X
Logo
Neviete si rady? Zavolajte.
Po - Pia 08:00 - 16:00
0 ks
za 0 €
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
Nakúpte ešte za 30 € a máte dopravu ZADARMO
Blog
Urogynekologická fyzioterapia, t. J. Vrátenie do formy po tehotenstve a pôrode
28.02.2023
Urogynekologická fyzioterapia, t. J. Vrátenie do formy po tehotenstve a pôrode
Tehotenstvo a pôrod ponechávajú na tele veľa viditeľných zmien, ktoré sa vracajú počas puerperia a dojčenia. Ženy sa snažia vrátiť k hmotnosti a post... čítať celé
Geometrické vzory pre malého rebela
28.02.2023
Geometrické vzory pre malého rebela
Geometrické vzory sú elegantné. Srší z nich jednoduchosť, no upútajú pozornosť a vyčnievajú z davu. Túto sezónu prišli do detského šatníka. čítať celé
Biele džínsy, perfektný doplnok k letným súpravám - osvedčené štýly pre dievčatá
28.02.2023
Biele džínsy, perfektný doplnok k letným súpravám - osvedčené štýly pre dievčatá
Biele džínsy sú klasikou, ktorá by nemala chýbať v šatníku každého batoľaťa. Pre chlapcov je nepochybne základom mnohých štylizácií, no v prípade súp... čítať celé
Zobraziť všetky články
Nepremeškajte novinky, akcie a zľavy!

Môžete sa kedykoľvek odhlásiť. Zasielame raz za 14 dní.

  1. Úvod
  2. Blog
  3. Predtehotenské testy - čo robiť?
27.02.2023

Predtehotenské testy - čo robiť?



Existujú vedecké dôkazy, že ženy, ktoré si svoje zdravie pred tehotenstvom plánovali a starali sa oň, ho lepšie znášajú a deti sa rodia celkovo v lepšom stave. Každému rodičovi záleží na zdraví a bezpečnosti svojho dieťaťa. Môžete sa oň starať dlho pred narodením, počnúc pohľadom na svoje zdravie a fyzickú kondíciu.

Prečo by ste sa mali pripraviť na tehotenstvo?



Priemerná doba prípravy na tehotenstvo je 5 mesiacov. Samozrejme, závisí to vo veľkej miere od dostupnosti špecialistov, ale aj od celkového zdravotného stavu rodičov. Ak majú nejaké chronické ochorenia, môže byť potrebné ďalšie testovanie a čas na stabilizáciu ich zdravia, aby ich tehotenstvo neohrozilo. Oplatí sa to však urobiť, keďže medzi priebehom plánovaného a neplánovaného tehotenstva je jasný vzťah. Ukazuje sa, že vyššie percento žien pripravených na tehotenstvo porodilo deti s hodnotením 8-10 bodov na Apgarovej škále, teda vo veľmi dobrej kondícii v prvých minútach po pôrode. Tieto ženy menej často využívali práceneschopnosť počas tehotenstva (92 %), boli menej často hospitalizované (4 %) a užívali menej liekov (2 %). Ženy, ktoré sa nepripravovali na tehotenstvo, mali častejšie zdravotné problémy vyplývajúce najmä z komplikácií chronických ochorení alebo skôr neodhalených ochorení a častejšie zápasili so zápalmi reprodukčných orgánov.

Vyšetrenia oboch rodičov



Príprava na tehotenstvo nie je len pre ženy. Pri plánovaní zväčšenia rodiny by maliobidvaja rodičia zájsť k praktickému lekárovis požiadavkou na vykonanie základných preventívnych prehliadok. Sú to:


  • CBC s diferenciálom, ktorý vám umožňuje posúdiť celkový zdravotný stav oboch rodičov; na základe výsledkov je lekár schopný určiť možné nedostatky alebo odhaliť zápal v tele, ktorý ešte nedáva príznaky. V prípade žien je veľmi dôležitá prevencia anémie.


  • krvná skupina a Rh faktor; to druhé je obzvlášť dôležité, ak je matka Rh- a otec je Rh+. Zachytenie toho pred tehotenstvom umožňuje lekárom minimalizovať riziko sérologického konfliktu, ktorý je pre plod nebezpečnou komplikáciou, prakticky na nulu.


  • hladina cukru,


  • lipidogram, teda stanovenie hladín cholesterolu a triglyceridov,


  • prítomnosť vírusu hepatitídy B,


  • HIV a syfilisový test (HIV test by sa mal vykonávať pravidelne, najmä ak nemáte stálych partnerov, pretože prítomnosť vírusu v krvi sa dá zistiť až po niekoľkých mesiacoch infekcia),< /p>


  • analýza moču.


Vyššie uvedené testy sú neinvazívne a umožňujú vám posúdiť celkový zdravotný stav rodičov. Nejde o žiadne špecializované testy, ale skôr o testy, ktoré by sme mali pravidelne vykonávať počas celého života v rámci preventívnej zdravotnej starostlivosti. Najčastejšie sa vykonávajú bezplatne v rámci zdravotného poistenia v Národnom fonde zdravia. Kvôli nedisciplinovanosti v spoločnosti na ne najčastejšie zabúdame, nepripisujeme im až taký význam. Plánovanie tehotenstva je na to dobrá príležitosť.

Špecializované vyšetrenia



Okrem návštevy praktického lekára budúca mamička by sa mala objednať ku gynekológovi. Počas rozhovoru musíte lekárovi povedať o plánoch na rozšírenie rodiny, pretože potom sa bude môcť bez problémov objednať na potrebné vyšetrenia. Okrem anamnézy môže lekár počas návštevy odobrať výter z genitálneho traktu potrebný na cytológiu a vyhodnoteniey vaginálnej čistoty. Okrem toho stojí za to urobiť ultrazvuk reprodukčných orgánov a prsníkov. Váš lekár by mal tiež nariadiť krvné testy:
  • test na protilátky: cytomegalovírus, rubeola, toxoplazmóza,
  • kontrola hladín hormónov štítnej žľazy,
  • Test HIV a syfilis a prítomnosť hladiny protilátok proti vírusu alebo hepatitíde B (pokiaľ to nenariadi praktický lekár).


Lekár pravdepodobne tiež odporučí užívať kyselina listová asi 3 mesiace pred plánovaným tehotenstvom. Ak výsledky testov preukážu nejaké nedostatky, predpíše aj príslušné vitamíny alebo doplnky. Bez predchádzajúceho výskumu a určenia prípadných nedostatkov by ste nemali užívať žiadne prípravky sami.

Ak rodičia zápasia s akýmikoľvek neduhmi, oplatí sa zájsť za lekármi vybraných odborností a požiadať o vysvetlenie alebo špeciálne testy v súvislosti s plánovaným tehotenstvom. Je to dôležité, pretože sa môže ukázať, že napríklad problémy s bolesťami chrbta sa môžu v tehotenstve výrazne zintenzívniť a stačí skoršia krátka rehabilitácia alebo pravidelné cvičenie, aby sme sa týmto neduhom vyhli. Mali by ste navštíviť aj zubára a ošetriť prípadné kazy a odstrániť zubný kameň. Zápaly v dutine ústnej súvisiace s kazom môžu prispieť k predčasnému pôrodu, preto je taká dôležitá starostlivosť o zuby už pred tehotenstvom.

Pozrite si tiež text - Ako sa pripraviť na prirodzený pôrod.

výsledky a popisy výskumu je dobré mať ich na jednom mieste, aby k nim mal lekár prístup pri ďalších návštevách. V prípade žien nad 35 rokov alebo pri výskyte genetických chýb v rodine treba zvážiť genetické testy. Sú drahé a Národný fond zdravia ich prepláca len v prípad niekoľkých potratov za sebou v minulosti. Umožňujú prakticky jednoznačne určiť riziko genetických chýb u dieťaťa a chorôb z nich vyplývajúcich. Sú cenné aj pri problémoch s otehotnením. Pomáhajú určiť správny postup liečby pre oboch rodičov. Všetka dokumentácia a

Očkovanie



Očkovanie je jedným z najväčších úspechov modernej medicíny. Chránia nás pred chorobami a ich komplikáciami. Tehotenstvo, hoci ide o fyziologický stav, ovplyvňuje imunitný systém ženy a pre nastávajúcu mamičku predĺži a sťaží aj tie najmenšie infekcie, nehovoriac o vyvíjajúcom sa plode, ktorý je v tomto štádiu tiež mimoriadne citlivý na prípadné infekcie. Očkovanie, ktoré je potrebné zvážiť počas tehotenstva, sú:


  • HB – očkovanie alebo posilňovacia dávka, ak sa hladina protilátok v krvnom teste ukázala ako príliš nízka. Vakcína chráni matku pred infekciou, ktorej je vystavená počas lekárskych zákrokov vrátane pôrodu; očkovanie by sa malo vykonať min 6 mesiacov pred plánovaným tehotenstvom,


  • očkovanie proti ružienke, ak matka predtým rubeolu nemala alebo ak sú hladiny protilátok príliš nízke; Rubeola je nákazlivá choroba a môžete jej byť vystavení po celý život. Je obzvlášť nebezpečný pre plod a môže spôsobiť vážne malformácie. Väčšina detí, ktoré sa narodili s poruchami spôsobenými vírusom rubeoly, mu bola vystavená skôr, ako sa ich rodičia dozvedeli o tehotenstve – preto je mimoriadne dôležité vedome plánovať rodičovstvo a overovať si svoj zdravotný stav. Toto očkovanie by sa malo vykonať najmenej 3 mesiace vopred,


  • očkovanie proti chrípke, ktoré síce na 100 % nechráni pred ochorením, no určite znižuje príznaky infekcie a znižuje riziko nebezpečných komplikácií pre matku a dieťa; treba urobiť min. 2 mesiace pred plánovaným tehotenstvom.


Príprava na tehotenstvo a odporúčané testy, ktoré sa majú urobiť, majú veľkú hodnotu predovšetkým pre rodičov. tu. V prvom rade sa o seba postarať je najdôležitejší prvok starostlivosti o dieťaa táto zásada by mala viesť rodičov od prvej myšlienky na plánované dieťa. Môžete si prečítať aj o tom, ako sa pripraviť na rozšírenie rodiny
Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi