- Kategórie blogu
- Hračky
- Školské potreby
- Detská izba
Potreby do školy a škôlky
Hračky
Vozidlá
Oblečenie
ZÁHRADNÉ HRAČKY
Kočíky a autosedačky
Príslušenstvo a doplnky
Nábytok a dekorácie
Oslavy a večierky
Novinky
Zobraziť všetky novinkyBlog

28.02.2023
Urogynekologická fyzioterapia, t. J. Vrátenie do formy po tehotenstve a pôrode
Tehotenstvo a pôrod ponechávajú na tele veľa viditeľných zmien, ktoré sa vracajú počas puerperia a dojčenia.
Ženy sa snažia vrátiť k hmotnosti a post...
čítať celé

28.02.2023
Geometrické vzory pre malého rebela
Geometrické vzory sú elegantné.
Srší z nich jednoduchosť, no upútajú pozornosť a vyčnievajú z davu.
Túto sezónu prišli do detského šatníka.
čítať celé

28.02.2023
Biele džínsy, perfektný doplnok k letným súpravám - osvedčené štýly pre dievčatá
Biele džínsy sú klasikou, ktorá by nemala chýbať v šatníku každého batoľaťa.
Pre chlapcov je nepochybne základom mnohých štylizácií, no v prípade súp...
čítať celé
Nepremeškajte novinky, akcie a zľavy!
Môžete sa kedykoľvek odhlásiť. Zasielame raz za 14 dní.
27.02.2023
Znížený svalový tonus – čo to vlastne znamená?
Novorodenec absolvuje hneď po narodení prvé vyšetrenie podľa Apgarovej stupnice v živote. Jedným z prvkov tejto štúdie je posúdenie svalového tonusu. Neonatológ vykonávajúci vyšetrenie skontroluje, či je rozloženie svalového tonusu u dojčaťa správne. Ak sa vyskytnú nejaké abnormality, dieťa sa odošle na ďalšiu konzultáciu s neurológom. V takýchto prípadoch sa oplatí vykonať dodatočné testy na potvrdenie alebo vylúčenie problémov so svalovým tonusom, pretože v prípade potreby poskytuje včasná rehabilitácia veľmi dobré výsledky.
Aké testy by sa mali vykonať?
V situácii, keď má lekár podozrenie na znížený svalový tonus u dojčaťa, je potrebné vykonať ďalšie testy, aby skontrolujte, čo je príčinou. Na tomto mieste si treba uvedomiť, že každá abnormalita svalového tonusu nám dáva informáciu o stave a fungovaní centrálneho nervového systému a mozgu novorodenca. Ba čo viac, môže naznačovať aj genetické alebo metabolické ochorenie, preto je hneď na začiatku taká dôležitá správna diagnostika, ktorá spočíva vtransfontanellovom ultrazvuku. Ide o neinvazívne vyšetrenie, ktoré je krátke, nebolestivé a pre dieťa neškodné a pre lekára neoceniteľné. Po takomto vyšetrení je lekár schopný presne určiť, s akým typom napätia máme čo do činenia a aké opatrenia treba podniknúť, aby sa nezrovnalosti čo najskôr napravili.
Ktoré deti patria do rizikovej skupiny?
V prípade zníženého svalového tonusu je rizikovou skupinou predovšetkým < strong>predčasne narodené deti s nízkou pôrodnou hmotnosťoua deti, ktoré trpeli hypoxiou počas pôrodu alebo žltačka pretrvávala dlho po narodení. Okrem toho sa znížený svalový tonus môže vyskytnúť aj u dojčiat, ktorých matky trpia ochoreniami štítnej žľazy, obličiek alebo obehového systému a u ktorých sa počas tehotenstva vyskytli komplikácie v podobe krvácania, anémie, hypertenzie či predčasných kontrakcií. Preto sa oplatí vykonať podrobný perinatálny rozhovor, aby sa v spojení s vykonanými testami stanovila vhodná diagnóza.
Čo by malo rodičov znepokojovať?
V prvom rade je rodič prvou osobou, ktorá by mala pri každodennej starostlivosti o dojča venovať pozornosť na niektoré rušivé príznaky, ktorých výskyt môže naznačovať znížený svalový tonus. Bábätko, ktoré veľa spí a málo plače, nerado sa hrá a nie je šťastné, že vidí rodiča, môže mať problém so svalovým tonusom.kvalita ich výkonu. Napríklad 3-4 mesačné bábätko zdvihnuté z ľahu na chrbátiku do sedu neťahá hlavu za sebou, alebo pri položení na bruško neochotne dvíha hlavu, aby sa rozhliadlo. Šesťmesačné batoľa sa neotáča nabok a na bruško, nohy ho v ľahu na chrbte nezaujímajú – nedočiahne na ne alebo má často zaťaté päste. 9-mesačné dieťa sa samo neposadí a keď sa pokúša postaviť, je príliš bezvládne na to, aby sa postavilo, keď ho drží rodič za ruku.
V prípade starších detí existujú aj niektoré charakteristiky, ktoré naznačujú znížený centrálny svalový tonus. V rámci chrbtice môže byť plochý chrbát, zatiaľ čo lakťové a kolenné kĺby majú tendenciu hyperextendovať. Takéto dieťa navyše často zväčšuje opornú plochu valgóznym polohovaním kolien alebo chodidiel.
Prečo je včasná diagnostika taká dôležitá?
Znížený svalový tonus si vyžaduje vhodnú liečbu. Ak má pediater pri následnej návšteve pochybnosti o rozložení svalového tonusu, často rodičov a dieťa nasmeruje na doplnkovú neurologickú alebo fyzioterapeutickú konzultáciu. Konzultácia je dosť dôležitá, pretože dojča so zníženým svalovým tonusom sa učí vykonávať pohyby obmedzené v sile a kvalite, ktoré sú následne nesprávne zaznamenané a zakódované v mozgu. Ak necháte batoľa v ranom štádiu vývoja bez vhodného cvičenia s fyzioterapeutom môže oddialiť jeho motorický vývoja sťaží prekonávanie nasledujúcich štádií, ako je plazenie,sadnúť si, vstať a chodiť bude pre batoľa oveľa náročnejšie ako pre rovesníkov. V budúcnosti však môžu nastaťproblémy s koncentráciou, ťažkosti s písaním a problémy na hodinách telesnej výchovy.
Rehabilitácia u detí so zníženým svalovým tonusom spočíva najmä v zavedení vhodných opôr, ktoré zlepšujú kvalitu vykonávaných činností a učia ich získavať nové zručnosti. V dojčenskej terapii fyzioterapeuti využívajú vhodné rehabilitačné stoly, matrace, gymnastické lopty rôznych veľkostí, valčeky,zmyslové diskya zaujímavé senzorické hračky, ktoré navyše stimulujú správny vývoj dieťa. V prípade väčších detína cvičenie aj doma, okrem spomínaných lôpt rôzne druhy Zmyslové vankúše a trampolíncvičebné gumy, balančné palice. , závažia, plošiny na balančné cvičenia, gymnastické tašky, pásky a . Správne vedená terapia v centre aj doma je šikovným spojením príjemného s užitočným.
Dieťa so zníženým svalovým tonusom by malo začať s rehabilitáciou čo najskôr. Vo všeobecnosti včasná terapia pod dohľadom skúseného fyzioterapeuta dáva veľmi dobré výsledky. Cvičiť môžete s dieťaťom v akomkoľvek veku, tu neexistujú žiadne obmedzenia. Základom je pravidelnosť a pravidelnosť.