- Kategórie blogu
- Hračky
- Školské potreby
- Detská izba
Potreby do školy a škôlky
Hračky
Vozidlá
Oblečenie
ZÁHRADNÉ HRAČKY
Kočíky a autosedačky
Príslušenstvo a doplnky
Nábytok a dekorácie
Oslavy a večierky
Novinky
Zobraziť všetky novinkyBlog

28.02.2023
Urogynekologická fyzioterapia, t. J. Vrátenie do formy po tehotenstve a pôrode
Tehotenstvo a pôrod ponechávajú na tele veľa viditeľných zmien, ktoré sa vracajú počas puerperia a dojčenia.
Ženy sa snažia vrátiť k hmotnosti a post...
čítať celé

28.02.2023
Geometrické vzory pre malého rebela
Geometrické vzory sú elegantné.
Srší z nich jednoduchosť, no upútajú pozornosť a vyčnievajú z davu.
Túto sezónu prišli do detského šatníka.
čítať celé

28.02.2023
Biele džínsy, perfektný doplnok k letným súpravám - osvedčené štýly pre dievčatá
Biele džínsy sú klasikou, ktorá by nemala chýbať v šatníku každého batoľaťa.
Pre chlapcov je nepochybne základom mnohých štylizácií, no v prípade súp...
čítať celé
Nepremeškajte novinky, akcie a zľavy!
Môžete sa kedykoľvek odhlásiť. Zasielame raz za 14 dní.
28.02.2023
Prvý kúpeľ, alebo ako si vybrať správnu vaňu?
Za normálnych okolností je kúpanie novorodenca spojené s hygienou. Každý človek, či už veľký alebo malý, však počas neho relaxuje a pripravuje sa na spánok. V ideálnom prípade by mala mať voda 37 stupňov Celzia a okolie 22 – 25. V chladnejších dňoch sa preto oplatí kúpacie miesto vyhriať. Kúpanie bábätka pred spaním je perfektný nápad, ako si odľahčiť zážitky z minulého dňa. Je to súčasť rituálu, ktorý vám pomôže lepšie spať.
Pri dokončovaní výbavičky je vaňa jednou z najdôležitejších vecí. Dobre zvolená detská vanička vám umožní cítiť sa pohodlne a bezpečne. Čo teda vybrať, aby bol kúpeľ potešením pre dieťa aj rodičov?
Prvé kúpanie a prvé kúpanie
Kúpeľ je dobrým úvodom do toho, ako dieťa obľubuje vodné prostredie, budúce kúpanie v bazéne a v mori alebo jazere. Voľnosť pohybu končatín a najmä úľava, ktorú poskytuje voda, pomáha dieťaťu v správnom vývoji kĺbov a rozsahu ich prevádzky.
Prvý Vaňa by sa mal používať približne do 6 mesiacov veku. Ak sa bojíte prvého spoločného kúpania, najvhodnejší bude ten najmenší. Na trhu sú vložky do vaní a tzv. hojdacie siete, ktoré sa dávajú na vaňu. Budú veľmi nápomocné pri udržiavaní vratkej hlavy a nenavlhčení hojiaceho sa pupku.
Inštinktívne by sme chceli dieťa dať do vane chrbtom dole. Táto poloha ho môže vystrašiť a bude pre neho náhlou zmenou. Najlepšie je položiť dieťatko nabok – najprv ponorte jednu ruku a jednu nohu, aby sa dieťa ľahšie dostalo do kontaktu s vodou, potom ponorte zvyšok tela.
Detská vanička pre staršie bábätko
Väčšie vane sú viac pohodlné pri kúpaní niekoľkomesačného bábätka . Vydržia približne do 12-14 mesiacov. Väčšina z nich má uzamykateľné zátky, ktoré sú ideálne na vypúšťanie vody a jej udržiavanie v čistote. Ak sa prvých kúpaní novorodenca po odchode z nemocnice nebojíte, bude väčší kúpeľ lepším riešením. Ide o jednorazový výdavok do 14 mesiacov veku vášho dieťatka.
Vaňové súpravy
V súčasnosti sú na trhu dostupné rôzne súpravy: kompletné plavky s policami a prebaľovacími pultmi, ako aj stojany na vaňu. Komody na kúpanie zaberú viac miesta, no spájajú v sebe veľa funkcií. Sú vybavené vaničkou s profilovaným dnom, na ktoré nasadíme mäkký prebaľovací pult. Pod ním sú tri alebo štyri police na uteráky a detské doplnky. Dostupné sú komody rôznych výšok, ktoré veľmi uľahčia kúpanie nízkym aj vysokým rodičom. Majú otočné, manévrovateľné kolieska, vďaka ktorým môžeme s komodou voľne pohybovať.
Pre rodičov s problémami s chrbticou bude dobrý aj kovový stojan. Zvyčajne sa kupuje samostatne. Ľahko sa skladá a nezaberá veľa miesta. Bolo by dobré, keby mal protišmykové nožičky.
Vanička alebo vedierko?
Názory medzi matkami a terapeutmi na kúpacie vedierko pre novorodencov a dojčatá sú rozdielne. Už samotné polohovanie bábätka vzbudzuje množstvo emócií. Má to byť fyziologicky usporiadané ako v prenatálnom období a nie je. Bábätko bolo úplne ponorené v plodovej vode, no tu trčí hlavička nad vodou. Preto je ťažké hovoriť o prirodzenej polohe dieťaťa. Kúpanie vvedierkaje obmedzené aj z dôvodu voľného vysunutia nožičiek a možnosti vloženia hračky pre dieťa. Poriadnou výzvou bude aj umývanie hlavy a opláchnutie vlasov. Na druhej strane pre deti, ktoré sa boja priestoru a majú nejaké poruchy, bude vedierko dobrým riešením. Vedrá sú vďaka svojej veľkosti ideálne aj do malých kúpeľní. Môžeme na to doplniť stojan, aby sme ich postavili vyššie. Uľahčí to kúpanie, pretože rodič sa nebude musieť veľmi zohýbať. Nám to vystačí asi na štyri mesiace. Vedro aj vaňa majú svoje pre a proti.
Cestovná vanička
Ak často cestujete s dieťaťom a do kufra nie je možné umiestniť všetku batožinu a pomôcky, zvážte kúpu nafukovacej alebo skladacej vaničky vaňa< /strong>. Pri kúpe dbajte na to, že má veľmi užitočnú vložku pre novorodenca, ktorá to uľahčujekúpanie detí, ktoré samy nesedia. Keď ho vytiahnete, vznikne malý bazénik pre staršie dieťa. Môžete si kúpiť aj takú, ktorá má protišmykovú spodnú časť. Mal by byť mäkký a nafúknutý. V poľných či hotelových podmienkach nie je jednoduché zorganizovať si priestor na domáce kúpanie a nafukovacia vaňa to uľahčí.
Kúpeľ a emocionálny vývoj bábätka
Kúpeľ je skvelou príležitosťou na multizmyslovú stimuláciu bábätka, ktorá stimuluje všetky zmysly súčasne čas. Preto sa stáva veľmi dôležitým časom zábavy, starostlivosti, budovania väzieb a podpory rozvoja detí. Výsledkom týchto spoločných chvíľ bude vybudovanie vzájomnej dôvery v budúcnosti a prebudenie potreby tráviť čas spolu.
Hranie vo vaničke je pre dieťa skvelou gymnastikou a rehabilitáciou. Ovplyvňujú vývoj dieťaťa, zlepšujú nielen pohyblivosť, ale aj koordinačné schopnosti. Sú príjemnejšie a ľahšie sa prijímajú, pretože ešte prednedávnom bábätko plávalo v plodovej vode v maminom brušku. Pobyt vo vode podporuje psychofyzický vývoj. Voda poskytuje bábätkám nové podnety, ktoré v postieľke či na podložke nezažijú.
Výber detskej vaničky treba dôkladne zvážiť. Výrobok by mal byť praktický, odolný a kvalitný a mal by mať aj ďalšie príslušenstvo na uľahčenie a spestrenie kúpeľa. Bezpečnosť a pohodlie dieťaťa aj jeho rodičov sú prvoradé. Netreba zabúdať na dôležitý bod. Vždy si treba skontrolovať, z akých materiálov je vaňa vyrobená a či sú na nej nejaké certifikáty. Môže mať certifikát "Bezpečné pre dieťa" a Inštitút matky a dieťaťa. Povinným osvedčením je osvedčenie vydané Národným hygienickým ústavom. Dokazuje, že výrobok bol posúdený z hľadiska jeho chemického zloženia a nebol zistený negatívny vplyv na zdravie užívateľa.