X
Logo
Neviete si rady? Zavolajte.
Po - Pia 08:00 - 16:00
0 ks
za 0 €
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
Nakúpte ešte za 30 € a máte dopravu ZADARMO
Blog
Urogynekologická fyzioterapia, t. J. Vrátenie do formy po tehotenstve a pôrode
28.02.2023
Urogynekologická fyzioterapia, t. J. Vrátenie do formy po tehotenstve a pôrode
Tehotenstvo a pôrod ponechávajú na tele veľa viditeľných zmien, ktoré sa vracajú počas puerperia a dojčenia. Ženy sa snažia vrátiť k hmotnosti a post... čítať celé
Geometrické vzory pre malého rebela
28.02.2023
Geometrické vzory pre malého rebela
Geometrické vzory sú elegantné. Srší z nich jednoduchosť, no upútajú pozornosť a vyčnievajú z davu. Túto sezónu prišli do detského šatníka. čítať celé
Biele džínsy, perfektný doplnok k letným súpravám - osvedčené štýly pre dievčatá
28.02.2023
Biele džínsy, perfektný doplnok k letným súpravám - osvedčené štýly pre dievčatá
Biele džínsy sú klasikou, ktorá by nemala chýbať v šatníku každého batoľaťa. Pre chlapcov je nepochybne základom mnohých štylizácií, no v prípade súp... čítať celé
Zobraziť všetky články
Nepremeškajte novinky, akcie a zľavy!

Môžete sa kedykoľvek odhlásiť. Zasielame raz za 14 dní.

  1. Úvod
  2. Blog
  3. Vojna očkovacej látky – o čo vlastne ide?
28.02.2023

Vojna očkovacej látky – o čo vlastne ide?Vakcína pozostáva z jedného alebo viacerých antigénov, ktoré sa získavajú zo živých alebo usmrtených mikroorganizmov, ich purifikovaných fragmentov alebo produktov bakteriálneho metabolizmu, ako aj genetickým inžinierstvom. Okrem toho môže vakcína obsahovať stabilizátory a konzervačné látky, látky, ktoré posilňujú a urýchľujú nástup imunity, ako aj minimálne množstvá látok pochádzajúcich z výrobného procesu.

Všetky pomocné látky vakcíny boli dôkladne testované a sú prítomné v bezpečných množstvách schválených regulačnými orgánmi vakcín. Niektoré pomocné látky môžu spôsobovať alergické reakcie, čo je potrebné vziať do úvahy pri kvalifikácii na očkovanie (napr. vaječný bielok, želatína, timerosal, neomycín, latex).

Vakcíny sa delia na živé vakcíny obsahujúce celé nevirulentné mikroorganizmy a usmrtené vakcíny obsahujúce inaktivované (usmrtené) mikroorganizmy alebo ich fragmenty, napríklad jednotlivé proteíny. Môžu chrániť pred jednou chorobou alebo byť viaczložkové. Vysoko kombinované vakcíny umožňujú znížiť počet vykonaných injekcií, čo znižuje bolesť a stres u dieťaťa a znižuje možnosť infekcie počas očkovania. Nevýhodou je ich cena, pretože sa nepreplácajú. O podaní vakcíny rozhoduje vždy lekár na základe riadne vykonanej kvalifikácie.

Platné kontraindikácie očkovania sú veľmi zriedkavé. Tie obsahujú závažné alergické reakcie na zložky vakcíny alebo závažná reakcia na predchádzajúcu dávku tej istej vakcíny. Ostatné kontraindikácie, napríklad ochorenie s vysokou horúčkou alebo exacerbácia chronického ochorenia, sú dočasné.

Ochranné očkovanie je najúčinnejším nástrojom boja proti infekčným chorobám: citujem vyjadrenie ombudsmana pre deti: "Akékoľvek kroky, ktoré by viedli k zníženiu zaočkovanosti detí v Poľsku, sú určite nepriaznivé a odporujú základným právo dieťaťa na ochranu jeho zdravia a života".

Prof. hovor dr hab. n. med. Teresa Jackowska, národná konzultantka v oblasti pediatrie, vo svojich vyjadreniach tiež poznamenala, že"očkovanie patrí medzi najvýznamnejšie výdobytky modernej medicíny, zachraňuje životy a chráni pred komplikáciami súvisiacimi s infekčnými chorobami. (...) Ďalším prínosom očkovania je zníženie používania antibiotík a rozvoj rezistencie na antibiotiká. Riziko nežiaducich reakcií po očkovaní (ADR) je v porovnaní so získanými prínosmi neúmerne malé, čo je dôležitý argument potvrdzujúci bezpečnosť očkovania"

Hnutie proti očkovaniuZnižovanie zaočkovanosti predstavuje hrozbu nielen pre samotné neočkované deti, ale aj pre ľudí s oslabenou imunitou a iných medicínsky neočkovaných ľudí. V súvislosti s vyššie uvedeným nemožno nespomenúť "vojnu", ktorá v súčasnosti prebieha medzi členmi antivakcinačného hnutia a tými, ktorí podporujú mandát povinného očkovania. Medzi nimi je obrovské percento aj ľudia s nerozhodnutým postojom k očkovaniu.

Čo je to váhavý postoj k očkovaniu?Je definovaný ako "správanie ovplyvnené množstvom faktorov , vrátane dôvery (úroveň dôvery vo vakcínu a očkovací personál), neoprávneného pocitu bezpečia (nepochopenie nevyhnutnosti alebo dôležitosti vakcíny) a pohodlia (dostupnosť vakcíny). Ľudia s týmto postojom sú heterogénnou skupinou, nie sú rozhodnutí o konkrétnych vakcínach alebo o očkovaní všeobecne. Váhaví ľudia môžu prijať všetky vakcíny, no napriek tomu im neveria, niektorí môžu niektoré očkovania odmietnuť alebo odložiť a iné prijať, iní môžu odmietnuť akékoľvek očkovanie vôbec."

Majú antivaxeri pravdu?Antivaxeri sú proti očkovaniu detí kvôli NOP, t.j. nepriaznivým postvakcinačným príznakom. Medzi nimi vynikajú nasledovné: encefalitída, febrilné kŕče alebo Guillain-Barrého syndróm. Odporcovia očkovania sa odvolávajú aj na škodlivé látky obsiahnuté v týchto prípravkoch, ako napr Deriváty ortuti (Thimerosal) alebo hliník. Podľa nich vakcíny prispievajú k autizmu, cukrovke alebo rakovine. Z roka na rok sa stále viac a viac rodičov vzdá očkovania svojich detí Existencia antikcinácie hnutia skutočným problémom alebo niečím prechodným? Osobne si myslím, že je to skutočne obrovský problém a skutočná hrozba pre život a zdravie celej spoločnosti.

Osoby zapojené do prevádzky prenosu publikujú informácie o vakcinároch v médiách, ktoré sú pravdivé, sú založené na neoverených údajoch. Ako manipulačné nástroje používajú emócie a strach, používajú nevedomosť. Často popisujú desivé ľudské príbehy, ktoré sa stali "vo vzťahu" s akceptovanými očkovaniami. Osoba, ktorá nemá lekárske vzdelanie, často nie je schopná overiť, do akej miery je daný príbeh pravdivý.

Existujú nejaké rady? Myslím si, že by sa mali podniknúť všetky kroky na zabránenie ľuďom v unáhlených rozhodnutiach a stiahnutí z očkovania. Kampane podporujúce očkovanie, spoľahlivé informácie, ktoré sú k dispozícii rodičom okamžite, vzdelávanie lekárov a zdravotných sestier. Toto je len vrchol ľadovca, absolútne minimum toho, čo by sa malo urobiť.

Spoločnosť by mala byť vzdelaná. Ako Neil DeGrasse Tyson správne povedal: "Pre mňa, najdôležitejšou vecou je, aby si ľudia vedecky uvedomovali. Pochopenie vykonaného výskumu by mohli ľahko pripustiť: Nemôžem sa hádať s úlohou vakcín pri udržiavaní ľudského zdravia a obviňovať ich z toho, že sú príčinou autizmu, pretože existujú výsledky experimentov. (...) Nemôžete si slobodne zvoliť, čo je pravda a čo nie. Pozná vedu a uvedomuje si jej úspechy, zostáva skôr v opačnej pozícii. Znalosť vedy imunná voči tomuto typu myslenia ".
Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi