X
Logo
Neviete si rady? Zavolajte.
Po - Pia 08:00 - 16:00
0 ks
za 0 €
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
Nakúpte ešte za 30 € a máte dopravu ZADARMO
Blog
Urogynekologická fyzioterapia, t. J. Vrátenie do formy po tehotenstve a pôrode
28.02.2023
Urogynekologická fyzioterapia, t. J. Vrátenie do formy po tehotenstve a pôrode
Tehotenstvo a pôrod ponechávajú na tele veľa viditeľných zmien, ktoré sa vracajú počas puerperia a dojčenia. Ženy sa snažia vrátiť k hmotnosti a post... čítať celé
Geometrické vzory pre malého rebela
28.02.2023
Geometrické vzory pre malého rebela
Geometrické vzory sú elegantné. Srší z nich jednoduchosť, no upútajú pozornosť a vyčnievajú z davu. Túto sezónu prišli do detského šatníka. čítať celé
Biele džínsy, perfektný doplnok k letným súpravám - osvedčené štýly pre dievčatá
28.02.2023
Biele džínsy, perfektný doplnok k letným súpravám - osvedčené štýly pre dievčatá
Biele džínsy sú klasikou, ktorá by nemala chýbať v šatníku každého batoľaťa. Pre chlapcov je nepochybne základom mnohých štylizácií, no v prípade súp... čítať celé
Zobraziť všetky články
Nepremeškajte novinky, akcie a zľavy!

Môžete sa kedykoľvek odhlásiť. Zasielame raz za 14 dní.

  1. Úvod
  2. Blog
  3. Skolióza - čo o nej potrebujete vedieť?
27.02.2023

Skolióza - čo o nej potrebujete vedieť?



Skolióza sa ľudovo nazýva laterálne zakrivenie chrbtice. Málokto však vie, že ide vlastne o zakrivenie v troch rovinách – vo frontálnej rovine (bočné zakrivenie chrbtice), v sagitálnej rovine (tzv. kyfoskolióza) a v priečnej rovine (rotácia stavcov voči každému iné). Pri pohľade na chrbát dieťaťa sa pozoruje zakrivenie chrbtice pripomínajúce písmeno "S". Väčšina skolióz postihuje hrudnú chrbticu alebo vzniká medzi hrudnou a driekovou chrbticou. Aké sú príčiny skoliózy a aké kroky treba podniknúť na zastavenie jej vývoja v ranom štádiu a zabránenie nebezpečným následkom pre zdravie dieťaťa?

Príčiny skoliózy



Skoliózy sa delia na tie, ktoré sa objavia pred 3. rokom života, tzv. skolióza v ranom detstve, detská skoliózavyvíjajúca sa medzi 3. a 10. rokom života a juvenilná skolióza získaná počas dospievania.

K príčinám ranej dojčenskej skoliózy patrí asymetrické uloženie dieťaťa v polohe na bruchu s častejšie otočenou hlavičkou na jednu stranu, príliš skoré sedenie a vertikalizácia dieťaťa, keď na to ešte nie je pripravené, asymetrický spôsob nosenie batoľaťa a vedenie jednou rukou pri učení chôdze. Na druhej strane deti v predškolskom a školskom veku často sedia na jednej päte, pri čítaní alebo pozeraní televízie ležia na boku s hlavou opretou o lakeť a pri sedení na stoličke si dávajú jednu nohu pod zadoček. K vzniku skoliózy môže prispieť aj nosenie školskej tašky na jednom ramene, nesprávne držanie tela pri práci za počítačom alebo často opakované asymetrické polohy, napríklad pri hre na flaute či husliach.

Liečba



Po vhodnej diagnostike ortopédom a posúdení stupňa zakrivenia skoliózy sa rozhodne o liečbe. V prípade zakrivení pod 25 stupňov zvyčajne stačí začať so systematickou rehabilitáciouv spojení s periodickými kontrolami účinkov cvičenia.

Iná situácia je v prípade zakrivení v rozmedzí 25-45 stupňov, pretože pridanie nápravných cvikov jepoužitím ortopedický korzet , ktorý je určený na stláčanie chrbtice na správnych miestach, čím si vynucuje jej správne nastavenie a zároveň zabraňuje prehlbovaniu zakrivenia. Najčastejšie deti nosia korzet niekoľko hodín denne a dávajú si ho na noc. Ak sa ukáže, že jedna z dolných končatín je u daného dieťaťa kratšia, lekár navyše odporúča použitie ortopedických vložiek.

Najväčší problém nastáva pri pokročilých zakriveniach nad 60 stupňov, pretože vtedy je nutný chirurgický zákrok, pri ktorom sa pozdĺž chrbtice umiestňujú kovové implantáty, ktoré držia chrbticu v čo najvertikálnejšej polohe. Zvyčajne sa operácia vykonáva u tínedžerov vo veku 13 až 15 rokov, ale je potrebné vykonávať operácie aj u mladších detí. Určite je to riešenie, ktoré zlepšuje kvalitu života daného dieťaťa, ale chrbtici nevráti plnú výkonnosť.

Rehabilitačný postup



Včas diagnostikovaná skolióza a systematicky vedené korekčné cvičenia poskytujú veľmi dobré výsledky. Najdôležitejšie v terapii je zavedenieasymetrických cvičení, prispôsobených skolióze dieťaťa. Každé dieťa je iné, každá skolióza je tiež iná, preto mimoriadne dôležitú úlohu zohráva individuálne prispôsobenie cvikov dieťaťu, samozrejme prispôsobené z hľadiska náročnosti jeho veku a schopnostiam. Okrem toho sa využívajúpredlžovacie a naťahovacie cvičenia, ktoré priaznivo pôsobia na chrbticu u detí všetkých vekových kategórií. Pri deťoch je dôležité dbať aj na to, že odporúčané cviky treba vykonávať v plnom rozsahu pohybu. Vyššie uvedené cvičenia sú doplnené odýchacie cvičenia, zvyšujúce pohyblivosť hrudníka. Účasť vášho dieťaťa na hodinách telesnej výchovy je tiež veľmi dôležitá, pretože podporuje pravidelnú fyzickú aktivitu s rovesníkmi a prispieva k celkovému rozvoju dieťaťa. Odporúča sa ísť aj na kúpalisko, pretože vo vodnom prostredí sa chrbtici na jednej strane odľahčíNa druhej strane cvičenie vo vode núti pracovať svaly zodpovedné za udržanie správneho držania tela. Bojové športy a tímové hry majú pozitívny vplyv aj na držanie tela u detí so skoliózou.

Dôsledky neliečenia skoliózy



Skolióza sa často vyvíja asymptomaticky a nie je sprevádzaná žiadnymi charakteristickými príznakmi. Existujú však situácie, v ktorých sú deformácie stavcov už výrazné a je ťažké skryť výsledné deformácie. V pokročilých štádiách máme čo do činenia shrudným hrbolčekom alebo driekovou chrbticou, teda charakteristickým vybočením na jednej strane chrbtice, a teda asymetrickým nastavením lopatiek a zväčšeným pásom na jednej strane. Tieto symptómy lokalizované v bedrovej chrbtici v priebehu času spôsobujú bolesť v dôsledku kompresie nervov, čo môže mať za následok znecitlivenie, svalovú slabosť dolných končatín a dokonca problémy s chôdzou. Skreslenie v rámci hrudnej chrbtice však v extrémnych situáciách môže spôsobiť problémy s dýchaním, rýchlu únavu a srdcové arytmie. V súvislosti s vyššie uvedeným je potrebné začať s rehabilitáciou čo najskôr po návšteve lekára a diagnostikovaní skoliózy.

V bežnom živote je dôležité, aby dieťa so skoliózou malo vhodné podmienky na hru a učenie, t.j. aby používalo stoličku s profilovaným operadlom, nastaviteľným sedadlom a lakťovou opierkou, písací stôl prispôsobený jeho výške a aby počas učenie predlaktia opreté o dosku stola. Užitočný bude aj pevný matrac a malý vankúšik. Všetko spolu v kombinácii s pravidelnou rehabilitáciou a cvičením odporúčaným terapeutom najčastejšie dáva dobré výsledky.
Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi