Stres u dieťaťa – ako sa s ním vysporiadať?
Logo
Neviete si rady? Zavolajte.
Po - Pia 08:00 - 16:00
0 ks
za 0 €
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
Nakúpte ešte za 30 € a máte dopravu ZADARMO
Blog
Urogynekologická fyzioterapia, t. J. Vrátenie do formy po tehotenstve a pôrode
28.02.2023
Urogynekologická fyzioterapia, t. J. Vrátenie do formy po tehotenstve a pôrode
Tehotenstvo a pôrod ponechávajú na tele veľa viditeľných zmien, ktoré sa vracajú počas puerperia a dojčenia. Ženy sa snažia vrátiť k hmotnosti a post... čítať celé
Geometrické vzory pre malého rebela
28.02.2023
Geometrické vzory pre malého rebela
Geometrické vzory sú elegantné. Srší z nich jednoduchosť, no upútajú pozornosť a vyčnievajú z davu. Túto sezónu prišli do detského šatníka. čítať celé
Biele džínsy, perfektný doplnok k letným súpravám - osvedčené štýly pre dievčatá
28.02.2023
Biele džínsy, perfektný doplnok k letným súpravám - osvedčené štýly pre dievčatá
Biele džínsy sú klasikou, ktorá by nemala chýbať v šatníku každého batoľaťa. Pre chlapcov je nepochybne základom mnohých štylizácií, no v prípade súp... čítať celé
Zobraziť všetky články
Nepremeškajte novinky, akcie a zľavy!

Môžete sa kedykoľvek odhlásiť. Zasielame raz za 14 dní.

 1. Úvod
 2. Blog
 3. Stres u dieťaťa – ako sa s ním vysporiadať?
27.02.2023

Stres u dieťaťa – ako sa s ním vysporiadať?

Stres ako reakcia organizmu na ťažkosti, s ktorými sa stretávameKaždodenný život si od nás vyžaduje čoraz väčšie odhodlanie v každej fáze rozvoj. Deti už od útleho veku pociťujú tlak, aby čo najskôr sedeli, rozprávali alebo chodili. Očakávania voči najmladším časom rastú a v mnohých prípadoch súvisia s ašpiráciami rodičov. Čoraz častejšie môžeme pozorovať, že v takýchto situáciách vzniká u dieťaťa chronický stres, ktorý bohužiaľ nevedie k ničomu dobrému. Deti začínajú byť frustrované a niekedy až agresívne nielen voči rodine, ale aj voči rovesníkom. Všetky tieto prejavy správania sa odrážajú v situáciách, s ktorými sa stretávame, no je také ľahké zbaviť sa stresu zo života blízkych?

Podľa najnovších výskumov sa ukazuje, že čoraz viac detí a tínedžerov sa v živote stretáva so stresovými situáciami. U nás toto číslo osciluje okolo 20 % opýtaných, čo je veľmi vysoký ukazovateľ nespokojnosti s vlastným životom. Takéto vyhlásenie z úst najmladších je veľmi dôležitým rozcestníkom nielen pre rodičov, ale aj psychológov a pedagógov, ktorí môžu spoločne prispieť k zmene postoja a pohodlia života.


Ak sa vaše dieťa cíti vystresované alebo trpí depresiou, ihneď kontaktujte psychológa, ktorý mu poskytne odbornú pomoc. V krízovej situácii môžete zavolať aj na linku pomoci poskytujúcej podporu.

Telefón pre rodičov a učiteľov o bezpečnosti detí tel. 800 100 100 (pondelok-nedeľa, od 14:00 do 20:00)

Čo spôsobuje stres u dieťaťa? Stres u dieťaťa – príčinyPríčin stresu u detí môže byť veľa, pretože každý človek vníma rôzne životné situácie inak. Stres u predškolského dieťaťa je zvyčajne spojený s hanblivosťou alebo nedostatkom kompromisov medzi rovesníkmi. Stres u detí predškolského veku nie je spojený len s problémami s učením, ale niekedy aj so zlým zaobchádzaním zo strany ostatných žiakov. Netreba zabúdať, že k šikane a zosmiešňovaniu na školách napriek konaniu učiteľov a vedenia školy stále dochádza a prináša nepríjemné výsledky. Stojí za zmienku, že stres z dieťaťa môže mať aj emocionálne pozadie. Hádky rodičov, nervózne a napäté situácie doma často ovplyvňujú správanie detí, preto je dôležité riešiť všetky záležitosti pokojne.

Aké stresové situácie môžu byť medzi deťmi:
 • Stres detí v jasliach


Strach zo škôlky, žiaľ, pozná väčšina rodičov, ktorí museli z rôznych dôvodov zveriť svoje dieťa do opatery dámam v jasliach. Hoci sú škôlky dobre prispôsobené najmenším, majú farebnú výzdobu a odborne vyškolený personál, stále spôsobujú problémy.tres u dvojročného alebo aj o niečo mladšieho batoľaťa. Stres sa u dieťaťa v noci objavuje v súvislosti so situáciami, ktoré batoľa zažilo, ako napríklad zaspávanie samo v samostatnej izbe.
 • Stres dieťaťa pred škôlkou


Problém s materskou školou vyzerá podobne. Batoľatá sa jednoducho boja, že ich rodičia nechajú samé na cudzom mieste. Stojí za to sa s dieťaťom zo začiatku porozprávať a vysvetliť mu, prečo v škôlke zostane a ako dlho to bude trvať. Stres u detí v predškolskom veku je často spojený s pripútanosťou k rodičovi a nedostatkom rozhovoru o novej situácii pre dieťa. Rozhodujúce je, aby rodič batoľa nikdy nesklamal – dokonca ani s časom vyzdvihnutia. Stojí za zmienku, že stres dieťaťa v škôlke sa môže prejaviť nepríjemným spôsobom, napríklad pomočovaním. Na zmiernenie pocitu stresu sa oplatí dať dieťaťu na hranie Spôsoby, ako sa vyrovnať so stresom u dieťaťa, čím sa rozvíjajú aj zmyslové schopnosti.
 • Stres dieťaťa pred školou


Čo sa týka stresu dieťaťa v škole, príčin môže byť veľa. Od stresu dieťaťa pred skúškou až po podpichovanie od rovesníkov. Stojí za zmienku, že niekedy sa môže zvýšiť aj stres dieťaťa pred verejným vystúpením. Existujú bolesti brucha, závraty a dokonca aj mdloby. Signálom stresu môžu byť niekedy aj ťažkosti v učení, preto sa s deťmi veľa rozprávajme, rozprávajme sa o témach, ktoré sa nám niekedy zdajú triviálne. To nám umožní preskúmať situáciu a nájsť rýchle riešenie.
 • stres u detí s autizmom


Deti s autizmom vnímajú každodenný život a svet okolo seba úplne inak. Stáva sa, že množstvo situácií alebo zvukov spôsobí nadmernú stimuláciu, ktorá vedie k záchvatom paniky a strachu. Najlepšou pomocou na stres u dieťaťa s autizmom je upokojiť ho, objať ho (ak to potrebuje a chce). Nič nesilme, upokojme sa.
 • stres dieťaťa po nemocnici


Niektoré deti nemajú toľko šťastia, pokiaľ ide o zdravie. Sú takí, ktorí väčšinu svojho života strávia v nemocničných múroch, a takí, ktorí sa tam dostanú nešťastnou náhodou v dôsledku zranenia alebo choroby. Bez ohľadu na okolnosti, čas strávený v nemocnici, kde sestričky držia ruky alebo pripájajú komplikované prístroje, vyvoláva u dieťaťa v nemocnici úzkosť až stres. Pokúsme sa uistiť batoľa, že všetko bude v poriadku, veľa sa rozprávať a naplánovať si čas na zotavenie. Takéto rozhovory určite zaženú stresujúce myšlienky a umožnia vám myslieť pozitívne.
 • predsúťažný stres u dieťaťa


Mnoho detí v školách sa vyvíja rôznymi spôsobmi. Niektorí sa zúčastňujú súťaží, iní súťaží. Pre tieto deti je účasť na turnajoch veľmi stresujúca. Ambiciózni ľudia si napriek mnohým hodinám stráveným nad rozvíjaním svojich schopností neveria tak, ako by chceli. Rozveseľme ich, podporme ich vo všetkom a podporme ich, ako najlepšie vieme.

Stres u detí – príznakyAko rodičia môžeme v mnohých situáciách vidieť, že s našimi deťmi nie je niečo v poriadku. Niekedy je tou zmenou spôsob, akým hovoríte, a niekedy je to len jej nedostatok. Deti a mladí ľudia prežívajú stresové situácie úplne inak a v mnohých prípadoch si s nimi nevedia rady. Je dôležité, aby sme nikdy neignorovali žiadne príznaky, ktoré môžu mať po čase nepríjemné následky.

Príznaky stresu u detí:
 • ťažkosti s nadväzovaním vzťahov,
 • nechutenstvo alebo nutkavé jedenie,
 • hnev, agresivita
 • návaly plaču, hystéria
 • odtiahnutie a izolácia od rovesníkov a rodiny,
 • problém s odpočinkom a relaxáciou,
 • preťaženie alebo pocit bezmocnosti,
 • ťažkosti s učením a koncentráciou,
 • záchvaty paniky,
 • pokles sebavedomia.


Nikdy neignorujte príznaky stresu alebo depresie svojho dieťaťa. Podporte ich vždy, aj keď ste sami zmätení. Rozprávajte sa, maznajte sa, len buďte.

Linka pomoci pre deti a mládež tel. 116 111 (otvorené 7 dní v týždni, 24 hodín denne)

Stresová reakcia dieťaťaStres u 4-ročného dieťaťa sa prejavuje trochu inak ako stres u dieťaťa v škole. Ako som spomínal vyššie, dôvody môžu byť rôzne a meniť sa môže aj ich pocit v závislosti od veku.

Ak u svojho predtým veselého a radostného dieťaťa spozorujete nasledujúce reakcie, nečakajte! Buďte úprimní a zistite prečo!

Reakcie dieťaťa na stres:
 • izoláciu od ľudí,
 • nedostatok túžby opustiť dom a kontaktovať priateľov,
 • pokles celkovej formy,
 • časté infekcie, horúčky,
 • hnačka alebo poruchy trávenia s bolesťou brucha,
 • rýchly tlkot srdca a bolesť na hrudníku,
 • vypadávanie vlasov,
 • tras rúk alebo svalové napätie,
 • vracanie, mdloby, závraty,
 • rýchle priberanie alebo chudnutie.


Stres u detí a horúčka? Je to tiež bežný jav, ktorý zvyčajne postihuje mladšie deti, najmä tie, ktoré zažívajú stres v predškolskom veku. Niekedy rodičia nesprávne interpretujú príznaky, myslia si na jednoduchú infekciu, zatiaľ čo príčina horúčky je zložitá a odkazuje na strach z pobytu v ústave.

Spôsoby, ako sa vysporiadať so stresom u dieťaťaNeexistuje jasný spôsob, ako sa vyrovnať so stresom u dieťaťa. Aby sme naše dieťa podporili v bežnom živote a neprehliadli problém, vždy sa oplatí rozprávať o rôznych témach. Namiesto času osamote ho môžeme využiť na spoločnú prechádzku, bicyklovanie alebo do kina. Nadnášaním tém súvisiacich so školou, prvou láskou či neúspechmi nám dieťa začne dôverovať. Úprimnosť a úprimnosť sú základom dobrého vzťahu. Stres u dieťaťa, čo robiť? V prvom rade buďte oporou v akejkoľvek, aj tej najťažšej situácii, a ak problém narastá, oplatí sa vyhľadať pomoc odborníka. Možno dieťaťu predpíše tabletky na stres.
Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi