X
Logo
Neviete si rady? Zavolajte.
Po - Pia 08:00 - 16:00
0 ks
za 0 €
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
Nakúpte ešte za 30 € a máte dopravu ZADARMO
Blog
Urogynekologická fyzioterapia, t. J. Vrátenie do formy po tehotenstve a pôrode
28.02.2023
Urogynekologická fyzioterapia, t. J. Vrátenie do formy po tehotenstve a pôrode
Tehotenstvo a pôrod ponechávajú na tele veľa viditeľných zmien, ktoré sa vracajú počas puerperia a dojčenia. Ženy sa snažia vrátiť k hmotnosti a post... čítať celé
Geometrické vzory pre malého rebela
28.02.2023
Geometrické vzory pre malého rebela
Geometrické vzory sú elegantné. Srší z nich jednoduchosť, no upútajú pozornosť a vyčnievajú z davu. Túto sezónu prišli do detského šatníka. čítať celé
Biele džínsy, perfektný doplnok k letným súpravám - osvedčené štýly pre dievčatá
28.02.2023
Biele džínsy, perfektný doplnok k letným súpravám - osvedčené štýly pre dievčatá
Biele džínsy sú klasikou, ktorá by nemala chýbať v šatníku každého batoľaťa. Pre chlapcov je nepochybne základom mnohých štylizácií, no v prípade súp... čítať celé
Zobraziť všetky články
Nepremeškajte novinky, akcie a zľavy!

Môžete sa kedykoľvek odhlásiť. Zasielame raz za 14 dní.

  1. Úvod
  2. Blog
  3. Psychomotorický vývoj dieťaťa - prvé hračky
28.02.2023

Psychomotorický vývoj dieťaťa - prvé hračky



Každé dieťa sa vyvíja vlastným tempom. Ak sa dieťa dostane do určitých štádií o niečo neskôr ako ich rovesníci, nejdeme hneď k lekárovi alebo fyzioterapeutovi, pokiaľ nejde o veľké odchýlky. Žiaľ, pre jeho správny vývoj nestačí uspokojovať len jeho základné potreby. Musia sa dozvedieť o svete okolo seba, najlepšie prostredníctvom hry. Aké hračky si vybrať, aby podporili vývoj nášho bábätka a boli v bezpečí?

Hračky na rozvoj dieťaťa



Prvý rok vývoja dieťaťa možno rozdeliť do štyroch štvrťrokov. Každé bábätko je veľmi aktívne a zvedavé na svet. Aby sme túto zvedavosť nebrzdili, musíme hračky prispôsobiť aktuálnym potrebám, ktoré budú stimulovať psychomotorickú, ale aj emocionálnu sféru činnosti dieťaťa.

Prvé-tri mesiace života



V prvom štvrťroku života dieťaťa zohrávajú najdôležitejšiu úlohu zvuková a zraková koncentrácia. Zrak sa vyvíja veľmi intenzívne, napriek tomu, že dieťa do 3 mesiacov vidí predmety len z veľmi blízkej vzdialenosti (maximálne 20 cm). Zameriava oči na tvár mamy a sleduje predmety v 90-stupňovom oblúku. Snažíme sa vyberať také hračky, ktoré budú veľké a farebné. kolotočje ideálny darček pre dvojmesačné batoľa. Dieťa okrem sledovania oka vie počúvať melódie. Keď má dva mesiace, snaží sa ručičkami chytiť hračky z kolotoča. Môžeme dieťaťu ukázať aj farebné hrkálky, ktoré vydávajú rôzne zvuky. Dieťa na ňu ešte samo nedočiahne, no takáto ľahká hračka sa mu dá dať do ruky a rúčku zovrie. Toto je skvelá lekcia pri chytaní predmetov. Na začiatok budú najlepšie jednodielne hrkálky. Zaujímavým riešením sú malé hrkálky v tvare zvieracej hlavy, ktoré sa dajú pripevniť na zápästie. Keď je dieťa staršie, môžete mu ponúknuť hrkálky pozostávajúce z niekoľkých prvkov, napríklad zväzok kľúčov. Často sa hrkálky kombinujú s hryzadlami. Ich hlavnou úlohou je priniesť úľavu batoľaťu, ktorému idú zúbky.

Pokiaľ ide o získavanie zručností bábätka, aj štvrtinu musíme rozdeliť na mesiace. Bábätko v prvom mesiaci dvíha hlavičku v ľahu na brušku, reaguje na zvuky a pozerá sa do tvárí. V druhom mesiaci začína očami sledovať predmety, dáva si ruky do úst a na brušku dvíha hlavičku do 45 stupňov. Hlavu symetricky na 90 stupňov zdvihne až v treťom mesiaci a začne prikladať ruky k telu a usmievať sa.

