- Kategórie blogu
- Hračky
- Školské potreby
- Detská izba
Potreby do školy a škôlky
Hračky
Vozidlá
Oblečenie
ZÁHRADNÉ HRAČKY
Kočíky a autosedačky
Príslušenstvo a doplnky
Nábytok a dekorácie
Oslavy a večierky
Novinky
Zobraziť všetky novinkyBlog

28.02.2023
Urogynekologická fyzioterapia, t. J. Vrátenie do formy po tehotenstve a pôrode
Tehotenstvo a pôrod ponechávajú na tele veľa viditeľných zmien, ktoré sa vracajú počas puerperia a dojčenia.
Ženy sa snažia vrátiť k hmotnosti a post...
čítať celé

28.02.2023
Geometrické vzory pre malého rebela
Geometrické vzory sú elegantné.
Srší z nich jednoduchosť, no upútajú pozornosť a vyčnievajú z davu.
Túto sezónu prišli do detského šatníka.
čítať celé

28.02.2023
Biele džínsy, perfektný doplnok k letným súpravám - osvedčené štýly pre dievčatá
Biele džínsy sú klasikou, ktorá by nemala chýbať v šatníku každého batoľaťa.
Pre chlapcov je nepochybne základom mnohých štylizácií, no v prípade súp...
čítať celé
Nepremeškajte novinky, akcie a zľavy!
Môžete sa kedykoľvek odhlásiť. Zasielame raz za 14 dní.
27.02.2023
Rozlúčka s priateľom, alebo kedy pacifikovať dieťa?
Cuckanie prázdneho cumlíka môže viesť k inhibícii rastu alveolárnych procesov a rozvoju maloklúzie, ako je predkus alebo retrognatia. Fyziologický sací reflex by mal vymiznúť medzi 1. až 2. rokom života. Preto sa oplatí uvažovať o "vyhladení" malého cicavca čo najskôr.
Pediatri a zubári by mali informovať rodičov opotrebe odstrániť sací návyk najneskôr do 18 mesiacova varovať pred používaním cumlíka na upokojenie dieťaťa. Včasné odstránenie zvyku cmúľať prázdny cumlík umožňuje samoreguláciu uhryznutia bez potreby ortodontických aparátov.
Kedy cumlík odstaviť?
Prvý vhodný čas na odstavenie dieťaťa cumlík je medzi 3. a 7. mesiacom života. Potreba sať je už vtedy nižšia, dieťa skúša prvé príkrmy iné ako mlieko, stáva sa aj čoraz kontaktnejším, viac sa zaujíma o svet okolo seba, učí sa pohybovať. Niekedy stačí cumlík len tak nepodávať a dieťa si ani nevšimne, že mu niečo chýba.
Ak nevyužijeme túto prvú príležitosť zbaviť sa "priateľa", môžeme sa o to pokúsiť okolo prvých narodenín. Väčšinou sa potom dieťa stáva samostatnejšie, spoločenskejšie, učí sa prvé slová a robí prvé kroky, s veľkou zvedavosťou skúma svet. Počas tohto obdobia, ako aj pred šiestimi mesiacmi, mu mnohé atrakcie môžu pomôcť zabudnúť na cumlík.
Aké sú výhody a nevýhody používania cumlíkov?
Dať dieťaťu cumlík má svoje výhody a nevýhody. Ktorý?
Výhody používania cumlíka:
- Dáva dieťaťu pocit bezpečia prostredníctvom pozitívnych asociácií (blízkosť s matkou) a dokáže ho okamžite upokojiť a upokojiť.
- Chráni pred syndrómom náhleho úmrtia dojčiat (SIDS). Podľa amerických vedcov cumlík chráni deti pred náhlou smrťou v postieľke.
Nevýhody používania cumlíka:
- Chyby reči - dieťa s cumlíkom v ústach sa svojou činnosťou (stonanie, bľabotanie či smiech) pripravuje o šancu na prirodzený tréning rečového aparátu. Zlenivenie aj jazyk dieťaťa, čo výrazne ovplyvní artikulačné schopnosti.
- Omeškanie reči – u dieťaťa s cumlíkom v ústach sa reč nerozvinie tak rýchlo ako u jeho rovesníkov.
- Neefektívne dojčenie – môžu sa vyskytnúť problémy súvisiace s príjmom materského mlieka. Bábätká sajú cumlíky veľmi plytko, pričom pri satí prsníka si dieťa musí zakryť ústami nielen bradavku, ale aj časť dvorca, pod ktorým sú dutiny naplnené potravou. Dieťa, ktoré saje prsník, by ho malo vyprázdniť. Ak je zvyknutá cumlík sať, prsník sa môže začať prisávať aj dosť plytko. Takéto kŕmenie sa môže ukázať ako nedostatočné pre dieťa a bolestivé pre matku.
- Maloklúzia
- Infekcie horných dýchacích ciest – podľa výskumov deti používajú cumlík počas prvého roku života. majú až o 40 % vyššiu pravdepodobnosť, že budú trpieť zápalmi stredného ucha a inými typmi infekcií.
Aby som to zhrnul, téma cumlíkov je už mnoho rokov zdrojom kontroverzií a je začiatkom búrlivých diskusií medzi rodičmi. Existujú argumenty pre a proti ich použitiu. Znalosť ich vplyvu na vývoj batoľaťa tu môže byť dôležitá.