- Kategórie blogu
- Hračky
- Školské potreby
- Detská izba
Potreby do školy a škôlky
Hračky
Vozidlá
Oblečenie
ZÁHRADNÉ HRAČKY
Kočíky a autosedačky
Príslušenstvo a doplnky
Nábytok a dekorácie
Oslavy a večierky
Novinky
Zobraziť všetky novinkyBlog

28.02.2023
Urogynekologická fyzioterapia, t. J. Vrátenie do formy po tehotenstve a pôrode
Tehotenstvo a pôrod ponechávajú na tele veľa viditeľných zmien, ktoré sa vracajú počas puerperia a dojčenia.
Ženy sa snažia vrátiť k hmotnosti a post...
čítať celé

28.02.2023
Geometrické vzory pre malého rebela
Geometrické vzory sú elegantné.
Srší z nich jednoduchosť, no upútajú pozornosť a vyčnievajú z davu.
Túto sezónu prišli do detského šatníka.
čítať celé

28.02.2023
Biele džínsy, perfektný doplnok k letným súpravám - osvedčené štýly pre dievčatá
Biele džínsy sú klasikou, ktorá by nemala chýbať v šatníku každého batoľaťa.
Pre chlapcov je nepochybne základom mnohých štylizácií, no v prípade súp...
čítať celé
Nepremeškajte novinky, akcie a zľavy!
Môžete sa kedykoľvek odhlásiť. Zasielame raz za 14 dní.
28.02.2023
Zdravá chrbtica so školskou štartovacou súpravou alebo ako si vybrať ten správny batoh?
Ratok musí byť očami dieťaťa najkrajší a najmódnejší, najlepšie s motívmi z rozprávok. Rodičom by mala byť taká, aby výrazne odbremenila chrbticu a uľahčila každodennú cestu z domu do školy a späť. Chyby držania tela sa týkajú 30 % až 60 % detí. Ťažká a zle padnúca školská taška môže u dieťaťa zhoršiť poruchy držania tela. Ako si vybrať ten správny batoh do školy, ktorý sa postará o zdravý chrbát? Koľko by mala vážiť? Skontrolujte, aké pravidlá sa oplatí dodržiavať pri výbere novej školskej tašky.
Batoh pre bábätko
Pri výbere správneho batohu pre dieťa začnime veľkosťou. Mala by sa prispôsobiť výške dieťaťa. Deti v ranom školskom veku, teda medzi 6. a 9. rokom, môžu za rok narásť až o 6 cm. Bez správnej prevencie môže viesť k poruchám držania tela. Svalový aparát v období takého prudkého rastu nestíha vývoj kostry a dostatočne ju nechráni. Najväčšej záťaži sú vystavené mladé kolená, chodidlá a najmä chrbtica. Šírka batohu preto nesmie presahovaťšírku ramien a nesmie byť dlhší ako cca osem centimetrov pod pásom.
Oplatí sa vybrať si tašku s nastaviteľnými popruhmi. Nastavenie by malo byť dvojstupňové, takže ich dĺžku a polohu závažia si nastavíte na správnom mieste na chrbte. Postroj by mal byť široký a mäkký, čo zlepší celkový komfort dieťaťa. Dobrým riešením sú prídavné pracky, ktoré zapínajú traky vpredu vo výške hrudníka a v páse. Vďaka tomu je váha rozložená na dvoch miestach. Vzhľadom na to, že väčšina školského roka je sivá a pochmúrna, oplatí sa postarať sa o bezpečnosť nášho dieťaťa na cestách aj pripevnením rôznych druhov odraziek na batoh. Zvýši sa tak jeho viditeľnosť pri zotmení. Dobré batohy sú nimi už vybavené.
Koľko váži batoh?
Hmotnosť školskej tašky je veľmi dôležitá záležitosť. Vyberme si to najľahšie, bez zbytočných rámov. Čo neznamená hneď kúpiť tašku alebo tenký batoh. Vystužený by mal byť len na chrbte. Dieťa aj tak unesie váhu kníh a zošitov, tak mu nepridávajme kilá navyše. Vystuženie by malo byť také, aby sa prispôsobilo tvaru chrbta a podporovalo správne držanie tela. Oplatí sa venovať pozornosť tomu, či schel
Keď hovoríme o zadnom paneli, musíte venovať pozornosť tomu, z akého materiálu je vyrobený. Najlepšie je, ak je mäkká a priedušná. Predídete tak poteniu a prehriatiu dieťaťa, čo následne znižuje riziko ochorenia. Zle vybraná alebo príliš ťažká školská taška môže spôsobiť bočné zakrivenie chrbtice, teda skoliózu. Stáva sa to vtedy, keď dieťa nosí batoh napríklad na jednom ramene, v dôsledku čoho je chrbát nerovnomerne zaťažený. Dôsledkom prílišného nosenia je predklon dieťaťa, ktorý spôsobuje zaguľatenie chrbta a zakrivenie chrbtice v hrudnej časti. Pri preťažení svalov môže dôjsť k zmenám pohybového aparátu a vzniku defektov držania tela. Pričom váha batohu spolu s obsahom by nemala presiahnuť 10-15% hmotnosti dieťaťa. Vplyv má aj už spomínané nosenie batohu na jednom ramene. Váha na chrbtici sa potom zvýši až o 60 %. Je dobré, keď má batoh viac priehradiek. To nielen uľahčí poriadok, ale aj správne umiestnenie. Hmotnosť bude rozložená symetrickejšie. Položte ťažšie predmety na spodok a ľahšie predmety navrch. Do školského batohu si zbaľme čo najmenej:Notebooky v mäkkých krytochiba potrebné učebnice a pomôcky. Žiadne zbytočné pomôcky či hračky.
Alternatíva k tradičnému batohu alebo školskej taške
Čoraz viac batohov a školských tašiek má zabudované ďalšie zatiahnuteľné rukoväte a kruhy. Zdá sa logické, že pre dieťa bude jednoduchšie batoh ťahať, ako nosiť. Nič nemôže byť chybnejšie. Dieťa ťahá batoh jednou rukou, pričom nezachováva symetriu, čo spôsobuje jednostranné zaťaženie, otáča sa silueta a jedno rameno je naklonené dozadu. Batoh môžete ťahať len po rovnom povrchu a ako viete, v škole sú schody, cestou do školy sú rôzne priechody, ktorými batoh na kolieskachnepôjde a dieťa musí stále niesť váhu. Oveľa zdravším riešením bude nosiť so sebou správne vybraný batoh a strážiť si jeho váhu.
Je čas to zabaliť
Pri výbere správnej školskej tašky je potrebné zvážiť niekoľko vecí:
- váha ruksaku – najlepšie je vybrať si čo najľahší,
- veľkosť batohu – prispôsobená dieťaťu,
- vystužený a profilovaný chrbát – s vydutím pre bedrovú opierku,
- široké traky – najlepšie asi 4 cm,
- pásový a hrudný pás – musia byť zapnuté,
- materiál, z ktorého je vyrobený.
Práve po výbere toho správneho batohu do školy je pohyb neoceniteľným spojencom v prevencii porúch držania tela. Dbajme preto na to, aby sa dieťa hodinám telesnej výchovy nevyhýbalo. Je dobré, že aj oni majú možnosť aktívne tráviť čas po vyučovaní na čerstvom vzduchu. Stačí ísť na bicykel, kolieskové korčule alebo ihrisko alebo si zaskákať na trampolíne v záhrade.