X
Logo
Neviete si rady? Zavolajte.
Po - Pia 08:00 - 16:00
0 ks
za 0 €
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
Nakúpte ešte za 30 € a máte dopravu ZADARMO
Blog
Urogynekologická fyzioterapia, t. J. Vrátenie do formy po tehotenstve a pôrode
28.02.2023
Urogynekologická fyzioterapia, t. J. Vrátenie do formy po tehotenstve a pôrode
Tehotenstvo a pôrod ponechávajú na tele veľa viditeľných zmien, ktoré sa vracajú počas puerperia a dojčenia. Ženy sa snažia vrátiť k hmotnosti a post... čítať celé
Geometrické vzory pre malého rebela
28.02.2023
Geometrické vzory pre malého rebela
Geometrické vzory sú elegantné. Srší z nich jednoduchosť, no upútajú pozornosť a vyčnievajú z davu. Túto sezónu prišli do detského šatníka. čítať celé
Biele džínsy, perfektný doplnok k letným súpravám - osvedčené štýly pre dievčatá
28.02.2023
Biele džínsy, perfektný doplnok k letným súpravám - osvedčené štýly pre dievčatá
Biele džínsy sú klasikou, ktorá by nemala chýbať v šatníku každého batoľaťa. Pre chlapcov je nepochybne základom mnohých štylizácií, no v prípade súp... čítať celé
Zobraziť všetky články
Nepremeškajte novinky, akcie a zľavy!

Môžete sa kedykoľvek odhlásiť. Zasielame raz za 14 dní.

  1. Úvod
  2. Blog
  3. Syndróm náhleho úmrtia dojčiat – ako zabezpečiť, aby vaše dieťatko počas spánku bolo v bezpečí?
27.02.2023

Syndróm náhleho úmrtia dojčiat – ako zabezpečiť, aby vaše dieťatko počas spánku bolo v bezpečí?



Téma nie je veľmi priateľská, pretože nikto, kto má dieťa, nechce ani len pomyslieť na jeho smrť, ale každý rodič by si mal byť vedomý prítomnosti syndrómu náhleho úmrtia dojčiat. Príčina SIDS nie je známa, ale existujú určité rizikové faktory, ktoré by mali zvýšiť ostražitosť. Niektoré z nich môžeme ovplyvniť a reagovať na ne skôr, než dôjde k tragédii.

Rizikové faktory náhleho úmrtia dojčiat



Od mamy:
  • do 20 rokov,
  • tehotenstva v krátkom časovom období (< alebo = rok),
  • anamnéza potratov,
  • tehotenské choroby a nedostatok lekárskej starostlivosti,
  • komplikácie počas pôrodu,
  • zlá sociálno-ekonomická situácia,
  • fajčenie matky počas tehotenstva a/alebo po pôrode,
  • fajčenie v byte, kde sa dieťa zdržiava,
  • požívanie alkoholu alebo iných drog matkou počas tehotenstva.


Od dieťaťa:
  • predčasne narodené dieťa,
  • nízka pôrodná hmotnosť < 2500 g,
  • Apgar skóre po doručení < 6 bodov,
  • intervenčný pôrod na základe indikácií dieťaťa,
  • perinatálna infekcia,
  • poruchy dýchania,
  • muž,
  • SIDS u súrodencov,
  • respiračné infekcie,
  • výhradné alebo prevládajúce umelé kŕmenie,
  • nesplnené podmienky pre bezpečný spánok dojčiat.

Náhle úmrtie dojčiat – prevencia



Deti, ktoré sú obeťami SIDS, náhle zomierajú v spánku. Preto im treba v prvom rade zabezpečiť čo najlepšie podmienky na spánok. Prvým identifikovaným rizikovým faktorom SIDS bolo uspávanie dieťaťa v polohe na bruchu. Pri spánku na bruchu horšie funguje bránica zodpovedná za dýchanie cez bráničnú dráhu, ktorá je dominantná u dojčiat. Podľa štúdií môže byť prietok cez vertebrálne tepny sťažený aj v polohe na bruchu. , čo zase vedie k narušeniu krvného zásobenia centrálneho nervového systému. V dôsledku toho sa môžu vyskytnúť poruchy dýchania a krvného obehu. Preto kým dieťa nedokáže samo zaujať túto polohu, uložíme ho do polohy ležmo. Samozrejme, ak má naša útecha zvládnutú samostatnú zmenu polohy počas spánku, riziko SIDS sa znižuje, takže nemusíme reagovať na prílišnú nervozitu pri pohľade na bábätko na brušku. Cez deň sa pri aktivite nemusíme báť položiť bábätko na bruško, no najbezpečnejší spánok je v polohe na chrbte. Dieťatko dáme "k nohe" postieľky, aby sa v prípade použitia prikrývky alebo prikrývky nemohlo skĺznuť pod prikrývku.

Musíme sa tiež postarať o správne podmienky v miestnosti. Dojča by nemalo spať v samostatnej izbe, ale malo by mať vlastnú posteľ. Riziko SIDS sa zvyšuje pri spoločnom spánku s rodičmi alebo súrodencami. Optimálna teplota v spálni je 20 stupňov. Nezabúdajme ani na vyvetranie miestnosti pred spaním a na správne zvlhčenie vzduchu.

spací vak, vyberte si z prírodných materiálov, priedušné, pletené. upevnené na ramenách na nápoje. Ak dávame prednosť použitiu Detská postieľka mal by spĺňať aj bezpečnostné požiadavky. Mal by mať položený pružný a pevný matrac. Nepoužívajte vankúš (okrem nakláňania matraca alebo používania klinového vankúša pri zdravotných indikáciách).Nepoužívajte ani chrániče priečok, ktoré sú módou posledných rokov. Najbezpečnejším spôsobom prikrytia dieťaťa je uložiť ho doDo postieľky nedávajte žiadne ďalšie predmety ani hračky.

Obmedzte kontakt svojho dieťaťa s fajčiarmi, pretože cigaretový dym má negatívny vplyv na dýchací systém dieťaťa. Pobyt v zafajčenej miestnosti môže dokonca viesť k zdraviu a životu nebezpečnému apnoe. Ak fajčia členovia vašej domácnosti, najmä vaša matka, stojí za zváženie, či vzhľad nového člena rodiny nie je ideálny čas prestať fajčiť.

Dojčenie znižuje riziko SIDS, preto stojí za to snažiť sa udržať laktáciu čo najdlhšie. Výskum tiež ukazuje, že podanie pred spanímprospeje bezpečnosti vášho dieťaťa. Nezabudnite ho však zaviesť až po stabilizácii laktácie.

Náhla smrť dojčiat a používanie monitorov dychu



prikrývka je zariadenie, ktoré , ako už názov napovedá, monitoruje dýchanie bábätka. Najčastejšie ide o platne so senzormi, ktoré sa umiestňujú pod matrac v postieľke a pripevňujú sa na malý monitor. Keď senzory nezaznamenajú dýchanie dieťaťa, po niekoľkých sekundách sa spustí alarm.

Nie je nutné mať monitor dychu, ale oplatí sa zvážiť jeho kúpu, keď je vaše dieťa ohrozené. Platí to najmä pre predčasne narodené deti, ako aj deti s popôrodnými respiračnými poruchami a Apgar skóre pod 6.

Nezabudnite vypnúť monitor vždy, keď vyberiete dieťa z postieľky, aby sa nespustil falošný poplach. Majte na pamäti, že monitory dychu sú len zariadenia, takže môžu spustiť alarm, aj keď nehrozí žiadne nebezpečenstvo.
Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi