X
Logo
Neviete si rady? Zavolajte.
Po - Pia 08:00 - 16:00
0 ks
za 0 €
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
Nakúpte ešte za 30 € a máte dopravu ZADARMO
Blog
Urogynekologická fyzioterapia, t. J. Vrátenie do formy po tehotenstve a pôrode
28.02.2023
Urogynekologická fyzioterapia, t. J. Vrátenie do formy po tehotenstve a pôrode
Tehotenstvo a pôrod ponechávajú na tele veľa viditeľných zmien, ktoré sa vracajú počas puerperia a dojčenia. Ženy sa snažia vrátiť k hmotnosti a post... čítať celé
Geometrické vzory pre malého rebela
28.02.2023
Geometrické vzory pre malého rebela
Geometrické vzory sú elegantné. Srší z nich jednoduchosť, no upútajú pozornosť a vyčnievajú z davu. Túto sezónu prišli do detského šatníka. čítať celé
Biele džínsy, perfektný doplnok k letným súpravám - osvedčené štýly pre dievčatá
28.02.2023
Biele džínsy, perfektný doplnok k letným súpravám - osvedčené štýly pre dievčatá
Biele džínsy sú klasikou, ktorá by nemala chýbať v šatníku každého batoľaťa. Pre chlapcov je nepochybne základom mnohých štylizácií, no v prípade súp... čítať celé
Zobraziť všetky články
Nepremeškajte novinky, akcie a zľavy!

Môžete sa kedykoľvek odhlásiť. Zasielame raz za 14 dní.

  1. Úvod
  2. Blog
  3. Problémy so spánkom u novorodencov
27.02.2023

Problémy so spánkom u novorodencov

S kým by malo dieťa spať – s rodičmi alebo samo?



Rodičia sa často pýtajú ak by malo batoľa spať samo alebo s rodičmi. Bohužiaľ, na túto otázku je ťažké jednoznačne odpovedať. Určite sa neodporúča, aby novorodenec nocoval v oddelenej izbe od rodičov. Vzhľadom na vzdialenosť nemusí mladá mamička hneď počuť, že bábätko niečo potrebuje. Navyše, pľuvanie u takýchto malých detí je úplne bežné. Čo ak sa to stane a dieťa sa zadusí? Bude oveľa bezpečnejšie mať svoje dieťa pri sebe. kukly. Táto vychytávka sa dá využiť aj cez deň ako hniezdo na zdriemnutie na gauči blízko mamy, ktorá chce v tom čase napríklad upratať a dohliadať na batoľa.Stačí položiť jeho detskú postieľku v izbe, kde spia rodičia, aby nad ňou mali väčšiu kontrolu.Mnohí rodičia uprednostňujú, aby ich batoľa spalo v ich posteli. Aby ste však poskytli individuálny priestor a znížili riziko pomliaždenia dieťaťa, môžete ho umiestniť do špeciálneho

Pre tých, ktorí si cenia pohodlie v posteli a zároveň im záleží na blízkosti s dieťaťom, môže byť alternatívnym riešením posteľ naviac. Takto majú všetci – rodičia aj dieťa – svoju posteľ, no môžu byť prepojení tak, aby boli blízko seba.

Podmienky v detskej izbe



Dieťa, rovnako ako dospelý, potrebuje určité izbové podmienky, aby mohlo príjemne spať. Sú to:
  • Teplota – v ideálnom prípade by miestnosť, kde spíte, mala mať 18-20 stupňov. V zime je to jednoduchšie na ovládanie – stačí priskrutkovať radiátory. Ak je však v lete známe, že sa daná miestnosť rýchlo vykúri a je dusno, oplatí sa postarať sa o tepelné podmienky aj počas dňa. Neotvárajte okná v horúcom počasí a používajte zatemňovacie rolety alebo závesy.
  • Časté vetranie – Je veľmi dôležité, aby na mieste, kde má prebiehať správny, ničím nerušený spánok, nebolo dusno. V zime sa oplatí premiestniť bábätko do inej miestnosti tesne pred spaním, miestnosť vyvetrať, počkať, kým sa vzduch zohreje, a až potom bábätko uspať. V lete by sa však okná mali otvárať až pri poklese vonkajšej teploty. Môže to byť napríklad po 19.00 hod.. Vtedy je vzduch znesiteľnejší a príjemnejší. Aj novorodenci môžu spať pri otvorenom okne, pokiaľ nie je prievan.

