- Kategórie blogu
- Hračky
- Školské potreby
- Detská izba
Potreby do školy a škôlky
Hračky
Vozidlá
Oblečenie
ZÁHRADNÉ HRAČKY
Kočíky a autosedačky
Príslušenstvo a doplnky
Nábytok a dekorácie
Oslavy a večierky
Novinky
Zobraziť všetky novinkyBlog

28.02.2023
Urogynekologická fyzioterapia, t. J. Vrátenie do formy po tehotenstve a pôrode
Tehotenstvo a pôrod ponechávajú na tele veľa viditeľných zmien, ktoré sa vracajú počas puerperia a dojčenia.
Ženy sa snažia vrátiť k hmotnosti a post...
čítať celé

28.02.2023
Geometrické vzory pre malého rebela
Geometrické vzory sú elegantné.
Srší z nich jednoduchosť, no upútajú pozornosť a vyčnievajú z davu.
Túto sezónu prišli do detského šatníka.
čítať celé

28.02.2023
Biele džínsy, perfektný doplnok k letným súpravám - osvedčené štýly pre dievčatá
Biele džínsy sú klasikou, ktorá by nemala chýbať v šatníku každého batoľaťa.
Pre chlapcov je nepochybne základom mnohých štylizácií, no v prípade súp...
čítať celé
Nepremeškajte novinky, akcie a zľavy!
Môžete sa kedykoľvek odhlásiť. Zasielame raz za 14 dní.
28.02.2023
Výživa ženy počas tehotenstva - tri trimestre v skratke
V tehotenstve nemusíme otáčať všetko, čo vieme o zdravom stravovaní. Ak bola strava doteraz racionálna a vyvážená, stačí implementovať niekoľko jemných úprav. Ženy, ktoré zanedbávali svoju výživu pred tehotenstvom, by ich samozrejme zakladali na vysoko spracovaných potravinách, by sa mali pokúsiť splniť požiadavky, ktoré tehotenstvo prináša viac ako obvykle. Rozvíjanie v žalúdku máme dieťa, má značné požiadavky a čerpá z tela, ktoré máme všetko, čo potrebuje. Evolúcia naprogramovala tehotenstvo takým spôsobom, aby sa s dieťaťom vždy zaobchádzalo prioritou. Preto sa dá odhadnúť, že strava nedostatku tehotnej ženy ovplyvní jej zdravie viac ako na dieťa. Existujú, samozrejme, výnimky, ale o tom na samom konci.
Pozrime sa na rozdiely
správna hydratácia
Normálna hydratácia tela je vždy dôležitá, ale počas tehotenstva je viac ako obvykle. Produkcia plodových vôd vyžaduje veľký prebytok tekutiny v strave, preto sa zo štandardnej odporúčanej dávky, ktorá je 1,5 až 2 litra tekutiny za deň, sa počas tehotenstva generuje od 2 do 2,5 litra . Kvapaliny v strave nie sú iba vodou, ale mala by byť veľká časť dennej časti hydratácie. Pitie od 4 do 6 pohárov vody denne stačí. Zvyšok tekutín je možné čerpať z ľahkých infúzií, polievok, čerstvých šťavy a zeleniny a ovocia. V tehotenstve sa oplatí dosiahnuť, najmä pre rastlinné výrobky bohaté na vodu, ako sú bobule ovocie, melóny, uhorky a melóny. To veľa pomáha správne hydratovať telo a zároveň poskytovať vitamíny a minerály. Musíme si tiež pamätať, že v horúcom počasí môže byť dopyt po kvapalinách ešte väčší.
Kalórie a energetická hodnota stravy
Mýtus v ľudovom stanovisku cirkuluje, že tehotná žena má oveľa vyššiu energetickú dopyt ako predtým. Energetická hodnota stravy budúcej matky sa samozrejme mení, ale to nie sú hodnoty, ktoré vás nútia závraty. Je zaujímavé, že v prvom trimestri tehotenstva Dopyt energetiky sa nemení. Až v druhom a treťom trimestri pozorujeme zvýšenie dopytu kalórií. Odhaduje sa, že v druhom trimestri by sa malo pridať 360 ďalších kalórií a v III okolo 450.
360 kalórií je napríklad taká sada:
- 2 plátky ražného chleba
- čajová lyžička extra alebo olivového oleja
- varené vajíčko
- 2 plátky chudej kuracie klobásy
- Zelenina pre sendvič, napr. Polovica paradajok a niekoľko listov šalátu
- malá hruška
Príklad jedla, ktorá poskytuje 450 kcal:
- pohár mlieka 2% tuk
- 5 polievkových lyžíc ovsených vločiek
- lyžica mandlí
- Veľká hrsť čučoriedkového ovocia
Na doplnenie vašej stravy potrebnými kalóriami musíte všetko, čo musíte urobiť, pridať ďalšie jedlo do svojej štandardnej stravy alebo zvýšiť časť predchádzajúcich jedál o približne 15-25%. Množstvo pridaných kalórií tiež závisí od aktivity tehotnej ženy a jej súčasnej telesnej hmotnosti. Napríklad, ak ste intenzívne praktizovali skôr, ako ste otehotneli, a počas tehotenstva jej aktivita pevne klesla, potom pravdepodobne kalorický obsah stravy pred tehotenstvom nemusí byť vyšší ako predtým, pretože výdavky na šport sa znížili a výsledný prebytok bude schopný byť určený pre potreby rozvojového dieťaťa.
V praxi len málo žien počíta kalórie v strave, ale bol by som rád, keby ste si pamätali, že rozdiel kalórií medzi stravou pred tehotenstvom a počas tehotenstva nie je príliš veľký a nemali by ste jesť za dvoch, ale pre dvoch . Najlepšie je naznačovať intuíciu a rešpektovať, čo nám hovorí centrum hladu a sýtosti. Ani podivné, ani prejedanie sa neodporúča.
Diet makronutrienty, t.j. bielkoviny, tuky a uhlíkNY
Dopyt po makronutrientoch diéty sa tiež mení počas tehotenstva. Mnoho ľudí nesprávne verí, že dopyt po tehotných bielkovinách rýchlo rastie. Samozrejme, je vyššia ako pred tehotenstvom, ale v poľských podmienkach máme skôr problém s nadmerným príjmom bielkovín, a nie s jeho nedostatkom. Odporúčania hovoria, že sa zvyšuje o 0,3 g na 1 kilogram telesnej hmotnosti , t. J. V prípade tela s telesnou hmotnosťou 60 kilogramov potrebujeme každý deň ďalších 18 g proteínu. Za predpokladu, že pred tehotenstvom použila žena stravu s normálnym a nezvýšeným množstvom bielkovín, mala by pridať do svojho denného menu, napríklad 1 malý jogurt a 50-60 g mäsa. Jogurt tiež poskytne vápnik a mäso (najmä červené) potrebné pre tehotné železo. Časť bielkovín v strave môže byť samozrejme pokrytá rastlinnými bielkovinami.
Dopyt po tukoch sa tiež zvyšuje počas tehotenstva , najmä mastné kyseliny z rodiny Omega-3 (DHA a EPA). Tieto tuky sa vyskytujú hlavne v morských rybách (makrela, sleď, sardinky, losos), ale treba pamätať na to, že ide o ryby s nízkou nečistotou s ťažkými kovmi alebo dioxínmi. Preto je lepšie zvoliť chovného lososa ako Baltský, pretože prvý má oveľa nižší obsah dioxínov. Ryby s dlhou látkou, ako je tuniak, sa neodporúčajú. Týždeň by tehotná žena mala konzumovať asi 200 g mastných morských rýb a uplatňovať dodatočný doplnok EPA a DHA podľa indikácií lekára. Ostatné tuky v strave by mali pochádzať z nízko spracovaných výrobkov: avokádo, orechy, semená, semená, olivový olej a menšie vajcia, mliečne výrobky a mäso.
Dopyt po uhľohydrátoch sa tiež zvyšuje a energia z tejto diéty makronutrient by mala predstavovať až 60% spotrebovaných kalórií. V druhom a treťom trimestri tehotenstva by sa malo konzumovať asi 9 porcií sacharidov. sú odporúčané. Čím menej spracovaných sacharidov v diéte, tým lepšie, pretože sú cenným zdrojom minerálov a vlákniny.