- Kategórie blogu
- Hračky
- Školské potreby
- Detská izba
Potreby do školy a škôlky
Hračky
Vozidlá
Oblečenie
ZÁHRADNÉ HRAČKY
Kočíky a autosedačky
Príslušenstvo a doplnky
Nábytok a dekorácie
Oslavy a večierky
Novinky
Zobraziť všetky novinkyBlog

28.02.2023
Urogynekologická fyzioterapia, t. J. Vrátenie do formy po tehotenstve a pôrode
Tehotenstvo a pôrod ponechávajú na tele veľa viditeľných zmien, ktoré sa vracajú počas puerperia a dojčenia.
Ženy sa snažia vrátiť k hmotnosti a post...
čítať celé

28.02.2023
Geometrické vzory pre malého rebela
Geometrické vzory sú elegantné.
Srší z nich jednoduchosť, no upútajú pozornosť a vyčnievajú z davu.
Túto sezónu prišli do detského šatníka.
čítať celé

28.02.2023
Biele džínsy, perfektný doplnok k letným súpravám - osvedčené štýly pre dievčatá
Biele džínsy sú klasikou, ktorá by nemala chýbať v šatníku každého batoľaťa.
Pre chlapcov je nepochybne základom mnohých štylizácií, no v prípade súp...
čítať celé
Nepremeškajte novinky, akcie a zľavy!
Môžete sa kedykoľvek odhlásiť. Zasielame raz za 14 dní.
27.02.2023
Prvá pomoc pri boľavých bradavkách
Profesionálna podpora a vzdelávanie
Bolesti bradaviek sú veľmi časté a charakteristické pre prvé týždne dojčenia. Vyplýva to najčastejšie z ťažkostí s prisávaním bábätka, zlou technikou sania, nesprávnou polohou pri kŕmení alebo inými subtílnejšími problémami, ktoré si môže všimnúť odborník. Preto je také dôležité, aby ste svoje pochybnosti nahlásili už v prvých dňoch po pôrode, ešte v nemocnici. Požiadajte o podporu laktačnú vychovávateľku alebo laktačnú poradkyňu. Ak v nemocnici nie je nikto k dispozícii, môžete vyhľadať súkromnú radu a naplánovať si ju hneď po návrate domov. Edukácia, poučenie o správnej polohe, posúdenie správnej a efektívnej techniky sania minimalizuje riziko problémov súvisiacich s bolestivými, boľavými bradavkami. Odborné poradenstvo a vzdelávanie najčastejšie pomáhajú zbaviť sa príčiny problémov a zvýšiť šance na úspešné dojčenie.
Ako si pomôcť?
V prípade boľavých a boľavých bradaviek je prvou a základnou formou pomoci vyhľadať podporu odborníka : vzdelaná pôrodná asistentka, laktačná edukátorka, certifikovaná laktačná poradkyňa. Počas čakania na konzultáciu so špecialistom stojí za to:
zlepšite polohu prisatia dieťaťa; návod na správnu polohu pri dojčení nájdete na YouTube;
prsné mušle, ktoré mamičkám väčšinou pomôžu s plochými a vpáčenými bradavkami, no v prípade boľavých, boľavých bradaviek ich chránia pred opruzením pri nosení spodnej bielizne (materiál sa nedotýka bradavky) a umožňujú im hojiť drobné rany; dbajte na hygienu a pravidelné "vetranie" pŕsčo znamená zabezpečenie prístupu vzduchu odopínaním košele, napríklad pri kŕmení jedného prsníka, druhý môžete nechať odkrytý alebo prikrytý len košeľa (bez spodnej bielizne); prístup vzduchu zabezpečuje aj
namažte bradavky vlastným materským mliekom, ktoré má antiseptický, hojivý a upokojujúci účinok a nie je potrebné ho pred podaním prsníka dieťatku omývať;
namažte bradavky prírodný lanolín veľmi tenkou vrstvou, pretože môže upchať drenážne kanáliky.
Vždy by ste sa mali starať o hygienu rúk a prípadné doplnky, ak ich vaša mama používa: vložky, cumlíky, fľaše. Pravidelné umývanie a obarenie aspoň raz denne.
Odsávačka mlieka
Existujú situácie, keď príčinou boľavých bradaviek je odsávačka: nesprávne používanie (príliš intenzívne, príliš dlhé) alebo nesprávne priliehanie (príliš malé prsné štíty) ). Ak mamička používa odsávačku mlieka, je dobré si ju vziať so sebou na stretnutie a/alebo ukázať odborníkovi, ako odsáva mlieko.
Čomu sa vyhnúť?
Dojčenie je pre matku a dieťa najčastejšie veľmi prirodzenou činnosťou. Väčšina problémov vyplýva zo skutočnosti, že boli narušené prirodzené procesy alebo reflexy. Výskumy ukazujú, ženeprerušovaný kontakt koža na kožu a prisatie dieťaťa k prsníku počas prvých dvoch hodín po pôrode zvyšuje šance na úspešné dojčenie o 25 %. To znamená, že bábätko po narodení by malo ísť ihneď do matkinho alebo otcovho bruška a tento kontakt by nemal byť prerušovaný vyšetreniami, obliekaním či inými aktivitami, ak je stav dieťaťa alebo rodiča dobrý.
Ďalším rizikovým faktorom je lyžičky alebo jednoduchá sterilná injekčná striekačka. pohár, adávanie cumlíka v prvých dňoch po pôrode a kŕmenie fľašou s cumlíkom. Obe tieto veci môžu spôsobiť narušenie sacieho reflexu a schopnosti správneho prisatia sa k prsníku matky. Oplatí sa upustiť od podávania cumlíka a fľašky, napríklad s odsatým materským mliekom, až do 4-6 týždňov po pôrode, keď sa dieťa a matka navzájom naučia, a čo je najdôležitejšie - laktácia sa stabilizuje. V situácii, keď je nevyhnutné kŕmenie z fľaše (o tom rozhoduje zdravotník a vždy sa oplatí opýtať sa na možnosť kŕmenia odstriekaným materským mliekom), stojí za to vyskúšať alternatívne spôsoby kŕmenia mliekom, t.j.
Skvelým riešením, ktoré vám tiež umožňuje stimulovať laktáciu, je kŕmenie mliekom prostredníctvom systém SNS. Mamičky ktobojujete s problémom boľavých bradaviek, neodporúča sa používať silikónové dojčiace vložky, ktoré by teoreticky mali bradavky chrániť a znižovať bolesť. V praxi môže nesprávne používanie vložiek viesť k odmietnutiu prsníka alebo predčasnému ukončeniu kŕmenia z dôvodu nedostatočnej stimulácie. Silikónové vložky by sa mali používať iba v odôvodnených prípadoch na základe odporúčania odborníka (laktačnej poradkyne).
Výlučné dojčenie do 6. mesiaca veku je "zlatým štandardom" výživy dojčiat uznávaným všetkými vedeckými spoločnosťami a autoritami v oblasti pediatrie. Uznávajú ich: Americká akadémia pediatrov, Svetová organizácia verejného zdravia, Riaditeľstvo verejného zdravia Európskej únie a mnohí ďalší. Hoci ide o prirodzenú, fyziologickú aktivitu, mnohé ženy zápasia s problémami, ako sú boľavé bradavky, čo môže následne viesť k rýchlemu ukončeniu dojčenia. Vzdelávanie, podpora odborníkov a budovanie povedomia tehotných žien je kľúčom k úspechu a podpore zdravotného kapitálu našich detí. Dúfam, že tento text podporí budúce mamičky a tie, ktoré bojujú s problémami, povedia, kde a ako hľadať pomoc.