X
Logo
Neviete si rady? Zavolajte.
Po - Pia 08:00 - 16:00
0 ks
za 0 €
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
Nakúpte ešte za 30 € a máte dopravu ZADARMO
Blog
Urogynekologická fyzioterapia, t. J. Vrátenie do formy po tehotenstve a pôrode
28.02.2023
Urogynekologická fyzioterapia, t. J. Vrátenie do formy po tehotenstve a pôrode
Tehotenstvo a pôrod ponechávajú na tele veľa viditeľných zmien, ktoré sa vracajú počas puerperia a dojčenia. Ženy sa snažia vrátiť k hmotnosti a post... čítať celé
Geometrické vzory pre malého rebela
28.02.2023
Geometrické vzory pre malého rebela
Geometrické vzory sú elegantné. Srší z nich jednoduchosť, no upútajú pozornosť a vyčnievajú z davu. Túto sezónu prišli do detského šatníka. čítať celé
Biele džínsy, perfektný doplnok k letným súpravám - osvedčené štýly pre dievčatá
28.02.2023
Biele džínsy, perfektný doplnok k letným súpravám - osvedčené štýly pre dievčatá
Biele džínsy sú klasikou, ktorá by nemala chýbať v šatníku každého batoľaťa. Pre chlapcov je nepochybne základom mnohých štylizácií, no v prípade súp... čítať celé
Zobraziť všetky články
Nepremeškajte novinky, akcie a zľavy!

Môžete sa kedykoľvek odhlásiť. Zasielame raz za 14 dní.

  1. Úvod
  2. Blog
  3. Súkromné alebo verejné - ako si vybrať škôlku a školu
27.02.2023

Súkromné alebo verejné - ako si vybrať škôlku a školuVýber predškolského zariadenia alebo školy bude mať obrovský vplyv na vývoj vášho dieťaťa. Ovplyvní to aj život celej rodiny. Je potrebné zvážiť veľa faktorov. Okrem iného finančné hľadisko, umiestnenie zariadenia, charakter adaptačných procesov v zariadení a potreby dieťaťa v tomto smere. O tejto dôležitej problematike sme sa rozprávali s psychologičkou detí a dorastu Katarzynou Kornaus.

Bezpečnosť a starostlivosť v popredíPri výbere škôlky alebo školy rodičia kladú na prvé miesto blaho dieťaťa hovorí náš partner. – Starostlivosť o rozvoj dieťaťa v štátnych aj súkromných materských školách je rovnaká, len podmienky sú iné. O zverené dieťa sa postarajú štátne aj súkromné inštitúcie. Súkromné zariadenia však budú lepším riešením pre rodičov, ktorí hľadajú starostlivosť o svoje deti na viac ako 5 hodín denne, ktorí sa zameriavajú na komplexný rozvoj prostredníctvom zaujímavých doplnkových aktivít a chcú mať väčší vplyv na proces výchovy a vzdelávania. .

Prvou a dôležitou informáciou pre rodiča je, či sa jeho dieťa bude v škôlke cítiť postarané a bezpečne. V oboch typoch inštitúcií musí mať personál primerané vzdelanie a spĺňať podmienky pre prácu s deťmi. Je však vysoká pravdepodobnosť, že v súkromnej materskej škole bude zapojenie učiteľky do práce s deťmi vyššie ako v štátnej škôlke. Súvisí to s motiváciou učiteľa k sebazdokonaľovaniu a lepšiemu platu.

V predškolskej alebo súkromnej škole je pravdepodobnejšie, že vaše dieťa bude umiestnené v skupine s menším počtom ľudí, než vo verejnej predškolskej škole, kde sú štandardom skupiny 25 osôb. Vzniká tak väčšia šanca venovať viac času každému dieťaťu zvlášť, čo je prínosom aj pre rodiča, pretože má pocit, že sa k jeho dieťaťu pristupuje individuálne a cítia, že si ho všímajú, čo posilňuje proces budovania dôvery a vytvárania väzieb. < /p>

Pre rodiča, ktorý si váži dobrý kontakt, je potenciálne väčšia šanca, že dostane spätnú väzbu od učiteľov materskej školy o dieťati v neverejnej materskej škole. Súvisí to s reputáciou, ktorú si chcú škôlky zaslúžiť, a to je mimoriadne dôležitý prvok pri budovaní dobrého mena. Okrem budovania značkyvytváranie dobrých vzťahov medzi rodičmi a učiteľským zborom je dôležité pre psychickú pohodu rodičov a detí. Opatrovníci majú pocit, že sa s ich dieťaťom zaobchádza ako s jednotlivcom, sú pokojní, pretože vedia, ako ich dieťa strávilo deň. Majú pocit, že aj napriek svojej neprítomnosti počas dňa sa podieľajú na živote dieťaťa, čo uľahčuje nadviazanie kontaktu s dieťaťom po vyzdvihnutí zo zariadenia – rodič vie, o čom má rozprávať. Baby takto cíti sa byť povšimnutý a cíti, že rodič má oňho skutočný záujem. V niektorých materských školách je dokonca možné nahliadnuť do interiéru zariadenia cez kameru, čo je z psychologického hľadiska do určitého bodu vývoja dieťaťa dobré. Čím je starší, tým väčšie je riziko narušenia dôvery rodiča a dieťaťa, ktorá sa buduje v momente, keď to druhé vie, že je pozorované, a teda aj nejakým spôsobom kontrolované.


Tak ako trojročné dieťa do škôlky, tak aj šesť- či sedemročné dieťa, ktoré sa chystá začať školskú dochádzku, sa bude cítiť lepšie, keď mu kúpime potrebné doplnky. Výbavička do školy je už vážny batoh s celým radom potrebných vecí. Výlet do škôlky je pyžamo, deka alebo spací vak potrebné na zdriemnutie a pre staršie deti výtvarné doplnky.

Adaptačné procesy v škôlke a školeDôležitým aspektom z psychologického hľadiska je proces adaptácie dieťaťa. v škôlke – zdôrazňuje Katarzyna Kornaus. – Pri zápise dieťaťa do škôlky alebo školy sa oplatí venovať pozornosť tomu, či je zariadenie na túto eventualitu pripravené a aký adaptačný čas ponúka – čím dlhšie, tým lepšie. Preskočenie tohto štádia môže predškolákovi alebo školákovi (najmä tým, ktorí predtým nenavštevovali materskú školu) pomalšie nadväzovať sociálne kontakty a ťažšie sa vyrovnáva s každodenným odlúčením od rodičov. Súkromné aj štátne škôlky a školy adaptáciu vykonávajú, no v súkromí to zvyčajne trvá dlhšie, čo umožňuje dieťaťu prejsť touto náročnou cestou jemnejšie.V prípade školy je dôležitá školská pripravenosť. To určuje psychológ a predškolská opatrovateľka. Ak vaše dieťa nenavštevuje škôlku, môže pomôcť návšteva psychológa v poradni.


Bez ohľadu na výber školy alebo škôlky stojí za to, aby ste svoje dieťa privykali na prebaľovanie doma. Pomôcť môžu vzdelávacie knihy ako Tosia a Julek idú do škôlky alebo Hurá!. Rodičia sa môžu veľa naučiť aj z psychologických príručiek, napr. idem do školy.

Dôležitá logistikaV materskej škole alebo štátnej škole sa o dieťa stará zariadenie spravidla od 8.00 do 17.00, prípadne aj neskôr - v závislosti od doplnkových činností. Ak rodičia pracujú vo veľkých mestách a v nepravidelných hodinách, môže sa im viac páčiť súkromná škôlka. V takomto zariadení je neštandardná aj pracovná doba, čo umožňuje flexibilný prístup k týždennému rozvrhu fungovania rodiny. Neverejné materské školy často zavádzajú aj možnosť tzv hodiny navyše – ak rodič informuje vopred, dieťa môže zostať dlhšie, ale zvyčajne za malý príplatok – navrhuje Katarzyna Kornaus.


Dôležitým faktorom, ktorý môže rodičovi uľahčiť rozhodovanie, je dĺžka náborového procesu. Vo verejných materských školách je zápis často fixný a prebieha v jarných mesiacoch, čím vzniká riziko, že dieťa nemusí byť prijaté. Nábor do neverejných materských škôl trvá celoročne.


Vzhľadom na poplatky, ktoré je potrebné zaplatiť za zápis vášho dieťaťa, verejná inštitúcia je lacnejšia. V neverejnej treba okrem mesačného školného zaplatiť aj jednorazový registračný poplatok a prípadné poplatky súvisiace s doplnkovými hodinami. Za zmienku však stojí, že vďaka pravidelným platbám majú súkromné inštitúcie väčšie možnosti pri vybavovaní a modernizácii vzdelávacej základne, ktorá umožňuje deťom komplexne sa rozvíjať. Dodatočné poplatky za hodiny tiež umožňujú rozšíriť a zatraktívniť ponuku hodín, ktoré vo verejných inštitúciách nenájdete. Okrem vyučovania sa častejšie organizujú výlety a atrakcie prispôsobené aktuálnemu ročnému obdobiu a profilu škôlky či školy (neverejné inštitúcie majú väčšinou určitý profil: ekologický, umelecký, jazykový a pod.)

Stravovanie dieťaťa počas škôlky a školyAspekt, ktorému rodičia pripisujú význam aj je strava. "Vo verejných a neverejných škôlkach a školách musí byť strava prispôsobená veku detí, aby bol zabezpečený správny rast a vývoj," zdôrazňuje Katarzyna Kornaus. - V súkromných škôlkach sa však viac dbá na kvalitu stravy - je možné personalizovať jedálny lístok kvôli chorobe, alergii alebo preferenciám dieťaťa."

Výber miesta, kde vaše dieťa strávi ešte veľa rokov života, je mimoriadne dôležitá záležitosť. Vyššie uvedené faktory sa preto oplatí brať do úvahy a bez ohľadu na rozhodnutie sa s dieťaťom porozprávať, pripravovať ho a prezentovať zmeny ako príležitosť, vzbudzovať v ňom prirodzenú zvedavosť na svet a starať sa o vzájomnú dôveru.
Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi