- Kategórie blogu
- Hračky
- Školské potreby
- Detská izba
Potreby do školy a škôlky
Hračky
Vozidlá
Oblečenie
ZÁHRADNÉ HRAČKY
Kočíky a autosedačky
Príslušenstvo a doplnky
Nábytok a dekorácie
Oslavy a večierky
Novinky
Zobraziť všetky novinkyBlog

28.02.2023
Urogynekologická fyzioterapia, t. J. Vrátenie do formy po tehotenstve a pôrode
Tehotenstvo a pôrod ponechávajú na tele veľa viditeľných zmien, ktoré sa vracajú počas puerperia a dojčenia.
Ženy sa snažia vrátiť k hmotnosti a post...
čítať celé

28.02.2023
Geometrické vzory pre malého rebela
Geometrické vzory sú elegantné.
Srší z nich jednoduchosť, no upútajú pozornosť a vyčnievajú z davu.
Túto sezónu prišli do detského šatníka.
čítať celé

28.02.2023
Biele džínsy, perfektný doplnok k letným súpravám - osvedčené štýly pre dievčatá
Biele džínsy sú klasikou, ktorá by nemala chýbať v šatníku každého batoľaťa.
Pre chlapcov je nepochybne základom mnohých štylizácií, no v prípade súp...
čítať celé
Nepremeškajte novinky, akcie a zľavy!
Môžete sa kedykoľvek odhlásiť. Zasielame raz za 14 dní.
27.02.2023
Záťažové prikrývky a ďalšie pomôcky na minimalizáciu posttraumatickej stresovej poruchy u detí
Posttraumatická stresová porucha (PTSD) je spôsobená traumatickým zážitkom, ktorý zmrazí nervový systém. Dramatické situácie a obrazy presahujú percepčné schopnosti dieťaťa. Vtedy aktivuje obranné mechanizmy. Myseľ najčastejšie vnemy len zatlačí, zabudne na ne a už ako dospelí si všimneme, že niečo nie je celkom v poriadku. Po rokoch diagnostikovanej PTSD je veľmi ťažké prejsť. Ak budeme konať rýchlejšie, môžeme výrazne zmierniť jej účinky a dočasne pomôcť minimalizovať príznaky. Ako na to a čo môže pomôcť?
Prečítajte si tiež: Stres u dieťaťa – ako sa s ním vysporiadať?
Príznaky PTSD – čoho by sme sa mali obávať
Poznáte, keď traumatizované dieťa prehnane reaguje alebo na naopak, bude stiahnutá do stavu hraničiaceho s depresiou. Môžu sa izolovať od ostatných a nadmerne používať svoj mobilný telefón alebo tablet (ďalej v článku vysvetlíme, ako ich použiť na minimalizáciu následkov posttraumatického stresu). Medzi rušivé symptómy patrí agresivita, vrátane autoagresie, ťažkosti so zaspávaním, nočné mory, problémy s koncentráciou, nadmerná ostražitosť, fyziologické reakcie, napríklad močenie v reakcii na hlasný výbuch v prípade vojny. Ak príznaky pretrvávajú dlhšie ako mesiac, stojí za to ísť k terapeutovi, ktorý po rozhovore s dieťaťom môže diagnostikovať PTSD.
Základom riešenia posttraumatickej stresovej poruchy u dieťaťa je prítomnosť blízkej osoby. Čo však v prípade, ak má matka alebo otec podobný problém? Psychoterapia by mala byť vždy základ. Bezplatnú pomoc ponúkajú napríklad terapeuti združení v Poľskej spoločnosti terapie EMDR.
Alternatívna komunikácia - obrazová reč
V prípade ukrajinského dieťaťa, ktoré prichádza po vojne do Poľska a má príznaky posttraumatického stresu, sa oplatí minimalizovať pomocou komunikačnej alternatívy. K jeho stresu sa pridáva aj to, že okolie s ním chce komunikovať jazykom, ktorému nerozumie. Preto sa oplatí siahnuť po AAC (ang. piktogramy. PCS - Augmentative and Alternative Communication - alternatívne a podporné spôsoby komunikácie). Tu bude najvhodnejšie použitie obrázkového písma a Obrázkové komunikačné symboly - ide o farebné symboly, vďaka ktorým môžete svoje dieťa naučiť aj jazyk. Používanie obrázkovej reči otvorí dieťa a aktivuje jeho vrodenú zvedavosť na svet. Môže byť užitočný nielen pri prekonávaní jazykovej bariéry, ale aj pri odstraňovaní následkov prežitej traumy. Je dobré, ak sú medzi obrázkami obrázky vojny – bomba, puška, vojak. Ak chcete prekonať PTSD, musíte šikovným spôsobom skrotiť strach.
Čo robiť, aby sa poľské a ukrajinské deti zblížili? Dajte im hračky. Skontrolujte Najzaujímavejšie hračky roku 2022, ktoré prelomia jazykovú bariéru medzi deťmi z Ukrajiny a Poľska.
Úzkosť už nie je desivá – rozhovory o traume
Strach je prirodzenou reakciou tela na hrozbu. Problém nastáva, keď trvá príliš dlho a prechádza do chorobnej úzkosti. V tomto prípade treba dbať predovšetkým na pocit bezpečia dieťaťa. Uvedomte si, že teraz je v bezpečí, čo však neznamená, že tento stav bude trvať večne. Neprifarbujeme svet, negujeme udalosti, ktoré sa udiali, neskrývame pred dieťaťom vojnu, ktorú už aj tak zažilo. Zároveň okolo seba neudržiavame atmosféru strachu. Má to, že je nákazlivý, šíri sa ako vírus, najmä rýchlo medzi blízkymi ľuďmi. O traume sa teda rozprávame pred bábätkom a s nímale z pozície "stáva sa to, stalo sa to aj vám aj nám, ale zvládame a ideme bez strachu ďalej". Môžeme pracovať na emóciách tým, že ukážeme, že strach je prirodzený, rovnako ako spravodlivý hnev. Strach sa však nesmie stať úzkosťou a hnev sa nesmie zmeniť na hnev, ktorý zasahuje do každodenného fungovania.
Naučte svoje dieťa prežívať emócie. Dajte mu vedieť, že sú a neexistujú zlé a dobré. Nesprávny môže byť len spôsob, akým s nimi naložíme. Vieme ich regulovať a môžeme pomôcť dieťaťu naučiť sa túto zručnosť. Pomôcť v tom môže výborná kniha samoregulačné od Stuarta Shankera. Pre deti to môžu byť knihy o emóciách, v prípade posttraumatickej stresovej poruchy sa oplatí zamerať najmä na strach.
Používanie telefónu pri liečbe PTSD
Na rozdiel od zdania môže telefón pomôcť v časoch stresu. Za určitých podmienok. "Používanie telefónu dieťaťom je démonizované," hovorí Magdalena Foryś, terapeutka z kancelárie podpornej terapie v Rzeszówe. – Nehovorím o bábätku, ktoré sediac v kočíku čumí do telefónu, ale o starších deťoch, ktoré dokážu tento telefón využiť na zvládanie stresu. V tomto ohľade si môžete vybrať priateľské aplikácie na Googli, ktoré vám zlepšia pohodu alebo pomôžu vyrovnať sa s úzkosťou, ako napríklad Chill panda alebo Gonoodle. Ten zároveň aktivizuje deti k pohybu a športu, ktoré tiež pozitívne prispievajú k procesu zotavovania sa z traumy."
Kvety v ruinách - terapia prostredníctvom obrázkov
Okrem aplikácií, ktoré majú reálnu šancu dieťa zaujať, môžete pomôcť aj ich spoločným maľovaním akoukoľvek technikou, ale maľovanie prstami môže byť pre dieťa obzvlášť zaujímavá. Magdalena Foryś navrhuje zaujímavé cvičenie, a to vytlačenie obrázka ruín, ktoré by dieťa vyzdobilo. "Pomôže mu to uvedomiť si, že prežil a že sa stále má z čoho tešiť. Potrebuje takú oporu."
Kľud a pokoj – upokojujúcepokojný spánok a zábava
Dieťa s PTSD sa vnútorne chveje. Aj keď si navonok zachováva svoj štýl, nervy má neustále napäté alebo zažíva tzv. flashbacky, teda traumatické zážitky, sa neustále vracajú a vyvolávajú úzkosť. Na upokojenie hyperaktívneho nervového systému môžete použiť mačacie mačiatko. tlačiť bublinu alebo vážená deka. Nazýva sa aj senzorická deka a je konštruovaná tak, že stimuluje proprioceptívny systém, vďaka čomu sa uvoľnia svaly a postupne sa upokojí nervový systém. Najlepšie je vybrať si perinu pod dohľadom terapeuta, pretože by mala mať správnu hmotnosť a veľkosť, vybrané individuálne pre dieťa. Medzi ďalšie pomôcky, ktoré dokážu minimalizovať problémy s koncentráciou či návaly hnevu patria antistresové hračky, napr
Ťažké skúsenosti, ohrozenie života a zdravia seba a svojich blízkych môžu spôsobiť, že sa dieťa dostane do uzavretého kruhu posttraumatického stresu. V tomto prípade je dôležité postarať sa o jeho pocit bezpečia a potom sa pomaly prepracovať k tomu, čo zažil. Aby si na strach ľahšie zvykalo, môžete mu denne dopriať nástroje na zmiernenie stresu. Večer, keď sa nočné mory vracajú s väčšou intenzitou ako cez deň, môže byť užitočná prikrývka. Bez ohľadu na podporu zo strany príbuzných sa tiež oplatí ísť s dieťaťom na terapiu.