Druhá štvrtina života dieťaťa



V druhom štvrťroku života by ste sa mali zamerať najmä na pohybový rozvoj. Dieťaťu musia byť poskytnuté priaznivé podmienky na zmenu polohy tela. Vzdelávacia podložka je hračka pre bábätká číslo jedna. To dáva dieťaťu veľkú slobodu. Batoľa, ktoré už zdvihne hlavu do 90 stupňov a začne sa otáčať nabok, bude nielen veľmi zvedavé, ale na podložke si užije aj veľa zábavy, čo podnecuje vnímavosť a tvorivé myslenie. Bábätko sa učí nové farby, textúry, zvuky (niečo šuští, vŕzga).

Ďalšou vzdelávacou hračkou pre vaše dieťa bude senzorická kocka. Čím viac vecí musí chytiť, tým lepšie. Je dobré, že každá strana je vyrobená z inej textúry a vydáva iný zvuk. S takouto kockou si dieťa precvičí hmat, sluch a zrak. Okolo šiesteho mesiacadajte svojmu dieťatku knihu. Najchladnejšie budú látkové, s veľkými kresbami a zvukovými prvkami.

Na začiatku druhej štvrtiny svojho života dieťa voľne spája ruky nad hrudníkom, otáča sa z chrbta nabok, siaha rukami na kolená, smeje sa a bľabotá. V piatom mesiaci sa začína podopierať na celých ručičkách s narovnanými lakťami, sám si chytí hrkálku, otáča sa z bruška na bok a siaha ručičkami k nohám. Podopieranie rovnými lakťami by pre polročné bábätko nemalo byť problémom. Voľne sa tiež otočí z chrbta na bruško a natiahne ruky na nohy a vloží si ich do úst.

polročný



Dieťa v treťom štvrťroku potrebuje častý a priamy kontakt s predmetmi. Mal by ich držať, dotýkať sa ich, skúmať ich tvar, polohovať. Bolo by dobré, keby sa dieťa v tejto fáze zoznámilo s interaktívnymi hračkami. Ide o hračky, ktoré fungujú na princípe "akcia-reakcia", teda po stlačení vydávajú zvuk alebo majú vyskakovacie prvky. Niekedy sa takéto hračky dodatočne pohybujú a rolujú, čo núti dieťa pohybovať sa. Vhodné budú aj mäkké zvieratká, ktoré učia časti tela, čísla, písmená a spievajú pesničky. triediče bude perfektný na zlepšenie manuálnych a koordinačných schopností. Učia farby, priraďovanie tvarov, držanie predmetu v ruke.

Začiatok tretieho štvrťrokav živote bábätka je už charakteristický plynulým otáčaním sa z bruška na chrbátik, plazením sa dozadu, pokusmi ťahať nožičky na štyri. V 8. mesiaci sedí, pokúša sa posadiť bez pomoci a plazí sa dopredu. V deviatom už je na štyroch, sadne si sám a začne vstávať vedľa nábytku.

Posledné tri mesiace prvého roku dieťaťa



V štvrtom štvrťroku by malo mať dieťa čo najviac priestoru. Musíte mu poskytnúť podporné veci na podporu pri státí a chôdzi. Batoľa miluje pohyb. Rád sa plazí a možno už robí prvé kroky. V tomto štádiu vývoja môžete bábätku kúpiť zložitejšie veci ako vzdelávacie tabuľky. Rozvíjajú manuálne zručnosti dieťaťa, podporujú rozvoj reči. Učia písmená, čísla, zvieratá a farby a rozvíjajú koordináciu oko-ruka. Jazdci a posunovači podporia našich najmenších pri učení chôdze. S posunovačom sa dieťa učí chodiť po celých nohách, nie po prstoch. Ďalšou hračkou v tejto vekovej kategórii budú bloky. Mali by byť väčšie. Rozvíjajú manuálnu zručnosť, fantáziu, rozvíjajú vytrvalosť pri dosahovaní cieľa. Bloky učia aj trpezlivosti a odolnosti voči neúspechu.

V poslednom štvrťroku prvého roka dieťatko začína chodiť okolo nábytku, používa pinzetu, t.j. všetko uchopuje palcom a ukazovákom. Vie napodobňovať "bye bye". Držaná dvoma rukami chodí okolo 11 mesiacov. Tiež stojí na svojom a chápe význam slov áno a nie. Na svoje prvé narodeniny robí prvé samostatné kroky, vyslovuje svoje prvé dvojslabičné slová

Pri výbere prvej hračky pre bábätko sa oplatí zvážiť predovšetkým jej bezpečnosť. Je dôležité, aby sa to urobilo opatrne. Materiál by nemal byť hrubý, aby nedošlo k zraneniu dieťatka. Nesmie obsahovať malé časti, ktoré sa dajú ľahko prehltnúť. Najprv si skontrolujme, či má certifikát.
Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi