X
Logo
Neviete si rady? Zavolajte.
Po - Pia 08:00 - 16:00
0 ks
za 0 €
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
Nakúpte ešte za 30 € a máte dopravu ZADARMO
Blog
Urogynekologická fyzioterapia, t. J. Vrátenie do formy po tehotenstve a pôrode
28.02.2023
Urogynekologická fyzioterapia, t. J. Vrátenie do formy po tehotenstve a pôrode
Tehotenstvo a pôrod ponechávajú na tele veľa viditeľných zmien, ktoré sa vracajú počas puerperia a dojčenia. Ženy sa snažia vrátiť k hmotnosti a post... čítať celé
Geometrické vzory pre malého rebela
28.02.2023
Geometrické vzory pre malého rebela
Geometrické vzory sú elegantné. Srší z nich jednoduchosť, no upútajú pozornosť a vyčnievajú z davu. Túto sezónu prišli do detského šatníka. čítať celé
Biele džínsy, perfektný doplnok k letným súpravám - osvedčené štýly pre dievčatá
28.02.2023
Biele džínsy, perfektný doplnok k letným súpravám - osvedčené štýly pre dievčatá
Biele džínsy sú klasikou, ktorá by nemala chýbať v šatníku každého batoľaťa. Pre chlapcov je nepochybne základom mnohých štylizácií, no v prípade súp... čítať celé
Zobraziť všetky články
Nepremeškajte novinky, akcie a zľavy!

Môžete sa kedykoľvek odhlásiť. Zasielame raz za 14 dní.

  1. Úvod
  2. Blog
  3. Suplementácia vitamínu D u detí a dospievajúcich
28.02.2023

Suplementácia vitamínu D u detí a dospievajúcich



Na prelome posledných rokov vedci vykonali mnoho štúdií, ktoré nám umožnili dozvedieť sa aj o ďalších účinkoch vitamínu D. Bolo to spôsobené objavením receptorov pre kalcitriol (aktívna forma vitamínu D) v r. rôznych tkanív ľudského tela a potvrdili jeho viacsmerné účinky.

Nedostatok koncentrácie tohto vitamínu je spojený so zvýšeným rizikom, okrem iného, infekcie dýchacieho systému, diabetes typu I a II, hypertenzia, kardiovaskulárne ochorenia, nervovosvalové poruchy a rakovina.

Vitamín D je možné telu dodať jednak využitím exogénnych zdrojov (externé, napr. potravinové produkty), ale aj endogénnou syntézou (vnútornou - v koži človek). Najlepšie exogénne zdroje vitamínu D zahŕňajú mastné morské ryby (losos, sleď, makrela), olej a vajcia z treščej pečene, mlieko a mliečne výrobky alebo sušené huby. Endogénna syntéza vitamínu D prebieha v pokožka pod vplyvom slnečného žiarenia UVB. Malo by sa však pamätať na to, že syntéza kože závisí od mnohých faktorov vrátane: času expozície a jej intenzity, úrovne oblačnosti alebo znečistenia ovzdušia, exponovaného povrchu tela, pleti, veku, telesnej hmotnosti alebo množstva tukového tkaniva.

Ako už bolo spomenuté, vitamín D má extrémne viacsmerný účinok, a tak napríklad ovplyvňuje:
  • kostrový systém: kostné tkanivo pozostáva z 90% vápnika a fosforu, no pre jeho správnu mineralizáciu je potrebná prítomnosť vitamínu D, ktorý udržuje správny pomer medzi tvorbou kosti a kostnou resorpciou (rozpúšťaním ). Preto nedostatok vitamínu D u detí vedie k rachitídam a s tým je spojené zvýšené riziko zlomenín, ktoré vyplývajú z poklesu mechanickej pevnosti kostry a zvýšeného počtu pádov.
  • kardiovaskulárny systém: štúdie potvrdzujú, že pacienti s nedostatkom vitamínu D častejšie trpia chorobami, ako je ischemická choroba srdca, infarkt myokardu, mozgová príhoda, arytmie alebo hypertenzia a úmrtnosť, ktorú spôsobujú, je výrazne stúpa.
  • nervový systém: nízka hladina vitamínu D u starších ľudí súvisí s Alzheimerovou chorobou a zhoršenými kognitívnymi procesmi alebo schopnosťou osvojiť si nové skutočnosti.


Vzhľadom na ochranný účinok vitamínu D na náš organizmus sa určite pýtate, koľko môžete dať svojim deťom a ako sa toto množstvo mení v závislosti od štádia života dieťaťa. Odpoveď na túto otázku nie je úplne presná. Je pozoruhodné, že svetové odborné skupiny uznávajú rôzne koncentrácie vitamínu D ako dostatočné pre správne fungovanie organizmu. Poukazujú na to, že tieto koncentrácie sa môžu výrazne líšiť v závislosti od špecifických charakteristík, ako je prítomnosť obezity, podvýživa, poškodenie obličiek alebo dokonca užívanie niektorých liekov.

Existuje tiež veľa faktorov, ktoré môžu ovplyvniť účinnosť suplementácie vitamínu D, a tým aj jeho koncentráciu v ľudskom tele. Medzi ne patria okrem iného: vek, genetická predispozícia, telesná hmotnosť, strava, fyzická aktivita alebo koncentrácia primárneho vitamínu D.

V súvislosti s vyššie uvedeným vznikli odporúčania na dávkovanie tohto vitamínu pre obyvateľov strednej Európy, ktoré sa pokúsim uviesť nižšie:
  • Novorodenci a dojčatá (vo veku do 12 mesiacov)


Suplementácia vitamínu D, bez ohľadu na spôsob kŕmenia, by mala začať ihneď po narodení. Do 6. mesiaca veku treba užívať dávku 400 IU, do 12. mesiaca potom 400 – 600 IU v závislosti od denného prísunu vitamínu D potravou.
  • Deti a tínedžeri (͕1 – 18)


Suplementácia vitamínu D v závislosti od telesnej hmotnosti počas celého roka (ak v letných mesiacoch nedochádza k účinnej syntéze kože) alebo len v septembri až apríli v dávke 800-2000 IU.
  • Tehotné a dojčiace ženy


Suplementácia vitamínu D najneskôr od druhého trimestra tehotenstva v dávke 1500-2000 IU. Zároveň je potrebné neustále sledovať koncentráciu vitamínu D3 v krvi.

Boli napísané aj odporúčania pre skupiny s rizikom nedostatku vitamínu D, ktoré sú nasledovné:
  • predčasne narodené deti


Suplementácia vitamínu D by mala začať možnosťou dojčenia cez tráviaci trakt. Do korigovaného veku 40 týždňov treba užívať dávku 400 – 800 IU a následne zaviesť suplementáciu podľa dávok určených pre deti narodené v termíne.
  • Deti a dospievajúci s obezitou


Suplementácia vitamínu D v závislosti od stupňa obezity počas celého roka (ak nedochádza k účinnej kožnej syntéze) alebo len v septembri-apríli v dávke 1200-2000 IU.

Predchádzajúce štúdie potvrdzujú, že suplementácia vitamínu D v dávkach v rozmedzí 1000-4000 IU denne nevykazuje žiadne vedľajšie účinky. Na druhej strane sa priaznivo menia klinické parametre súvisiace s rizikom kardiovaskulárnych, autoimunitných a nádorových ochorení, ako aj tie, ktoré súvisia so zlepšením obranyschopnosti organizmu.

Prekročenie odporúčaných údajov však už môže spôsobiť vedľajšie účinky, t.j. zvýšená hladina vápnika v krvi, kŕče v bruchu, nevoľnosť, vracanie, striedanie zápchy s hnačkou, polydipsia, polyúria, svrbenie, bolesti svalov a kĺbov, zmätenosť, v extrémnych prípadoch aj kóma.

Usúdilo sa, že jedna dávka vitamínu D nesmie prekročiť 60 000 IU, zatiaľ čo konzumácia viac ako 30 000 IU počas viac ako troch mesiacov sa považovala za toxickú.
Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi