Včasná logopedická intervencia – pre koho?
Logo
Neviete si rady? Zavolajte.
Po - Pia 08:00 - 16:00
0 ks
za 0 €
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
Nakúpte ešte za 30 € a máte dopravu ZADARMO
Blog
Urogynekologická fyzioterapia, t. J. Vrátenie do formy po tehotenstve a pôrode
28.02.2023
Urogynekologická fyzioterapia, t. J. Vrátenie do formy po tehotenstve a pôrode
Tehotenstvo a pôrod ponechávajú na tele veľa viditeľných zmien, ktoré sa vracajú počas puerperia a dojčenia. Ženy sa snažia vrátiť k hmotnosti a post... čítať celé
Geometrické vzory pre malého rebela
28.02.2023
Geometrické vzory pre malého rebela
Geometrické vzory sú elegantné. Srší z nich jednoduchosť, no upútajú pozornosť a vyčnievajú z davu. Túto sezónu prišli do detského šatníka. čítať celé
Biele džínsy, perfektný doplnok k letným súpravám - osvedčené štýly pre dievčatá
28.02.2023
Biele džínsy, perfektný doplnok k letným súpravám - osvedčené štýly pre dievčatá
Biele džínsy sú klasikou, ktorá by nemala chýbať v šatníku každého batoľaťa. Pre chlapcov je nepochybne základom mnohých štylizácií, no v prípade súp... čítať celé
Zobraziť všetky články
Nepremeškajte novinky, akcie a zľavy!

Môžete sa kedykoľvek odhlásiť. Zasielame raz za 14 dní.

  1. Úvod
  2. Blog
  3. Včasná logopedická intervencia – pre koho?
27.02.2023

Včasná logopedická intervencia – pre koho?



Problémy u dojčiat, ktoré môžu v budúcnosti predznamenávať oneskorený vývin reči, zahŕňajú: problémy so saním, nadmerné slintanie, zlá funkcia pier, abnormálne dýchanie alebo ústa, ktoré sa správne nezatvárajú.

Kedy navštíviť rečového patológa s dieťaťom?



Medzi dojčatami, ktoré by mali byť pod starostlivosti logopéda sú tí narodení pred termínom. Predpokladá sa, že takéto deti sú slabšie, čo môže spôsobiť problémy s prácou svalov, napr. tie, ktoré budú neskôr v živote dieťaťa zodpovedné za správnu artikuláciu. Tieždojčatá z rizikových tehotenstiev a deti s diagnostikovanými genetickými syndrómami a anatomickými vadamiby mali byť konzultované s odborníkom. Odporúča sa, aby deti s Apgar skóre pod 5 a dojčatá s viacpočetným tehotenstvom absolvovali aj logopedickú diagnostiku.

Dojča u logopéda



Už od prvých okamihov života si bábätká rozvíjajú orofaciálne svaly saním a prehĺtaním. Tieto aktivity stimulujú svaly pier, hrdla a hrtana. Ich správne prevedenie má kľúčový vplyv na správnu výslovnosť hlások v neskorších fázach života bábätka. Akékoľvek poruchy v tejto oblasti preto treba konzultovať s logopédom. Sú to znaky oneskoreného vývinu reči. Včasná logopedická intervencia u dojčaťa je preto zameraná najmä na zlepšenie jeho prehĺtania a satia.

Ako vyzerá hodnotenie a liečba prehĺtania a satia u dojčaťa?

< p>Keď už hovoríme o prehĺtaní, rozlišujeme jeho dva typy: detské a zrelé. Logopéd, ktorý kontroluje prehĺtacie schopnosti dojčaťa, diagnostiku začína vyšetrením sacieho reflexu, následne posúdi koordináciu sania – prehĺtania – dýchania. Terapia prehĺtaním je založená na stimulácii sacieho reflexu najmä masážou. Môžu sa použiť aj prvky senzorickej integrácie a techniky NDT-Bobath.

Niektoré nepravidelnosti pri prehĺtaní majú svoj zdroj napríklad v nesprávnej polohe pri kŕmení, preto si včasná logopedická intervencia často vyžaduje úzku spoluprácu s fyzioterapeutom a laktačnou poradkyňou. Terapia prehĺtaním spočíva vo formovaní schopnosti zdvihnúť jazyk na podnebie senzibilizáciou cieľového miesta teplom, chladom alebo chuťou na sladké.

Ako vyzerá hodnotenie a terapia hryzenia a žuvania?



Kľúčový prvok ranej logopédie Diagnóza hodnotiaca činnosti hryzenia a žuvania je posúdenie toho, ako sa čeľusť pohybuje. Logopéd ho pozoruje v kľudovej polohe, pri otváraní a zatváraní, ako aj pri pohyboch do strany. Pri vykonávaní testu sa venuje pozornosť aj napätiu svalov, ktoré sa aktivujú pri žuvaní.

Na pomoc pri rozvoji správnych schopností hryzenia a žuvania musí logopéd najprv posúdiť ostatné schopnosti kŕmenia, ako je sanie, lyžička, hryzenie, pitie a prehĺtanie. Je potrebné zdôrazniť, že podľa odborníkov zaoberajúcich sa tráviacimi funkciami dojčiat sú činnosti hryzenia a žuvania popri schopnosti piť z otvoreného pohára najťažšou zručnosťou zo všetkých procesov súvisiacich s príjmom potravy.

Čo si musíte zapamätať?



Schopnosť novorodenca sať je spôsob, akým sa kŕmi. Odborníci sa zhodujú na tom, že prirodzené kŕmenie je pre matku a novorodenca najpohodlnejšie a najbezpečnejšie. Je dôležité z dôvodu rozvoja motoriky kĺbového aparátu, posilňuje imunitnú bariéru novorodenca a ovplyvňuje aj jeho emocionálne potreby. Prirodzené kŕmenie zvyčajne prebieha v diagonálnej polohe, čím sa aktivujú svaly zodpovedné za správne sanie. Mimoriadne užitočnou a fyzioterapeutmi odporúčanou vecou sú čoraz obľúbenejšie vankúšiky na kŕmenie. Vankúš vďaka svojej konštrukcii pomáha pri správnom priložení bábätka k prsníku, čo je výhodné pre bábätko aj mamičku.

Ako pomôcť dieťaťu?



Často dostávam otázku, ako podporiť vývin reči dieťaťa a co robiť, aby sa predišlo poruchám reči. Vždy treba pamätať na to, že často je možné zlepšiť fungovanie artikulačného aparátu práve vykonávaním každodenných činností. Pitie z dobre zvolenej šálky, používanie správne upravenej lyžičky, správna poloha pri kŕmení či správna konzistencia jedla sú detaily, na ktoré by si rodičia mali dať veľký pozor.

Aký druh pohára si vybrať?



Pre dojčatá od troch mesiacov sa odporúča pohár slamené poháre. Pitím cez tento typ hrnčeka sa zapája orbicularis muskulatúra úst, ktorej správne fungovanie je nevyhnutné pre správnu realizáciu zvukov z hučiacich sérií (sz, cz, Ż, dź). Pre bábätká po deviatom mesiaci sa odporúča 360 pohárov, ktoré nemajú náustok a imitujú tak pohár. Nezabúdajme, že všetky druhy terapeutických interakcií neprinesú očakávané výsledky bez spolupráce rodičov, dajme si pozor na to, aké prípravky pre dieťa vyberáme.Doidyho pohár
Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi