X
Logo
Neviete si rady? Zavolajte.
Po - Pia 08:00 - 16:00
0 ks
za 0 €
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
Nakúpte ešte za 30 € a máte dopravu ZADARMO
Blog
Urogynekologická fyzioterapia, t. J. Vrátenie do formy po tehotenstve a pôrode
28.02.2023
Urogynekologická fyzioterapia, t. J. Vrátenie do formy po tehotenstve a pôrode
Tehotenstvo a pôrod ponechávajú na tele veľa viditeľných zmien, ktoré sa vracajú počas puerperia a dojčenia. Ženy sa snažia vrátiť k hmotnosti a post... čítať celé
Geometrické vzory pre malého rebela
28.02.2023
Geometrické vzory pre malého rebela
Geometrické vzory sú elegantné. Srší z nich jednoduchosť, no upútajú pozornosť a vyčnievajú z davu. Túto sezónu prišli do detského šatníka. čítať celé
Biele džínsy, perfektný doplnok k letným súpravám - osvedčené štýly pre dievčatá
28.02.2023
Biele džínsy, perfektný doplnok k letným súpravám - osvedčené štýly pre dievčatá
Biele džínsy sú klasikou, ktorá by nemala chýbať v šatníku každého batoľaťa. Pre chlapcov je nepochybne základom mnohých štylizácií, no v prípade súp... čítať celé
Zobraziť všetky články
Nepremeškajte novinky, akcie a zľavy!

Môžete sa kedykoľvek odhlásiť. Zasielame raz za 14 dní.

 1. Úvod
 2. Blog
 3. Tehotenstvo a zvieratá doma - je tu niečo strach?
27.02.2023

Tehotenstvo a zvieratá doma - je tu niečo strach?Rovnako ako starý svet, aj tu ľudí vždy sprevádzali zvieratá. Pomáhali strážiť domáce ohnisko a starať sa o hospodárstvo. Dnes už možno menej doslova, ale podporujú aj fungovanie rodín a pozitívne ovplyvňujú medziľudské vzťahy. Výskumy potvrdzujú, že spoločnosť zvierat má pozitívny vplyv na emocionálny stav ľudí, podporuje motorický a emocionálny vývoj detí a znižuje riziko mnohých alergií a alergických ochorení (napríklad astmy). V dnešnom svete, v Poľsku, kde je všeobecný prístup k tečúcej vode a hygienickým prostriedkom, ako je mydlo, neexistuje racionálny dôvod zbaviť sa alebo vzdať sa kontaktu s domácim miláčikom v čase tehotenstva alebo po pôrode.

Mačky a toxoplazmózaŠiroko považované za nebezpečné kvôli riziku nákazy toxoplazmózou, ochorením spôsobeným prvokom Toxoplasma gondii. Mačky sú definitívnym hostiteľom a svojimi výkalmi vylučujú oocysty, ktoré môžu pri vstupe do ľudského tela spôsobiť ochorenie. Ochorenie má väčšinou nebadateľný priebeh, niekedy možno vidieť príznaky podobné chrípke. Každý človek po ochorení získava imunitu tvorbou IgG protilátok (ktorých hladina je v Poľsku testovaná u každej tehotnej ženy). V skutočnosti je extrémne zriedkavé, že sa tehotná žena nakazí toxoplazmózou od mačky. Hlavnými zdrojmi ochorenia sú: surové mäso (zvyčajne bravčové alebo zverina), neumytá zelenina a ovocie a pôda kontaminovaná výkalmi. Veľká časť populácie získala imunitu vďaka chorobe, no ak ste tehotná a výsledky testov naznačujú, že nemáte protilátky IgG, dodržujte niekoľko zásad:


 • Nejedzte surové mäso.


 • Pravidelne čistite dosky na krájanie, nože a iné kuchynské náradie, ktoré bolo v kontakte so surovým mäsom.


 • Zelinu a ovocie pred konzumáciou dôkladne umyte; dá sa to urobiť aj špeciálnymi tekutinami, ktoré okrem nebezpečných mikroorganizmov zmývajú aj pesticídy a chemikálie.


 • Pravidelne (denne!) vyprázdňujte podstielku svojej mačky a dezinfikujte ju aspoň raz týždenne (vriacou vodou, dezinfekčné prostriedky); na čistenie odpadkového koša používajte jednorazové rukavice


 • Pri záhradkárčení si nasaďte rukavice.


Infekcia toxoplazmózou je najčastejšie spôsobená nedostatočnou hygienou a zlými hygienickými návykmi. Na nakazenie sa touto chorobou by sa museli okolnosti poskladať tak, že ruky, výrobky či iné predmety kontaminované mačacími výkalmi by skončili v ústach človeka. Uvedomujúc si spôsob infekcie, je ľahké uhádnuť, že nie je potrebné zbaviť sa verného priateľa, ale stačí sa postarať o hygienu a pravidelne si umývať ruky, čo je dôležité nielen počas tehotenstva, ale počas celého života. . Stojí za zmienku, že neexistuje žiadna šanca nakaziť sa toxoplazmózou od psov a nakaziť sa touto chorobou od vtákov (papagájov) je extrémne zriedkavé a možné len vtedy, keď človek konzumuje nedostatočne tepelne upravené mäso.

Listerióza a hlodavceIde o ďalšie ochorenie, ktorým sa ľudia môžu nakaziť od chorých zvierat, ale aj konzumáciou kontaminovaných potravín (kontaminované mlieko, mäso, ryby, syr alebo zmrzlina) alebo voda. Spôsobuje ho baktéria Listeria monocytogenes. U zdravých ľudí je ochorenie asymptomatické, niekedy príznaky pripomínajú prechladnutie alebo chrípku. Najčastejšie sú postihnutými zvieratami ovce, ošípané, hovädzí dobytok, kone, zajace, králiky, sliepky, morčatá, činčily, teda obľúbené hlodavce chované doma, no k infekciám dochádza väčšinou kontaktom s kontaminovanou potravou. Infekcie Listeria monocytogenes sú klasifikované ako oportúnne infekcie, t. j. tie, ktoré sa vyskytujú u ľudí so zníženou imunitou (napr. s poruchami imunitného systému), medzi ktoré patria aj tehotné ženy. Aby sme si uvedomili mieru nebezpečenstva, ne vhodné poznamenať, že napríklad v roku 2005 ochorelo na listeriózu v Poľsku celkovo 22 ľudí. Najlepšou prevenciou je:


 • Vyhýbanie sa surovému mäsu alebo mäsu neznámeho pôvodu (vrátane rýchleho občerstvenia).


 • Vyhýbanie sa výrobkom zo surového mlieka (pasterizácia zaručuje bezpečnosť).


 • Dôkladné umytie zeleniny a ovocia (tečúcou vodou alebo so špeciálnymi kvapalinami).


 • Hygiena rúk po kontakte so zvieratami.

PsySú zvyčajne obeťami podozrenia alebo obáv z alergie u detí. Mnoho vedeckých štúdií potvrdzuje, že prítomnosť psa a iných domácich miláčikov počas tehotenstva aj v ranom detstve znižuje riziko vdýchnutia a kožných alergií na zvieracie sekréty (sliny, moč, exfoliovaná koža, ktorá padá na zem spolu s zvieracie chlpy).Ak jeden z rodičov mal v minulosti alergiu, ale v súčasnosti sa príznaky nezhoršujú napriek prítomnosti zvierat, potom nie je dôvod zbavovať sa zvieraťa z domu. opak. Jeho prítomnosť môže pomôcť vyhnúť sa alergiám u dieťaťa.

Ďalšou výhodou prítomnosti zvieraťa vedľa tehotnej ženy a malého dieťaťa je podpora jeho fyzického, duševného a emocionálneho vývoja. Prechádzky so psom sú tiež ideálnou príležitosťou postarať sa o kondíciu a okysličenie matky, čo priamo prispieva k pozitívnemu výsledku tehotenstva.

VtákyAko u každého iného zvieraťa, prítomnosť vtákov a starostlivosť o ne (hygienická) nepredstavuje pre tehotnú ženu žiadne riziko. Niekedy však môžete počuť o riziku nákazy chlamydofíliou, chorobou spôsobenou chlamýdiami. Od papagája sa môžeme nakaziť ochorením spôsobeným Chlamydophila psittaci. Príznaky ochorenia sú podobné chrípke a nesúvisia s tehotenstvom. Niekedy sa zamieňa s iným typom chlamýdií, ktorý sa najčastejšie vyskytuje u oviec (alebo iných prežúvavcov) a môže spôsobiť potrat u zvierat aj u ľudí.

OpatreniaVedecké fakty jasne ukazujú, že nie je dôvod zbavovať sa domácich zvierat z dôvodu tehotenstva alebo pôrodu. Naopak, oplatí sa s nimi tráviť čas, pretože môžu pozitívne ovplyvniť pohodu, kondíciu matky a vývoj dieťaťa. Hygiene rúk sa oplatí venovať osobitnú pozornosť (nielen v tehotenstve, ale môže byť vhodnou príležitosťou na zavedenie zdravých hygienických návykov v rodine). Tehotná žena so zvieratami by mala mať denne pri sebe napríklad dezinfekčný gél, vďaka čomu sa nebezpečných bacilov zbavíte rýchlo a bez prístupu k vode. Obľúbené obojky proti blchám a kliešťom sa oplatí nahradiť špeciálnymi kvapkami vtieranými do krku alebo injekciami u veterinára. Vzhľad novorodenca doma je tiež dôvodom na starostlivosť o mačacie pazúriky a prípadný tréning s behavioristom v prípade psa, ktorý mu pomôže adaptovať sa na novú situáciu.
Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi