracajú počas puerperia a dojčenia. Ženy sa snažia vrátiť k hmotnosti a post... čítať celé
Geometrické vzory pre malého rebela
28.02.2023
Geometrické vzory pre malého rebela
Geometrické vzory sú elegantné. Srší z nich jednoduchosť, no upútajú pozornosť a vyčnievajú z davu. Túto sezónu prišli do detského šatníka. čítať celé
Biele džínsy, perfektný doplnok k letným súpravám - osvedčené štýly pre dievčatá
28.02.2023
Biele džínsy, perfektný doplnok k letným súpravám - osvedčené štýly pre dievčatá
Biele džínsy sú klasikou, ktorá by nemala chýbať v šatníku každého batoľaťa. Pre chlapcov je nepochybne základom mnohých štylizácií, no v prípade súp... čítať celé
Zobraziť všetky články
Nepremeškajte novinky, akcie a zľavy!

Môžete sa kedykoľvek odhlásiť. Zasielame raz za 14 dní.

  1. Úvod
  2. Blog
  3. Prečo sa oplatí hrať s dieťaťom?
28.02.2023

Prečo sa oplatí hrať s dieťaťom?



V prvom rade je však zábava potešením, priestorom na slobodné spolužitie a prežívanie dobrých pocitov. Niekedy stačí nasadenie a správna dávka fantázie, no oplatí sa siahnuť aj po atraktívnych hračkách pre dieťa.

Hra s deťmi uľahčuje ich spoznávanie



Zdá sa, že rodičia sa nemusia poznať svoje dieťa, pretože oni ho poznajú najlepšie zo všetkých. Je však potrebné pripomenúť, že ide aj o ďalšieho človeka, ktorý sa v živote vyvíja, mení a prechádza rôznymi chvíľami, počas ktorých sa môžu objaviť emócie, túžby či strachy, o ktorých dieťa nemôže vždy priamo rozprávať.

Hra s dieťaťom vytvára priestor, kde môže byť dieťa plne samo sebou. Pravidlá hry sú iné ako v bežnom živote, preto sa pri hre, niekedy pri vstupe do iných postáv, môže dieťa slobodne ukázať sám seba, emócie a obavy a rodič môže vidieť veci, ktoré sa inak dajú tak ľahko prehliadnuť. Pri hre je aj pre rodiča jednoduchšie spoznať dieťa neodsudzujúcim či didaktickým spôsobom.

Hra s dieťaťom pomáha budovať puto



Hra s rodičom je miesto, kde sa dieťa môže cítiť plne akceptované kde zažíva záväzok, ale aj blízkosť, nehu a pripútanosť. Pre rozvíjajúce sa puto rodič – dieťa je preto hra rovnako dôležitá ako uspokojovanie toho, čo je vnímané ako základné potreby – jedlo, hygiena, spánok či pohyb. Pretože hra a blízkosť s rodičom sú tiež základné potreby dieťaťa, no málokedy sa o nich hovorí.

Stáva sa, že v dôsledku rôznych konfliktov či problémov v rodine, periodickej psychickej či fyzickej nedostupnosti rodiča alebo výchovných ťažkostí vo vzťahu k dieťaťu dochádza k napätiu a oslabeniu väzby a blízkosti. Čím je dieťa mladšie, tým väčšia hra bude hrať úlohu pri jeho prestavbe. V tomto období môže rodič povedať veci ako: Vidím ťa, mám ťa rád alebo ťa akceptujem. Je tu aj priestor, kde sa môžete porozprávať o zložitých veciach vo vzťahu (napríklad hraním rolí s zberateľské figúrky) alebo uvoľniť silné emócie.súbor zvierat alebo

Hra pomáha deťom prekonať rôzne ťažkosti



Hranie sa s dieťaťom im pomáha vyrovnať sa s rôznymi ťažkosťami, ktoré v živote zažívajú. Pred každým je to priestor, kde môže uvoľniť napätie a ťažké emócie. Jedným z najlepších spôsobov, ako to urobiť, je využiť takzvanú gymnastiku – silové hry s rodičom, pri ktorých môže dieťa ventilovať emócie, ale aj zažiť pocit sily a bezpečia. Príklady takýchto hier pre rôzne okolnosti sú uvedené v knihe "Telocvičňa" Lawrence J. Cohen.

Mnohé deti uvoľňujú emócie aj pri pohybe, skákanie na trampolína je obzvlášť obľúbený spôsob. Pri takýchto aktivitách ho môžete sprevádzať aj pri rôznych športových hrách.

Pri bezpečnom hraní sa vaše dieťa dokáže vysporiadať so svojimi vlastnými strachmi. Na jednej strane môžu hrdinovia detských hier, ktorými môžu byť plyšové hračky alebo bábky, zažívať podobné zážitky a hľadať účinné riešenia, ako sa s úzkosťou vysporiadať. Na druhej strane, v prípade detí, ktoré zažívajú veľa úzkosti, môžete siahnuť po hrách, ktoré pomáhajú upokojiť sa a uvoľniť sa.

Starším deťom v rozprávaní o vlastných ťažkostiach a emóciách môžu pomôcť stolové hry súvisiace s touto témou - napríklad “Horúce zemiaky” alebo "Empatio".“Hora pocitov”,

Bezpečná hra s rodičom buduje u dieťaťa pocit sebadôvery. Je to spôsobené najmä neodsudzujúcou a akceptujúcou prítomnosťou rodiča, ale aj v situáciách, keď ho dieťa môže poraziť. pri hre alebo prežívaní jeho lásky.

Dieťa sa hrá-rozvíja a učí



Hra je pre nás potešením, ale aj práca a učenie. Počas nej získava nové zručnosti, často oveľa komplikovanejšie, ako tušíme. Na to nie je potrebné siahať po špeciálnych, vývojových hrách a vzdelávacích materiáloch – voľná hra pravdepodobne prinesie dieťaťu viac výhoda (aj preto, že je schopná asimilovať len to, na čo je pripravená). Stojí za to pripomenúť, že pri každej hre s dieťaťom si precvičuje zručnosti – sociálne kompetencie, ktoré sú kľúčové pre úspešný život, ale aj mnohé kognitívne a motorické zručnosti.

Hra je potešením



V dnešnom svete si často myslíme, že všetko musí mať nejaký účel a prinášať konkrétne, merateľné výhody. Je pravda, že hra s rodičom ich dieťaťu prináša veľa, no nikdy by sa nemali stať jej hlavným cieľom. Stojí za to pripomenúť, že zábava by mala byť predovšetkým potešením a to by malo byť jej hlavným cieľom. Okrem toho by mala byť dobrovoľná, čo znamená, že by sa mala dať ukončiť kedykoľvek, keď to už nevyhovuje ani jednej strane. Omala by byť príjemná pre dieťa aj rodiča.

Hoci sa rodičia často rozhodnú hrať hry, ktoré sa im nepáčia a ktoré im vybrali ich deti, vždy by mali mať pocit, že to robia z vlastnej vôle a preto, že chcú tráviť čas so svojím dieťaťom. Oplatí sa však hľadať hry a nápady, pri ktorých sa deti aj rodičia cítia pohodlne, a venovať im viac času. V prípade starších detí sa takýmto riešením často ukážu spoločenské hry, po ktorých sa však oplatí siahnuť opatrne, pretože nemusia úplne spĺňať všetky potreby, ktoré si chce dieťa hrou naplniť.
Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi