X
Logo
Neviete si rady? Zavolajte.
Po - Pia 08:00 - 16:00
0 ks
za 0 €
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
Nakúpte ešte za 30 € a máte dopravu ZADARMO
Blog
Urogynekologická fyzioterapia, t. J. Vrátenie do formy po tehotenstve a pôrode
28.02.2023
Urogynekologická fyzioterapia, t. J. Vrátenie do formy po tehotenstve a pôrode
Tehotenstvo a pôrod ponechávajú na tele veľa viditeľných zmien, ktoré sa vracajú počas puerperia a dojčenia. Ženy sa snažia vrátiť k hmotnosti a post... čítať celé
Geometrické vzory pre malého rebela
28.02.2023
Geometrické vzory pre malého rebela
Geometrické vzory sú elegantné. Srší z nich jednoduchosť, no upútajú pozornosť a vyčnievajú z davu. Túto sezónu prišli do detského šatníka. čítať celé
Biele džínsy, perfektný doplnok k letným súpravám - osvedčené štýly pre dievčatá
28.02.2023
Biele džínsy, perfektný doplnok k letným súpravám - osvedčené štýly pre dievčatá
Biele džínsy sú klasikou, ktorá by nemala chýbať v šatníku každého batoľaťa. Pre chlapcov je nepochybne základom mnohých štylizácií, no v prípade súp... čítať celé
Zobraziť všetky články
Nepremeškajte novinky, akcie a zľavy!

Môžete sa kedykoľvek odhlásiť. Zasielame raz za 14 dní.

  1. Úvod
  2. Blog
  3. Starostlivosť o novorodenca – ako sa nebáť vlastného dieťaťa?
27.02.2023

Starostlivosť o novorodenca – ako sa nebáť vlastného dieťaťa?



Na jednej strane sa tešíte, že už máte bábätko pri sebe a ste spolu doma, na druhej strane sa bojíte, ako to zvládnete. Bude všetko, čo robíte s novorodencom, správne? Ako vymeniť, zabaliť, odkvapkať, starať sa? A čo pupok? Zvlášť sa bojíme starostlivosti o bábätko, keď je to naše prvé dieťa. Bojíte sa koliky a bezsenných nocí. Pozrite si nášho sprievodcu. Bojíte sa, ako budú vyzerať prvé dni a týždne doma s novorodencom? Ty to dokážeš! Starostlivosť o novorodenca nie je náročná. Na začiatku sa budete učiť jeden od druhého. Bude to čas plný výziev a nových skúseností.

Správna okolitá teplota



Nezabudnite, aby ste dieťa neprehriali. Novorodenci majú nezrelý termoregulačný systém a často chladnú pokožku. Vhodná teplota okolia je okolo 22 stupňov. Dotyk zátylku je najlepší spôsob, ako skontrolovať, či je dieťatku zima alebo príliš teplo. Ak je teplo, odstráňte jednu vrstvu oblečenia. Ak je krk dieťaťa studený, prikryte ho alebo mu oblečte ďalšie oblečenie.

Tichý, pokojný a priateľský



Dbajme na to, aby okolo novorodenca nebol príliš veľký hluk. Nebombardujme ho hneď od začiatku farebnými hračkami, hrajúcimi sa na kolotočoch. Nervový systém bábätka hneď po narodení ešte nie je pripravený a plne prispôsobený novým podmienkam. Jeho stimulácia môže viesť k plaču. Pre dieťa bude najlepšia mierne zatemnená a vetraná miestnosť. Počas dňa dbáme aj na to, aby nebolo príliš hlučné. Na začiatku potrebuje dieťa ticho. Aj vy ako mama musíte spomaliť a oddýchnuť si. Využite čas spánku svojho bábätka na maximum – novorodenci spia veľa.

Spanie v postieľke bez periny a vankúša



Novorodenci spia v priemere 16- 20 hodín denne.Ak sa vaše dieťa často budí, možno jeho nervový systém ešte nie je dostatočne zrelý. Dobrým spôsobom na plynulejší prechod z maminho bruška do sveta nových vnemov bude zavinovanie bábätka. Uistite sa, že zavinovať nie je vášmu dieťaťu príliš tesné. Nohy musia mať veľa priestoru, aby sa predišlo dysplázii bedrového kĺbu. Keď je leto, často stačí plienka a prikrývka. V zimnom období postačiabodyčkoalebo dupačky v zavinovačke.

Ak dieťa spí samo v postieľke, nezabudnite, že by tam nemali byť žiadne ďalšie hračky, vankúše a paplóny. Hrozí, že si ich pretiahne cez hlavu. Aj pre novorodenca bude zdravšie, ak mu do postieľky nedáme vankúšik pod hlavičku. Pri vyberaní a ukladaní novorodenca do postieľky nezabudnite na podoprenie hlavičky. Dieťa si osvojí schopnosť držať ho so zdravým vývojom okolo 3. mesiaca veku.

Kŕmenie novorodenca



Prikladajte svoje dieťa k prsníku v priemere každú hodinu a pol, pokiaľ nežiada častejšie. Hovorí sa, že keď bábätko počas kŕmenia spí, treba ho zobudiť. Dieťa potrebuje na naplnenie až pol hodiny. Rýchle sanie ho unaví. Po kŕmení, či už z prsníka alebo zfľaše, by ste mali dieťatko na chvíľu zdvihnúť, objať, oprieť o rameno, aby malo možnosť odgrgnúť. Vyhneme sa tak nalievaniu a bolestiam brucha. Mladá matka by tiež mala obmedziť produkty, ktoré spôsobujú plynatosť, a prvé týždne by sa mala zdravo stravovať.

Obliekanie



Pokožka novorodenca je veľmi jemná a tenšia ako pokožka staršieho dieťaťa. Preto takéto batoľa treba prebaľovať hneď, ako sa vykaká. Kontakt pokožky dojčaťa s výkalmi alebo močom môže spôsobiť vredy. Je lepšie meniť plienku častejšie, ako dráždiť jemnú pokožku. Vymeňte svoje dieťa každé dve hodiny. Nezabudnite neťahať dieťa za nohy. Mierne nadvihnite zadok a vložte plienka. Vyčistite všetky priehlbiny a kožné záhyby. Je dobré, ak si dieťa na chvíľu ľahne bez plienky.

Kúpeľ



Dieťatko kúpeme vo vaničke. Netreba ho kúpať každý deň. Podľa odporúčaní Poľskej neonatologickej spoločnosti ho stačí kúpať každé 2-3 dni. Nezabudnite, že teplota okolia by mala byť okolo 22 stupňov. Ak je príliš chladno, vykúrte kúpeľňu a aktivity ukončite po kúpeli vo vykúrenej miestnosti. Ak dieťa presunieme do inej miestnosti, kdeje chladnejšie, dajme si na hlavu tenký klobúk. Teplota vody by mala byť 37 stupňov. Pokožka vášho dieťaťa môže byť počas prvých týždňov šupinatá a suchá. Nezabudnite ho preto namazať. Na to môžeme použiť olivy. Masáž Shantala vám pomôže posilniť puto medzi vami. Bábätko môžeme bez strachu kúpať, aj keď má ešte pupočný pahýľ.

Starostlivosť o pupok a hygiena sú najdôležitejšie v prvých dňoch života bábätka. O pahýľ pupočníka sa treba starostlivo starať a sledovať ho. Odpadnúť by mala 8-15 dní po pôrode. Pripomeňme si, že dekontaminácia pupka alkoholom je už dávno preč. Mal by sa čistiť raz alebo dvakrát denne sterilným gázovým tampónom navlhčeným v teplej prevarenej vode. Vysušte a počkajte, kým úplne nevyschne. Pri nasadzovaní plienky do nej môžeme vyrezať dieru alebo ju zastrčiť tak, aby sa nedotýkala bruška. Lekár môže odporučiť aj dezinfekciu špecializovaným prípravkom.

Prvá prechádzka novorodenca



Kedy vezmeme novorodenca na prvú prechádzku, závisí od ročného obdobia, kondície a zdravotného stavu matky a dieťatka. V lete môžeme ísť na krátku prechádzku týždeň po návrate z nemocnice. Najprv to bude 15-20 minút. Vyberme si pokojné miesto. Záhrada bude dokonalá. Bohužiaľ, bez nákupov. V zime pred prvou prechádzkou príde vhod veranda. Dieťa oblečieme ako na prechádzku a otvoríme okno na 5-10 minút. Dali sme ich blízko okna. Po cca 3-5 dňoch môžete vyjsť s dieťaťom na terasu alebo balkón. Ak je veľmi chladno, môžete verandu predĺžiť na tri týždne.

Komunitní pôrodná asistentka s návštevou doma



Pár dní po návrate z nemocnice vás navštívi komunitná pôrodná asistentka z kliniky podľa vášho výberu u teba doma. Uistí sa, že si v poriadku. Poučí, ako sa správať k dieťaťu, ako sa starať o ranu, keď bol cisársky rez, vyberie stehy. Ten skontroluje stav pokožky bábätka a priebeh hojenia pupka. Moment jej návštevy môžete využiť a na všetko sa opýtať. Ukáže vám, ako sa starať o prsia, ako sa vysporiadať s laktáciou a kŕmením. Toto sú len niektoré z bodov a tipov, ktoré môžete použiť. Hoci prvé dni s novorodencom doma nebudú ľahkým obdobím, určite to budú dni plné bezhraničnej lásky, šťastia, hrdosti a radosti z potomka.
Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi