Strava podporujúca imunitu dieťaťa
Logo
Neviete si rady? Zavolajte.
Po - Pia 08:00 - 16:00
0 ks
za 0 €
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
Nakúpte ešte za 30 € a máte dopravu ZADARMO
Blog
Urogynekologická fyzioterapia, t. J. Vrátenie do formy po tehotenstve a pôrode
28.02.2023
Urogynekologická fyzioterapia, t. J. Vrátenie do formy po tehotenstve a pôrode
Tehotenstvo a pôrod ponechávajú na tele veľa viditeľných zmien, ktoré sa vracajú počas puerperia a dojčenia. Ženy sa snažia vrátiť k hmotnosti a post... čítať celé
Geometrické vzory pre malého rebela
28.02.2023
Geometrické vzory pre malého rebela
Geometrické vzory sú elegantné. Srší z nich jednoduchosť, no upútajú pozornosť a vyčnievajú z davu. Túto sezónu prišli do detského šatníka. čítať celé
Biele džínsy, perfektný doplnok k letným súpravám - osvedčené štýly pre dievčatá
28.02.2023
Biele džínsy, perfektný doplnok k letným súpravám - osvedčené štýly pre dievčatá
Biele džínsy sú klasikou, ktorá by nemala chýbať v šatníku každého batoľaťa. Pre chlapcov je nepochybne základom mnohých štylizácií, no v prípade súp... čítať celé
Zobraziť všetky články
Nepremeškajte novinky, akcie a zľavy!

Môžete sa kedykoľvek odhlásiť. Zasielame raz za 14 dní.

  1. Úvod
  2. Blog
  3. Strava podporujúca imunitu dieťaťa
27.02.2023

Strava podporujúca imunitu dieťaťa



Obdobie jeseň-zima a skorá jar sú pre väčšinu rodičov ťažkým obdobím. Deti dostávajú infekcie neustále. Štatistický predškolák je chorý 6 až 10-krát do roka a vrchol chorobnosti klesá počas zimy. Všimnite si, že ide o priemer, takže sú deti, ktoré ochorejú častejšie, a deti, ktoré ochorejú menej často. Najmä pre rodičov detí z prvej skupiny som pripravil niekoľko tipov, ako posilniť imunitu stravou, suplementáciou a inými domácimi prostriedkami.

Skôr ako sa dostaneme k detailom, musíte vedieť, že imunita dieťaťa sa len vyvíja a tvorba imunitného systému prebieha v období choroby. Pri kontakte s patogénmi sa bunky imunitného systému naučia reagovať na baktérie a vírusy. V detstve sa nedá vyhnúť kontaktu s patogénmi a infekciami, ale môžete im vytvoriť vhodné podmienky. funguje imunitný systém a čo následne skracuje dĺžku ochorenia a intenzitu jeho príznakov.

Detská strava na budovanie imunity



Proces budovania imunity je mimoriadne komplikovaný a nie je úplne pochopený. Vieme však veľa o tom, čo jesť, aby sme diétou uzavreli črevnú bariéru, sliznice a cievy. Vieme tiež, ktoré živiny majú pozitívny vplyv na imunitný systém a celkovo dobrý nutričný stav a ktoré naopak. Dá sa povedať, že ide o nutrične hutnú, niekoľkými ingredienciami posilnenú diétu založenú na potravinovej pyramíde. Ukazuje sa, že ak je strava dieťaťa pestrá a založená na nespracovaných živinách z overeného zdroja, mnohé problémy týkajúce sa imunitného systému idú do zabudnutia.

Treba si však ujasniť, že nejde o to, aby sme diétu nasadili až vtedy, keď začnú zdravotné problémy a príde november. Stravovacie návyky treba budovať natrvalo a drobné odchýlky od výživného jedálnička by sme mali sebe i dieťaťu dovoliť čo najmenej. Dobre vyživované telo, v ktorom jednoduché cukry a trans-tuky nespôsobujú zmätok, bude mať viac sily na obranu proti chorobám a rýchlejšie neutralizuje infekciu.

Proteíny v strave



Pre správny vývoj imunitného systému je nevyhnutný dostatočný príjem bielkovín. Keď v strave nie je dostatok bielkovín a energie, imunita dieťaťa pravdepodobne klesá, pretože telo bude investovať bielkoviny do energie alebo budovania dôležitejších štruktúr ako biele krvinky. Preto by sme mali dbať na to, aby všetky jedlá obsahovali bielkoviny. Samozrejme, nejde o obrovské sumy. Potreba bielkovín u predškoláka je asi 1,1 – 1,2 g bielkovín na kilogram telesnej hmotnosti. Ak teda máme dieťa, ktoré váži napríklad 16 kilogramov, tak by sa v jeho jedálničku malo objaviť približne 20 g bielkovín.20 g bielkovín nájdete napríklad v zostave: 5 polievkových lyžíc prírodný jogurt, 1/2 uvareného vajíčka, 1/2 pohára mlieka, 50 g chudej ryby (napr. treska). Ako vidíte, nejde o veľké množstvá proteínových produktov a je ľahké ich začleniť do vašej stravy.

Cukry v detskom jedálničku a príjem vitamínu C



Deti milujú cukor! Nie je ťažké sa čudovať, pretože sú prirodzene naprogramované na snahu o sladkú chuť. Potom musíte vedieť, že privykať si každý deň jesť sladkosti nie je najlepší nápad, pretože ich chuťové poháriky si naozaj ľahko zvyknú na veľmi sladké chute. Cukor v strave je extrémne zákerný protivník. Aj keď nespôsobuje nadváhu, odoberie cenné kalórie, ktoré by sa dali využiť racionálnejším spôsobom, a tak dieťa lepšie vyživí. Sladký jogurt, sladké raňajkové cereálie, sladká tyčinka, džem na chlebíkoch, sladký čaj vytvárajú množstvo "prázdnych" kalórií, ktoré nenesú nič iné ako cukor.

Keď dieťa naučíme, že ovocie je sladkosť, máme šancu zabezpečiť dostatok vitamínu C v strave bez potreby suplementácie farmakologickou kyselinou askorbovou. Na pokrytie dopytu po tomto vitamíne stačí zjesť 1 veľké kiwi alebo 2 hrste jahôd. Okrem toho dodáme aj ďalšie živiny, napríklad draslík, zinok, horčík a mnohé polyfenoly. Neplytvajme teda vzácnymi kalóriami na cukor. Naučíme deti siahnuť po ovocí, keď je čas na dezert. Je to malá zmena a účinok môže byť skutočne viditeľný.

Vlákna a rezistencia



Kto by si myslel, že vlákno môže byť relevantné v kontexte formovania imunity a má! A je to dosť veľké. Ukazuje sa, že ß-glukanty obsahovali napríklad v ovos a jačmeň posilňujú imunitnú reakciu a pozitívne ovplyvňujú hematopoetický proces. Skúste do detskej stravy zahrnúť prírodné obilné vločky, orechy, semená, semená a veľa zeleniny. krúpy, tmavé cestoviny, Graham Bread a celé zrno,

vitamín A, železo, jód, selén, zinok a ...



Nedostatky vitamínu A sa môžu prejaviť ako nedostatky vitamínu A Znížený organizmus imunity. Samozrejme, nemusíme to dopĺňať, ale z času na čas sa uistite, že v detskej strave sú ryby, vajcia, mastné mliečne výrobky, a ak sa dieťaťu páči, môže byť zahrnuté aj do pečene Dobré zloženie. Samotné podávanie provitamínu A, t. J. Všetky druhy karotenoidov vo forme žltej a pomarančovej zeleniny a ovocia určite zabráni nedostatkom.

Podobne sa môže prejaviť nedostatok železa v strave dieťaťa. Všeobecne platí, že slabosť tela spôsobená príliš nízkymi možnosťami transportu kyslíka do tkanív. Ak dieťa trpí anémiou, mali by sme najprv zabezpečiť primeranú úroveň železa a až potom sa obávať, kde je tento nízky odpor u vášho dieťaťa.

Icemalic deficit (morské ryby, riasy a jódová soľ), selén (brazílske orechy, ryby a morské plody), zinok (orechy, semená, jahody, morské plody, celé zrno).

Nie je možné nahradiť všetky ingrediencie, ktoré sa zúčastňujú na imunitnej reakcii, ale zaručujem jednu vec: dieťa, ktorého strava je založená na cukre, trans -tukoch a bielej múke, aj keď má normálnu telesnú hmotnosť, pravdepodobne Má veľa nedostatkov potravín, ktoré odhaľujú zníženie imunity. Preto neexistuje lepší spôsob, ako zmeniť stravovacie návyky a multivitamíny ... multivitamíny, žiaľ, nefungujú.

nnku, fiškály a orechy



Esenciálne nenasýtené mastné kyseliny (EFA) ovplyvňujú imunitu, pretože sú štruktúrnym prvkom imunitného systému. Bez správneho dodávania kyselín omega-3 a omega-6 bude imunitný systém postihnutý. Vaše dieťa potrebuje EFA ešte viac ako my, dospelí. Stále rastie a vyvíja sa, a preto by sa na tanieri vášho dieťaťa mali natrvalo objavovať ryby, orechy a semená.

olej z ľanových semienok, vlašské orechy alebo konopný olej. Žiadam vás však, aby ste jedli ryby, pretože sú zdrojom plnohodnotných bielkovín, zinku, selénu, jódu, vitamínu D a aktívnych foriem mastných kyselín omega-3 (EPA a DHA). chia (veľmi bohaté na železo a vápnik), siemie a Najlepším zdrojom kyselín omega-3 sú mastné morské ryby, ako sú losos, makrela, sprat, sardín, sleď a sleď a sleď Eel. Ak dieťa, ktoré nespotrebuje ryby v žiadnej podobe a úplne ich odmieta konzumovať, stojí za to zahrnúť stravu na doplnenie rybím olejom alebo omega-3. Kyseliny omega-3 môžu byť tiež čerpané z rastlinných zdrojov, ako sú semená

Podľa najnovších štandardov výživy je denný dopyt po omega-3 mastných kyselinách u detí do 2 rokov 100 mg DHA a u starších detí a adolescentov 250 mg EPA + DHA. Pri tejto príležitosti sa oplatí spomenúť, že tuky v strave detí môžu predstavovať až 40% energie, takže sa nebojte - orechy, avokádo, mastné ryby, vaječné žĺtky a mliečne výrobky s úplným tukom u detí s normálnou telesnou hmotnosťou Nemusíte byť veľmi obmedzení.

Vitamín D, t. J. Slnko a doplnky



Vitamín D je jedným z kľúčových faktorov zodpovedných za imunitu. V lete, keď trávime veľa času na slnku a syntéza pokožky pokrýva dopyt po tejto zložke, je nepravdepodobné, že nebudeme mať veľké problémy s imunitou. Až na jeseň, keď sme si obliekli dlhé rukávy, je hladina zásob vitamínu D v tele vyčerpaná každý deň. Bohužiaľ, strava nie je schopná pokryť dopyt po tomto vitamíne, a preto vedecké úrady odporúčajú, aby ľudia žijúci v našej klimatickej zóne vzali doplnok (a pokiaľ možno liek!) S vitamínom D od začiatku septembra do Koniec apríla. v zostávajúcich mesiacoch môže pokračovať alebo sa vzdať doplnku, ak vaše dieťa trávi veľa času na slnku holými predlaktiami a nohami. Dojčatá do 1 roka sú počas celého roka doplnené dávkou 400 IU a deti od 2 do 10 rokov od 600 do 1 000 IU. U obéznych detí sa oplatí použiť vyššie dávky.

probiotiká a prebiotiká



v V časoch, keď sa bežne používajú antibiotiká a potraviny sú plné konzervantov a podozrivých prídavných látok, to naša črevná bariéra nemá ľahký. U detí sa bakteriálna flóra v tráviacom systéme ešte len vyvíja, preto by sme ju mali podporovať zaraďovaním prebiotík (látok, ktoré podporujú množenie prospešných baktérií) a probiotík do stravy. Prírodné probiotiká, ako je kefír , jogurt či siláž sú samozrejme hodnotnými zložkami stravy, ale žiadny potravinový výrobok nenahradí cielenú probiotickú terapiu u dieťaťa, ktoré prešlo liečbou antibiotikami alebo jednoducho zle stravovalo, a preto má zníženú imunitu. Najlepšie preštudovaným kmeňom probiotických baktérií, ktorý nepochybne ovplyvňuje imunitu, je Lactobacillus Rhamnosus GG. Pri kúpe doplnku stravy tohto typu hľadajte prípravok s presne definovaným kmeňom a množstvom živých bakteriálnych kultúr, ktoré sa nachádzajú v kapsulách alebo vrecúškach.

Med, nigella, baza a...



Všetky druhy superpotravín ako peľ, baza, bobule arónie, goji bobule alebo olej z čiernej rasce sú skvelé produkty na doplnenie detského jedálnička, no garantujem vám, že bez poskytnutia základov, o ktorých som písal vyššie, konzumácia týchto produktov neprinesie veľkolepé výsledky. Mali by sme pamätať aj na to, že včelie produkty (med, peľ, včelí chlieb a pod.) by sme mali zaradiť do jedálnička dieťaťa až po 1 roku veku dieťaťa. Ide o produkty so silnými alergénnymi vlastnosťami, preto by ste mali pozorne sledovať reakciu dieťaťa na rozšírenie stravy o tieto produkty.med,

Ako vidíte, zdravá a dobre vyvážená strava je kľúčom k tomu, aby vaše dieťa dokázalo bojovať s infekciami. Ovsená kaša na jogurte s čerstvým ovocím (napr. pomaranč a kiwi), vlašskými orechmi a medom síce neznie ako liek na prechladnutie, no obsahuje všetko, čo potrebujeme, aby náš imunitný systém fungoval perfektne. Tu máme vlákninu , proteín, prírodné probiotiká, vitamín C, esenciálne mastné kyseliny a protizápalové látky z včelieho medu. Zamerajme sa na stravu dieťaťa a správnu kvalitnú výživu. Doplnok stravy s extraktom z bazy čiernej nezaberie, ak sa dieťa nestravuje racionálne, neje dostatok bielkovín, vitamínov, zdravých tukov a pod. Starajme sa o tráviaci systém batoľaťa probiotickou terapiou a nezabúdajme na povinné dopĺňanie stravy o vitamín D počas celej zimy.
Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi