Prvý kúpeľ novorodenca - praktické rady
Logo
Neviete si rady? Zavolajte.
Po - Pia 08:00 - 16:00
0 ks
za 0 €
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
Nakúpte ešte za 30 € a máte dopravu ZADARMO
Blog
Urogynekologická fyzioterapia, t. J. Vrátenie do formy po tehotenstve a pôrode
28.02.2023
Urogynekologická fyzioterapia, t. J. Vrátenie do formy po tehotenstve a pôrode
Tehotenstvo a pôrod ponechávajú na tele veľa viditeľných zmien, ktoré sa vracajú počas puerperia a dojčenia. Ženy sa snažia vrátiť k hmotnosti a post... čítať celé
Geometrické vzory pre malého rebela
28.02.2023
Geometrické vzory pre malého rebela
Geometrické vzory sú elegantné. Srší z nich jednoduchosť, no upútajú pozornosť a vyčnievajú z davu. Túto sezónu prišli do detského šatníka. čítať celé
Biele džínsy, perfektný doplnok k letným súpravám - osvedčené štýly pre dievčatá
28.02.2023
Biele džínsy, perfektný doplnok k letným súpravám - osvedčené štýly pre dievčatá
Biele džínsy sú klasikou, ktorá by nemala chýbať v šatníku každého batoľaťa. Pre chlapcov je nepochybne základom mnohých štylizácií, no v prípade súp... čítať celé
Zobraziť všetky články
Nepremeškajte novinky, akcie a zľavy!

Môžete sa kedykoľvek odhlásiť. Zasielame raz za 14 dní.

  1. Úvod
  2. Blog
  3. Prvý kúpeľ novorodenca - praktické rady
28.02.2023

Prvý kúpeľ novorodenca - praktické rady

Mali by ste novorodenca po pôrode rýchlo umyť?



Novorodenci sa rodia s mimoriadnou ochranou na koži - < strong>synoviálna tekutina. Goo sa tvorí v treťom trimestri tehotenstva a čím je novorodenec zrelší, tým je ho na pokožke menej, pretože časom potrebuje pokožka menšiu ochranu. Predčasne narodené deti sa zvyčajne rodia s veľkým množstvom bielej gumy na koži. Masť má za úlohu chrániť dozrievajúcu pokožku pred plodovou vodou už pred pôrodom. Po pôrode ju hydratuje, znižuje pH, vďaka čomu chráni pred baktériami a plesňami, ale pôsobí aj ako antibiotikum v prípade infekcie.

Vzhľadom na účinok masti na pokožku dieťaťa sa neodporúča umývanie novorodencov bezprostredne po pôrode. Svetová zdravotnícka organizácia upozorňuje, že po pôrode by malo uplynúť minimálne 24 hodín, kým dieťatko prvýkrát okúpeme. Hoci je známe, že ak vaše dieťa prejde mekóniom, mali by ste oblasť plienky ihneď umyť, pretože mekónium bude dráždiť jeho pokožku. Zvyčajne sa novorodenec po narodení iba utrie od krvi a prebytočnej fetálnej tekutiny. Prvé kúpanie sa uskutoční po niekoľkých dňoch doma, aby sa detská pokožka očistila od nemocničných baktérií.

Ako často by ste mali kúpať novorodenca?



Novorodenci nevyžadujú denné kúpanie - môžeme ich kúpať 2 až 3-krát týždenne. Sú však rodičia, ktorí chcú rýchlo zaviesť pravidelný denný režim, aby pomohli dieťaťu dostať sa do určitého rytmu. Každodenné kúpanie sa potom stáva rituálom, ktorý dieťa pred spaním privedie do stavu pokoja.

Kúpanie novorodenca by malo byť krátke – bábätko sa ešte stihne vo vaničke dlho čvachtať. Novonarodené dieťa potrebuje 3-5 minút kúpania, aby si umylo telo.

Akú kozmetiku použiť na kúpanie?



Novorodenca môžete umývať iba vo vode. Mydlá a pleťové vody zmyjú z jeho pokožky ochranný lipidový obal. Prípadne raz za čas môžeme použiť jemné pracie prostriedky, určený pre deti od prvého dňa života. Pozor si však treba dať na zloženie kozmetiky a jej vôňu – novorodencov je najlepšie umývať v kozmetike bez vôní.

Veľmi v móde je používaniezmäkčovadiel, ide však o prípravky určené na chorú – atopickú pokožku. Nie sú dobré na každodennú starostlivosť o novorodencov, aj keď sa im zdá pokožka suchá. Novorodenci môžu mať suchú, šupinatú pokožku – to je úplne normálne a nepotrebuje špeciálnu starostlivosť ani mazanie. Prípadne po kúpeli môžeme použiť oleje, napríklad mandľový, na zvlhčenie pokožky bábätka.

Ako pripraviť kúpeľ



Na vedro do kúpeľa.stojan na vaňu - to uľahčuje kúpanie a stará sa o chrbticu práčky. Alternatívou vaničky je vanenelejte na bábätko príliš veľa vody. Mali by ste skontrolovať teplotu - najlepšie je to tak, že si položíte predlaktie do vane. Voda by mala byť teplá a príjemná – novorodenci majú zvyčajne vyššiu teplotu ako dospelý(cca 37ºC). Počítajme aj s tým, že malé množstvo vody stratí teplo rýchlejšie, takže kúpeľ musí prebiehať hladko. Pre pohodlie rodiča sa oplatí kúpiť

Dbajme na teplotu miestnosti, kde sa bude kúpeľ vykonávať – mala by byť okolo 24ºC. Nedovoľte, aby bolo svetlo v miestnosti príliš jasné alebo nesvietilo priamo na dieťa. Kúpeľ má byť pre nášho novorodenca časom relaxu.

Na dno vaničky sa oplatí dať plienku, aby sa v nej dieťatko nešmýkalo. Namiesto plienky môžeme použiť kúpacie kreslo. Bábätko perieme rukami alebo handričkami, ktoré sa dajú prať a žehliť – hubkám sa vyhýbame, sú zásobárňou baktérií a plesní.

Pripravte si uterák s kapucňou blízko k vaničke, aby ste do nej mohli svoje dieťatko rýchlo zabaliť - novorodenci veľmi ľahko strácajú teplo.

Pred kúpeľom si pripravíme aj súpravu čistého a vyžehleného oblečenia na prezlečenie.

Kúpeľ v praxi



Kúpeľ pripravujeme, keď má batoľa dobrú náladu - nie hneď po jedle, ale ani pred jedlom - hladné dieťa zvyčajne netrpezlivý a plačlivý pri umývaní. Počas zdriemnutia sa tiež vyhýbajte kúpaniu. Má to byť spojené s niečím milým a príjemným, bez narušenia rytmu novorodenca.

Keď máme pripravenúvoduvaňuvyzlečte dieťa a držte ho pevne pod hlavičkou a zvyškom tela a jemne ho vložte do vane, pričom začnite ponorením nôh. Dieťa dávame do vane bokom, pretože položením bábätka do vody chrbtom dole ho môžeme zbytočne vystrašiť a odradiť od ďalšieho kúpania. Dieťa umyjeme, počnúc umývaním tváre a hlavy, potom ideme dole. Počas kúpania sa s bábätkom rozprávame, aby sa cítilo bezpečne – môžeme mu povedať o aktivitách, ktoré práve robíme.

Po kúpeli zabaľte dieťatko do uteráka a jemne mu osušte pokožku, bez toho, aby ste ju drhli. Keď je dieťa v suchu, môžeme bez problémov začať s ďalšími rituálmi, napríklad masážou Shantala. Potom dieťatko oblečieme do sviežeho oblečenia. Ak je zima, môžeme mu nasadiť čiapku, pretože cez hlavu stráca najviac tepla.

Po kúpaní a iných opatrovateľských činnostiach je čas na večeru a dobrý nočný spánok.
Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi