Prírodný pôrod alebo cisársky rez?
Logo
Neviete si rady? Zavolajte.
Po - Pia 08:00 - 16:00
0 ks
za 0 €
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
Nakúpte ešte za 30 € a máte dopravu ZADARMO
Blog
Urogynekologická fyzioterapia, t. J. Vrátenie do formy po tehotenstve a pôrode
28.02.2023
Urogynekologická fyzioterapia, t. J. Vrátenie do formy po tehotenstve a pôrode
Tehotenstvo a pôrod ponechávajú na tele veľa viditeľných zmien, ktoré sa vracajú počas puerperia a dojčenia. Ženy sa snažia vrátiť k hmotnosti a post... čítať celé
Geometrické vzory pre malého rebela
28.02.2023
Geometrické vzory pre malého rebela
Geometrické vzory sú elegantné. Srší z nich jednoduchosť, no upútajú pozornosť a vyčnievajú z davu. Túto sezónu prišli do detského šatníka. čítať celé
Biele džínsy, perfektný doplnok k letným súpravám - osvedčené štýly pre dievčatá
28.02.2023
Biele džínsy, perfektný doplnok k letným súpravám - osvedčené štýly pre dievčatá
Biele džínsy sú klasikou, ktorá by nemala chýbať v šatníku každého batoľaťa. Pre chlapcov je nepochybne základom mnohých štylizácií, no v prípade súp... čítať celé
Zobraziť všetky články
Nepremeškajte novinky, akcie a zľavy!

Môžete sa kedykoľvek odhlásiť. Zasielame raz za 14 dní.

  1. Úvod
  2. Blog
  3. Prírodný pôrod alebo cisársky rez?
27.02.2023

Prírodný pôrod alebo cisársky rez?

Ktorý pôrod by ste si mali vybrať?



Pôrod vzbudzuje mnohé obavy, pretože hoci je spojený s najväčším zázrakom, ktorým je zrodenie nového života , môže to priniesť určité komplikácie, ktorých sa obávame. Strach z pôrodu je prirodzená vec, pretože náš život sa narodením dieťaťa výrazne zmení. V dnešnej dobe navyše radi plánujeme, predvídame a pred prvým pôrodom poriadne nevieme, čo nás čaká, čo len umocňuje strach.

Prirodzený pôrod, ako už názov napovedá, nám dala matka príroda. Väčšina žien môže rodiť prirodzene a je to prvá voľba v pôrodníctve. Zas prirodzené doručenie, pretože mu hrozí menej komplikácií ako pri cisárskom reze. Skracuje sa aj doba rekonvalescencie po pôrode.Cisársky rez je život zachraňujúca operácia, nie druhá možnosť, ktorú si môžeme v termíne pôrodu slobodne zvoliť. Odporúčame ženám, aby si vybrali

Stáva sa však, že už nejaký čas pred pôrodom bude žena vedieť, že bude cisársky rez vykonaný zo zdravotných indikácií. Cisársky rez je však operácia, ktorá by mala byť vykonaná ako posledná možnosť.

Niekedy chcú ženy cisársky rez, pretože sa obávajú, že vaginálny pôrod zvýši riziko inkontinencie. Podľa výskumu však cesta doručenia nemá zásadný vplyv. V skutočnosti samotné tehotenstvo zvyšuje riziko inkontinencie, nie pôrod. Obavy zo sexuálnej nespokojnosti po dodanie by tiež nemali byť dôvodom voľby cisárskeho rezu. Po prirodzenom pôrode sexuálna rozkoš nezmizne. Všetko závisí od stavu Kegelových svalov, ktoré môžeme a mali by sme posilňovať počas celého života. Silné svaly panvového dna tiež znižujú riziko budúcej inkontinencie.

Ako mamičky by sme medzi sebou nemali súťažiť ani posudzovať spôsob pôrodu, pretože nie vždy máme vplyv na to, ako sa tehotenstvo skončí. Navyše každý z nás chce, aby sa dieťa narodilo bezpečne a aby jeho dobro bolo najdôležitejšie.

Každý typ pôrodu má svoje výhody a nevýhody



Oplatí sa poznať hlavné výhody a nevýhody prirodzený aj cisársky pôrodný nástrih, aby ste sa na tento významný deň čo najlepšie pripravili. Určite sa oplatí uvedomiť si, čo nás pri pôrode čaká, pretože poznanie dáva väčší pokoj a možnosť pripraviť sa na tento moment.

Prirodzený pôrod – výhody

  • Prirodzený pôrod bude vyžadovať menej alebo žiadny lekársky zásah.
  • Existujú rôzne formy úľavy od pôrodných bolestí, žena si môže vybrať medzi nefarmakologickými riešeniami (vodná imerzia, Sklon, aromaterapia atď.) a liekmi (hlavne epidurálnou).
  • Pri prirodzenom pôrode nás môže sprevádzať blízka osoba, ktorá svojou prítomnosťou pomôže a podporí.
  • Možnosť zvoliť si polohu pri pôrode alebo pôrod v pohybe bez toho, aby ste museli ležať v posteli.
  • Bezprostredne po prirodzenom pôrode, ak je všetko v poriadku, by matka mala byť s dieťaťom v kontakte koža na kožu aspoň dve hodiny. Tento moment je veľmi dôležitý, pretože pokožka novorodenca je kolonizovaná bakteriálnou flórou a tá, ktorú dostáva od matky, je preňho najbezpečnejšia.
  • V prvých dvoch hodinách prebieha aj prvé priloženie k prsníku. Novorodenec pije kolostrum, čo je mlieko s obrovskou injekciou protilátok, ktoré mu pomôžu vybudovať imunitu.
  • Žena, ktorá porodila prirodzeným spôsobom, má nižšie riziko popôrodnej depresie.
  • Prechod novorodenca pôrodnými cestami spôsobuje dobrú stimuláciu nervového systému. Deti po prirodzenom pôrode majú menej porúch svalového tonusu ako deti po cisárskom reze.
  • Tlačenie hrudníka novorodenca v pôrodných cestách uľahčuje vypudzovanie plodovej vody z pľúc, čo znižuje riziko zápalu pľúc po pôrode.

Prirodzený pôrod – nevýhody

  • Pri prirodzenom pôrode, ak je hmotnosť dieťaťa väčšia, môže byť potrebné vykonať epiziotómiu, t. j. epiziotómiu. Niekedy sa rozkrok pretrhne sám. Potom by sa rana mala obviazať.
  • Prirodzený pôrod zvyčajne začína prekvapeníma spontánne, nie je možné predpovedať, kedy presne príde. V posledných týždňoch tehotenstva žijeme v napätí a neustálom očakávaní. Čas pôrodu každej ženy bude iný.
  • Dĺžku pôrodu je tiež ťažké určiť, zvyčajne trvá od niekoľkých do niekoľkých hodín.
  • Pôrod bolí, napriek použitiu rôznych metód úľavy od bolesti sa nedá úplne odstrániť.
  • Počas pôrodu sa dieťa môže zadusiť. Pri monitorovaní plodu pomocou CTG je riziko hypoxie nižšie, čo umožňuje aj rýchlu reakciu zdravotníckeho personálu.
  • V prípade donosenia väčšieho dieťaťa hrozí tzv dystokia ramena.Potom môže byť potrebné ukončiť pôrod chirurgicky (vákuom alebo kliešťami). Existuje tiež riziko zlomenia kľúčnej kosti a poškodenia brachiálneho plexu dieťaťa.

Cisársky rez – výhody

  • Konkrétny termín pôrodu – Ženy, ktoré vedia, že ich pôrod sa skončí cisárskym rezom, majú často vopred stanovený termín pôrodu, takže sa môžu pokojne pripraviť a je nepravdepodobné, že ich niečo prekvapí. Nevýhodu môže mať aj dátum doručenia, ale o tom nižšie.
  • Cisársky rez je pomerne krátky, čo je veľmi dôležité pri záchrane života bábätka a matky.
  • Počas pôrodu nie je žiadna bolesť. Niektoré ženy pociťujú moment vytiahnutia bábätka z bruška mierne, ale nie je to bolestivé.

Cisársky rez – defekty

  • Pevný termín pôrodu – pri prirodzenom pôrode nám dieťa dáva signál o svojej pripravenosti, potom sa začína pôrod. Na druhej strane, stanovený dátum pôrodu, napríklad v 39. týždni, nemusí nevyhnutne znamenať, že dieťa je pripravené na narodenie. O donosenom bábätku môžeme hovoriť po 37. týždni tehotenstva, no narodiť sa môže až v 42. týždni. Nevieme predpovedať, či je náš drobec skutočne pripravený objaviť sa na svete a či nebude mať adaptačné problémy.
  • Cisársky rez môže byť spojený s komplikáciami pre matku, ako je tromboembolizmus, poškodenie močového mechúra, brušné zrasty a zvýšené riziko endometriózy.
  • Riziko poranenia dieťaťa skalpelom počas operácie.
  • Cisársky rez zvyšuje riziko následných tehotenstiev. Môže spôsobiť prerastanie placenty do jazvy, čo bude mať za následok odstránenie maternice po pôrode, oddelenie jazvy po cisárskom reze alebo implantáciu embrya do jazvy.
  • Zotavovanie po cisárskom reze je oveľa dlhšie ako po vaginálnom pôrode.
  • Za normálnych okolností je novorodenec po incízii oddelený od matky, nedochádza k žiadnemu zjednodušenému kontaktu koža na kožu, takže jeho mikrobióm je na začiatku menej bohatý ako u vaginálne narodených detí.< /li>
  • V dôsledku cisárskeho rezu môže byť prvé prisatie oneskorené, čo ovplyvňuje laktáciu. U žien po cisárskom reze sa dojčenie zvyčajne oneskorí.
  • Prvých niekoľko hodín po pôrode musí žena ležať, preto potrebuje pomoc pri starostlivosti o novorodenca. Neskôr je pre bolesť rany náročná aj starostlivosť.

Prirodzene po cisárskom reze



Sú situácie, keď si žena veľmi želá prirodzený pôrod, no pri pôrode nastanú komplikácie a tehotenstvo treba ukončiť cisárskym rezom . Žena sa potom v tomto bode veľmi často cíti nenaplnená a rezignovaná. Predchádzajúci cisársky rez však nie je indikáciou na dokončenie ďalšieho tehotenstva týmto spôsobom, takže sa možno pokúsiť o ďalší pokus o prirodzený pôrod.
Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi