- Kategórie blogu
- Hračky
- Školské potreby
- Detská izba
Potreby do školy a škôlky
Hračky
Vozidlá
Oblečenie
ZÁHRADNÉ HRAČKY
Kočíky a autosedačky
Príslušenstvo a doplnky
Nábytok a dekorácie
Oslavy a večierky
Novinky
Zobraziť všetky novinkyBlog

28.02.2023
Urogynekologická fyzioterapia, t. J. Vrátenie do formy po tehotenstve a pôrode
Tehotenstvo a pôrod ponechávajú na tele veľa viditeľných zmien, ktoré sa vracajú počas puerperia a dojčenia.
Ženy sa snažia vrátiť k hmotnosti a post...
čítať celé

28.02.2023
Geometrické vzory pre malého rebela
Geometrické vzory sú elegantné.
Srší z nich jednoduchosť, no upútajú pozornosť a vyčnievajú z davu.
Túto sezónu prišli do detského šatníka.
čítať celé

28.02.2023
Biele džínsy, perfektný doplnok k letným súpravám - osvedčené štýly pre dievčatá
Biele džínsy sú klasikou, ktorá by nemala chýbať v šatníku každého batoľaťa.
Pre chlapcov je nepochybne základom mnohých štylizácií, no v prípade súp...
čítať celé
Nepremeškajte novinky, akcie a zľavy!
Môžete sa kedykoľvek odhlásiť. Zasielame raz za 14 dní.
27.02.2023
Regurgitácia a gastroezofageálny reflux u dojčaťa
Fyziologický gastroezofageálny reflux
Novorodenci sa rodia s anatomicky a funkčne nezrelým tráviacim traktom. V dôsledku nedostatočnosti dolného pažerákového zvierača alebo svalov kardia žalúdka sa obsah potravy vracia späť do pažeráka, dokonca aj do hrdla a úst, prejavujúci sa regurgitáciou. Reflux postihuje 50 – 85 % novorodencov a dojčiat, ale zvyčajne nespôsobuje žiadne iné príznaky a s vekom zmizne. Predpokladá sa, že príznaky fyziologického refluxu vymiznú do 12. mesiaca veku. Zvyčajne je to spojené s dozrievaním tráviaceho systému a dosiahnutím vzpriameného držania tela.
Rozliatie je fyziologický symptóm pozorovaný takmer u každého dojčaťa. Zvyčajne nemá žiadne iné príznaky. Najčastejšie po jedle vyteká z úst dieťaťa obsah bieleho mlieka, môže byť čiastočne strávené – vo forme "tvarohového syra". Príčinou regurgitácie býva prejedanie – príliš veľa zjedeného mlieka. zároveň sa nezmestí do malého žalúdka a stiahne sa. Môže tam byť veľa žalúdočného obsahu, ktorý je potom regurgitovaný. Rodičia to často považujú za zvracanie. Treba však pamätať na to, že zvracanie silne zapája brušné svaly a tak vieme určiť, či sme mali čo do činenia s vracaním alebo obyčajnou, hoci silnou regurgitáciou.
Príznaky, ktoré by nás mali znepokojovať
Rozliatie nie je znepokojujúcim príznakom, nespôsobuje dieťaťu bolesť ani iné nepohodlie. Takzvaní veselí pľuvači, teda deti, ktoré nesprevádzajú iné príznaky a normálne priberajú, sa neliečia. Existujú však príznaky, ktoré môžu naznačovať refluxnú chorobu kyseliny a mali by byť konzultované s lekárom. Patologický reflux je symptóm alebo komplikácia spojená s refluxom obsahu žalúdka do pažeráka. Reflux spôsobuje podráždenie až eróziu pažeráka, čo dieťaťu spôsobuje bolesť najmä počas jedla alebo bezprostredne po jedle. Deti s gastroezofageálnym refluxom sa zdráhajú jesť, menšie sú pri prsníku uplakané, tlačia sa, napínajú a plačú pri kŕmení. Staršie deti môžu odmietnuť jedlo.
Príznaky patologického refluxu:
- vracanie – sprevádzané sčervenaním tváre, námahou, potením,
- vracanie s krvou (naznačujúce poškodenie sliznice pažeráka),
- abnormálny prírastok hmotnosti – spôsobený neochotou jesť alebo nadmerným vracaním,
- ťažkosti s prehĺtaním alebo odmietanie jedla – reflux spôsobuje bolesť,
- podráždenosť, najmä po jedle,
- anémia
- časté, opakujúce sa infekcie horných dýchacích ciest, sipot, kašeľ,
- apnoe,
- opakované infekcie uší.
Ak u svojho dieťaťa spozorujete niektorý z vyššie uvedených príznakov, poraďte sa so svojím lekárom, pretože môže byť potrebná liečba.
Reflux-management
Ak máte čo do činenia s fyziologickým refluxom a regurgitáciou, nebojte sa príliš, príznaky časom vymiznú. Ak však vaše dieťa naraz z prejedania silno nalieva, možno by ste mali zvážiť častejšie kŕmenie menšieho množstva jedla, pretože niekedy deti zjedia viac, než ich žalúdok dokáže zvládnuť. Ak je bábätko dojčené, môžeme ho ponúkať častejšie, no kŕmenie by malo byť kratšie ako zvyčajne. Ak je naopak kŕmené z fľaše, môže naraz dostávať menšiu porciu mlieka. Potom bude menej potravy prúdiť späť do pažeráka.
Ak je príčinou pľuvania príliš veľa vzduchu prehltnutého (vyskočenie je spôsobené odgrgnutím po kŕmení), môžeme si dať pri kŕmení prestávku na odgrgnutie. antikolikové fľaše ktoré zabraňujú vstupu vzduchu do mlieka.UniBábätko vezmeme a necháme ho dostať vzduch z bruška, kým si naplní bruško mliekom. Pri dojčení sa snažme nenechať dieťatko jesť hltavo. Ak vaše dieťa jedáva rýchlo, pretože máte rýchly tok, môžete pred kŕmením odsať trochu mlieka, aby ste znížili tlak na tok mlieka. Niekedy, keď sa dieťa nesprávne prisaje na prsník, dostane sa do jeho bruška viac vzduchu, vtedy treba upraviť techniku kŕmenia. Ak je naše dieťa kŕmené z fľaše, oplatí sa investovať do
šál. Ak bábätko pri kŕmení zaspí, môžeme ho pohodlne sediac v kresle položiť na hrudník.Po nakŕmení bábätka s príznakmi refluxu sa oplatí nosiť ho vo vzpriamenej polohe cca 30. minút.U malých dojčiat bude skvelé nosiť v
Dieťa môžeme uspať v postieľke so zdvihnutým čelom o 20-30%. Na zdvihnutie postieľky položte niečo pod nohy (napríklad knihy). klinový vankúš môžeme použiť aj pod matrac.
Umiestnenie dojčiat do polohy na bruchu v porovnaní s polohou na chrbte znižuje závažnosť symptómov refluxu, ale zvyšuje riziko syndrómu náhleho úmrtia dojčiat (SIDS). Toto polohovanie dojčaťa je možné použiť len pod neustálym dohľadom dieťaťa.
Niekedy potrebujete zahustiť jedlo, ale to nelieči reflux kyseliny. Znižuje však množstvo lejakov. Výsledkom zahusťovania sa zvyšuje kalorický obsah jedla, preto sa odporúča v prípade abnormálneho priberania.
Ak je refluxná choroba spôsobená alergiou, najčastejšie na kravské mlieko, mali by ste u dojčiacej matky vylúčiť mliečne výrobky na 2-4 týždne. Alergia nie je indikáciou na zastavenie. dojčenie - práve naopak! U detí kŕmených umelým mliekom lekár vyberie vhodné mlieko.