Čo obliecť deti na spanie?



Najdôležitejšie a najzákladnejšie pravidlo, ktoré by sme mali dodržiavať pri obliekaní detí na spánok je aby nedošlo k prehriatiu! Je lepšie obliecť si o jednu vrstvu menej a bábätko dôkladnejšie zakryť, ako obliekať príliš teplo. V ideálnom prípade by vaše batoľa malo nosiť body z priedušného materiálu, napr. bavlnu. Bez ohľadu na počasie stačí jedna vrstva, meniť by ste mali len dĺžku rukáva – v lete krátky, v zime dlhý. Absolútne sa neodporúča nosiť čiapky, pretože prehriata hlava sťaží zaspávanie a spánok. Ponožky na nohách už nebudú bolieť. Studené nohy oddialia moment pádu do Morfeovho náručia.

Čím prikryť deti na spánok?



Väčšina budúcich rodičov pri kompletizovaní výbavičky pre novorodenca siaha po štandardných súpravy posteľnej bielizne, t.j. vankúš, plachta a paplón. To posledné sa však neodporúča pre malé deti kvôli riziku udusenia a zakrývania dieťaťa počas spánku. Čím teda zakryť malého šibala? Bezpečné a praktické sú spacáky. Dieťa sa nimi nemá ako prikryť, takže sú určite bezpečnejšie ako štandardná perina. Na čo sa zamerať pri výbere takéhoto gadgetu?
  • Nemal by byť príliš malý – treba nechať okraj asi 20 – 30 cm, ale ani príliš dlhý, pretože sa materiál zvlní.
  • Zipsy budú lepšie ako suché zipsy, ktoré sú obzvlášťkonektory sa po umytí nemusia prilepiť.
  • Hlava dieťaťa nesmie prechádzať cez otvor spacieho vaku.
  • Hrúbku spacieho vaku, ktorá by sa mala prispôsobiť ročnému obdobiu, výrobcovia označujú ako "tog". Jeden tog je hrúbka jednej bavlnenej prikrývky. Ideálne na leto.


Pre novorodencov vo veku niekoľkých dní funguje kryty dobre. Bábätko má prostredníctvom zavinovania pocit bezpečia a podmienky podobné tým, ktoré malo 9 mesiacov v brušku matky. Zavinovačky tiež zabezpečia, že dieťatko nebude odkryté a čo je horšia, nezakryje to. Pozor! Nie všetky deti sú rady obmedzované. To, že sa zavinovačka vydarila vášmu susedovi, ešte neznamená, že bude fungovať aj vám.

Pravidlá pred spaním



Existujú určité pravidlá, ktoré po zavedení do praxe uľahčia novorodencovi zaspávanie a spánok. Deti majú najradšej rituály. Potrebujú presný rozvrh, aby vedeli, čo ich čaká. To im dáva pocit bezpečia a pokoja. Ak každý deň vyzerá podobne, potom sa dieťa dokáže prispôsobiť rytmu dňa.

Kúpeľ nie je len prvkom starostlivosti, ale aj chvíľou relaxu. Veľké množstvo teplej vody upokojuje problémy s bruškom, umožňuje svalom relaxovať. Teoreticky to nie je potrebné každý deň, no vzhľadom na jednotný rozvrh dňa môže bábätku pripomínať, že ide do posteľ čoskoro.

Najdôležitejšie je však dostatočne rýchlo dieťa upokojiť. Hry tesne pred spaním len prebudia batoľa k akcii. Skúste si napríklad od 18. hodiny nezapínať hlasnú hudbu, ale len tiché, tlmené melódie. Nevymýšľajte skákačky, využite tento čas na čítanie kníh. Keď príde 19:00 – 20:00, bude vaše dieťa spať a vy budete mať čas na seba... alebo na upratovanie.
Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi